Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem – sprawdzone sposoby


Wiele gatunków ryb można pozostawić w oczku wodnym na czas zimy. Rybki nie wymagają w tym czasie karmienia, ponieważ dzięki ograniczonej żywotności znacząco minimalizują swoje wydatki energetyczne. Ale oddychać muszą i potrzebują światła, dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem i zagwarantować dopływ tlenu do wody. Jak to zrobić? Mamy dla Was kilka sprawdzonych sposobów.


W płytkich oczkach wodnych, których głębokość nie przekracza 80 cm, istnieje duże ryzyko, że niezabezpieczone, w całości zamarzną. A to pewna śmierć żyjących w nim ryb. Zatem nawet jeśli Twoje oczko wodne jest głębsze i miałaby zamarznąć wyłącznie jego powierzchnia, przed tym także należy się uchronić – ryby potrzebują stałego dostępu do powietrza oraz światła. Możesz zrobić to na kilka sposobów – z wykorzystaniem dedykowanych akcesoriów i urządzeń lub korzystając z tego, co masz pod ręką.


Łagodne i naturalne sposoby na niezamarzanie wody w oczku wodnym


Roślinność – jesienią, kiedy nadchodzi czas robienia porządków w oczku wodnym, w tym usuwania obumarłych roślin i ich przegniłych części, warto pozostawić gatunki znane szerzej jako pałki wodne. Wystające z wody rośliny są bowiem naturalnym sposobem na wymianę gazową między stawem a otoczeniem. Bardzo ważne jest jednak, by wcześniej usunąć przegniłe fragmenty, bo te mogą stworzyć duże ryzyko nagromadzenia się trujących, gnilnych gazów w oczku wodnym.


Zabezpieczenie oczka wodnego przed zamarzaniem – sprawdzone akcesoria i urządzenia


Przerębel z przykrywką – to swego rodzaju pierścień pływający po powierzchni wody, najczęściej plastikowy lub styropianowy, który dzięki dodatkowemu, przykrywającemu elementowi, przynajmniej w teorii, powinien zabezpieczyć ten obszar stawu przed zamarznięciem.


Grzałka do oczka wodnego – rozwiązanie dedykowane przede wszystkim oczkom wodnym w tych miejscach, gdzie panują długotrwałe mrozy, ale sprawdza się w zasadzie we wszystkich zbiornikach. Akcesorium działa tak, jak grzałka w akwarium, a więc automatycznie uruchamia się przy temperaturze schodzącej poniżej zera, a kiedy woda zostanie odpowiednio ogrzana, wyłącza się. Na rynku dostępnych jest wiele modeli podgrzewacza, różniących się m.in. mocą czy obecnością funkcji obiegowych, zapewniających dodatkową cyrkulację wody wokół urządzenia.


Filtr fontannowy – wyposażony w dyszę, która kończy się tuż pod powierzchnią wody i wprawia ciecz w ciągły ruch, dzięki czemu zapobiega jej zamarzaniu, a dodatkowo wzbogaca ją w życiodajny tlen.


To tylko kilka ze sposobów na zabezpieczenie oczka wodnego przez zamarzaniem podczas zimy. Stosujecie któreś z nich w swoich stawach? Jak planujecie działać w tym roku?