Wyjeżdżam na urlop. Czy mogę zostawić akwarium bez opieki?


Intensywny rytm pracy sprawia, że większość z nas nie może sobie pozwolić na zbyt częste urlopy. Kiedy więc nadchodzi ten długo wyczekiwany czas i myślami jesteśmy już w nadmorskim kurorcie lub góralskiej chacie, chcemy jak najszybciej spakować walizki i udać się na zasłużony odpoczynek. Ten wspaniały moment, to jednocześnie stresujący czas dla wszystkich właścicieli domowych zwierzątek. I o ile chociażby w przypadku psa, możemy go zabrać ze sobą, to w przypadku posiadania rybek, sprawa wygląda trochę inaczej. Postanowiliśmy odpowiedzieć na częste pytanie- czy mogę zostawić akwarium bez opieki?


Akwarium, a urlop


Jeśli jesteś posiadaczem rybek, to ogromnym plusem, który przemawia na Twoją korzyść jest czas. Urlopy, najczęściej te dłuższe, zazwyczaj planujemy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a to oznacza, że masz wystarczającą ilość czasu na przygotowania. Oczywiście, jeśli masz tylko taką możliwość, to możesz poprosić kogoś bliskiego, aby sprawował pieczę nad Twoim akwarium. W przeciwnym razie musisz się do tego odpowiednio przygotować. I Twoje rybki również. Od czego więc należy zacząć?

Rybki bez opieki


Jeżeli jesteś posiadaczem akwarium już dłuższy czas, to z pewnością nie raz pozostawiałeś swoje rybki bez opieki. W sytuacji, gdy będzie to jednak Twój pierwszy wyjazd, to z pewnością przyda się kilka wskazówek, które uchronią Cię przed jakimś przykrym doświadczeniem. Przede wszystkim nie dokonuj drastycznych zmian na chwilę przed wyjazdem. Jeżeli do tej pory, każdy element idealnie ze sobą współgrał, to z pewnością będzie tak również podczas Twojej nieobecności. Wszelkie próby „ulepszenia”, mogą tylko pogorszyć sytuację. Pamiętaj, że ryby mogą przetrwać nawet kilka tygodni bez pożywienia. Jeśli jednak ciężko Ci znieść myśl, że będą głodować, podczas gdy Ty będziesz odpoczywał w najlepsze, to zadbaj o automatyczny karmnik. To doskonałe rozwiązanie, które dodatkowo jest stosunkowo tanie. Korzystając z pomocy takiego podajnika, możesz ustawić odpowiednią ilość podawanego pokarmu. Wystarczy zamontować go w górnej części zbiornika i odpowiednio zaprogramować. Przed wyjazdem zadbaj również o częściową wymianę wody. Dzięki temu zminimalizujesz stres u swoich rybek, dzięki czemu łatwiej zniosą Twoją nieobecność. Ponadto, zadbaj o filtry. Wyczyść wszystkie jego części, aby zapobiec ewentualnemu zapchaniu. Jeśli w Twoim akwarium znajdują się żywe rośliny, należy zmniejszyć moc oraz czas oświetlenia. Z pewnością ułatwi Ci to odpowiedni regulator czasowy, który zadba o automatyczne włączanie i wyłączanie światła.

Sąsiedzie, pomocy…


Posiadanie zaprzyjaźnionych sąsiadów, to skarb. Ich pomoc często bywa nieoceniona, ale pamiętaj, że nie każdy musi znać się na prowadzeniu akwarium. Dlatego, jeśli uda Ci się uzyskać od nich pomoc, to wykaż się na tyle swoją odpowiedzialnością i maksymalnie ułatw wykonanie tego zadania. Przygotuj wszystkie odpowiednie pokarmy oraz preparaty. Postaraj się zminimalizować ryzyko pomyłki, dlatego każdy element dokładnie opisz i wytłumacz osobie, która będzie doglądać Twojego akwarium, do czego służą i w jaki sposób należy je podawać.

Odpowiadając na pytanie, postawione w tytule tego artykułu, to tak, można zostawić akwarium bez opieki na czas urlopu. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio się do niego przygotować, a co najważniejsze- nie wprowadzać żadnych drastycznych zmian na chwilę przed. Najważniejsze, to uwzględnić akwarium w naszych planach. Poza tym, na całą sytuację można spojrzeć również z drugiej strony- zbiornik odpocznie od naszych ciągłych ulepszeń- co może okazać się dużo bardziej korzystne, niż myśleliśmy.