Zestawy akwariowe – czy warto je kupować?


Zestawy akwariowe kuszą ceną oraz oszczędnością czasu, który trzeba by poświęcić w większej ilości, chcąc skompletować sprzęt potrzebny do uruchomienia zbiornika. Na ich zakup decyduje się wiele osób, zwłaszcza rodziców, chcących sprezentować akwarium i rybki swoim dzieciom oraz początkujący hodowcy. Jest jednak także grupa osób całkowicie przeciwna zakupowi zestawów. Więc jak to jest z zestawami akwariowymi? Czy warto je kupować? Przyjrzyjmy się dziś bliżej temu tematowi.


Zestawy akwariowe – rodzaje i co można w nich znaleźć?


Zestawy akwariowe to rozległa kategoria produktów. W niej można znaleźć zarówno zestawy dedykowane początkującym akwarystom, jak i duże zestawy i zestawy specjalistyczne – morskie lub krewetkaria.


Pierwsze charakteryzują się minimalistycznym wyposażeniem i stosunkowo niewielkimi rozmiarami, bo zakłada się, że pierwsza przygoda z hodowlą rybek jest testem – użytkownik przekonuje się na własnej skórze, czy to hobby dla niego. W takiej sytuacji chce wydać możliwie jak najmniej pieniędzy i akceptuje możliwie jak najmniejsze ryzyko związane z utratą tych pieniędzy (lub jej części), jeśli jednak zrezygnuje i będzie zmuszony odsprzedać zestaw.


W zestawie akwariowym dla początkujących znajduje się najczęściej akwarium o pojemności 20-60 litrów, pokrywa z oświetleniem, filtr oraz grzałka. Cena takiego kompletu wynosi od 200 do 300 zł.


Zestawy akwariowe specjalistyczne – morskie i krewetkaria, a także duże zestawy akwariowe (z akwarium o dużych gabarytach i rozbudowanym wyposażeniem sprzętowym) polecane są zdecydowanym osobom, które mają już chociaż minimalne doświadczenie w akwarystyce i/lub są świadome tego, z czym wiąże się to hobby, a ryzyko, że po zakupie i kilkunastu dniach prowadzenia akwarium będą rozczarowane jest niewielkie. Bo duże i specjalistyczne zestawy akwariowe to także większa cena.


Taki zestaw akwariowy to najczęściej zbiornik o pojemności od 60 do nawet 315 litrów, do którego dodaje się kompletne wyposażenie z wyższej półki: filtr, pokrywę z oświetleniem LED-owym i automatyczną grzałkę. Jeśli mamy do czynienia z akwarium o dużej objętości, to i dodany do niego sprzęt jest większy oraz wydajniejszy – o większej mocy, a to pociąga za sobą większą cenę.


Ważna informacja – w zestawach akwariowych prawie nigdy nie sprzedawana jest szafka pod akwarium.


Czy cena zestawów akwariowych naprawdę jest atrakcyjniejsza?


Tak, zdecydowanie cena zestawu akwariowego – jeśli porówna się ją do ceny zakupu wszystkich elementów pojedynczo – jest atrakcyjniejsza. Oczywiście cena ta różni się w zależności od poszczególnych sklepów, dlatego przed dokonaniem zakupu warto przejrzeć ofertę co najmniej kilku i dopiero wtedy, po wstępnym researchu świadomie zdecydować się na konkretnego sprzedawcę.  


Jednocześnie należy mieć na uwadze to, że w dobie profesjonalnych sklepów internetowych nie warto ich skreślać – żyjemy w czasach, w których zakupy online są tak samo (a może nawet bardziej?) pewne i wygodne niż te, w sklepach stacjonarnych.


Czy warto kupić zestaw akwariowy? Plusy i minusy takiego rozwiązania


Jeśli chodzi o to, dlaczego warto kupić zestaw akwariowy, możemy wyróżnić:

  • · wygodę – dokonujemy jednego zakupu i mamy niemalże wszystko, co potrzebne od uruchomienia hodowli i rozpoczęcia przygody z pięknym hobby, jakim jest akwarystyka;

  • · oszczędność – pieniędzy, bo, jak już wspomnieliśmy, cena w zestawie jest atrakcyjniejsza niż przy zakupie wszystkich elementów osobno, ale także czasu, a ten jest niekiedy znacznie ważniejszy od pieniędzy w rozumieniu materialnym;

  • · pewność przyzwoicie skompletowanego zestawu – zestawy akwariowe są obmyślane przez osoby, które się na tym znają, więc decydując się na taki zakup, mamy pewność, że sprzęt dobrany jest w taki sposób, by cały zbiornik był wydajny i stanowił podstawę do stworzenia pięknego, bezpiecznego dla ryb i roślin akwarium;

  • · dużą dostępność i różnorodność – zestawy akwariowe są bardzo popularne, dzięki czemu można je kupić niemalże w każdym sklepie akwarystycznym i sklepie zoologicznym, a w wyspecjalizowanych placówkach różnorodność kompletów jest tak duża, że naprawdę można w nich do woli przebierać.


Skoro najważniejsze zalety już omówiliśmy, przejdźmy do wad:

 

  • · rezygnacja z przyjemności samodzielnego kompletowania sprzętu – dla wielu osób, zwłaszcza tych, które już mają chociaż niewielkie doświadczenie w akwarystyce, taką samą przyjemnością i radością, jak oglądanie rybek już zaaklimatyzowanych w zbiorniku jest dobieranie filtra, grzałek i samego akwarium, co przy zakupie gotowego zestawu z oczywistych powodów pozostaje ograniczone;

  • · komplet o przyzwoitym, lecz nie najlepszym poziomie – zestawu akwariowego nie poleca się raczej doświadczonym akwarystom, przede wszystkim dlatego, że składające się na niego elementy nie są w stanie spełnić oczekiwań i potrzeb takiego użytkownika; to się jednak zmienia, bo na rynku pojawiają się specjalistyczne zestawy akwariowe – droższe, ale za to o bardzo wysokim poziomie sprzętowym;

  • · brak akcesoriów drugiej i trzeciej potrzeby – w akwarium doświadczonego akwarysty potrzebne są dodatkowe akcesoria, których nie umieszcza się w zestawach, właśnie dlatego, że są one dodatkiem, a więc nie są niezbędne do tego, by uruchomić hodowlę; w takiej sytuacji doświadczony użytkownik i tak jest zmuszony do zakupu poza zestawem, co w pewien sposób eliminuje sens całego przedsięwzięcia, jakim jest zakup zestawu.

 

Zestawy akwariowe to naprawdę cenne, wygodne rozwiązanie, które prawdopodobnie umożliwiło wielu osobom rozpoczęcie przygody z akwarystyką. A im więcej nas – hobbystów, tym lepiej. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej korzystają z tego młode osoby, chcące wejść w wodny świat oraz rodzice, pragnący sprezentować swoim dzieciom coś wyjątkowego. Ale to może nie wszystko? Wy skompletowaliście swoje akwaria samodzielnie czy z pomocą sprzedawcy i zestawów? Komentarze mile widziane!