Ślimaki w akwarium – jak się ich pozbyć?


Pewnego dnia przyglądasz się swojemu pięknemu zbiornikowi i widzisz jednego ślimaka. Wygląda niepozornie, może nawet ładnie, dzięki niemu akwarium prezentuje się naturalniej i ciekawiej. Po kilku dniach jednak populacja się rozrasta; zamiast jednego ślimaka masz ich kilkadziesiąt i zaczyna się chaos. Jak to możliwe, że tak szybko się rozmnożyły? Co z tym zrobić? Jak zapobiegać pojawieniu się ślimaków w akwarium?


Bo widzisz, ze ślimakami jest trochę jak z mrówkami w ogrodzie – póki jest ich mało, dodają uroku i mogą być pożyteczne, ale jeśli ich populacja szybko rośnie i wymyka się spod kontroli, pojawiają się szkody.


Ślimaki w akwarium – skąd się biorą?


W pierwszych dniach od założenia akwarium nie było ani jednego ślimaka, a teraz jest ich cała masa. Jak to możliwe? Najczęściej ślimaki transportowane są do zbiorników wraz ze świeżo zakupionymi roślinami, rybami i podłożem. Skrywają się tam w postaci jajek lub już jako niewielkie skorupiaki, które, jak na złość, bardzo trudno dostrzec gołym okiem. I wystarczy jeden osobnik lub kilka jaj, by narobić w Twoim akwarium sporego zamieszania. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie.


Jak przeciwdziałać pojawieniu się ślimaków w akwarium?

  • po zakupach w sklepie akwarystycznym upewnij się czy w worku nie znajduje się mały ślimak lub jaja,

  • zawsze przepłucz żwirek i kamienie pod bieżącą wodą,

  • żywe roślinki przygotuj przed umieszczeniem w akwarium: zanurz na piętnaście minut w roztworze nadmanganianu potasu (cztery litry wody i pół łyżki preparatu). Jednak w ostatnim ze sposobów miej świadomość tego, że taka mieszanka nie zabija jajeczek ślimaków.

 

Jak zwalczyć ślimaki w akwarium?


Nie zachowałeś środków ostrożności i stało się – ślimaki rozprzestrzeniły się w akwarium. Co teraz? Opcji jest kilka.

1. Sałata w akwarium

Brzmi zabawnie? Może, ale jest skuteczne. Umieść liść sałaty na ścianie akwarium i zwab w ten sposób natrętne skorupiaki. Umieść listek wieczorem, a rano zobaczysz całą grupę ślimaków w czasie uczty. Wtedy po prostu wyjmij liść razem ze stworzonkami i wyrzuć. Może nie jest to sposób na wyeliminowanie całego gatunku, ale z pewnością ograniczy liczebność populacji.

2. Pułapki na ślimaki

A jeśli sałata wydaje Ci się niezbyt skuteczna, zainwestuj w profesjonalne pułapki na ślimaki. To najczęściej bardzo proste konstrukcje, w których umieszcza się przynętę, a następnie zrzuca na dno. Ślimaki wchodzą do środka, a później nie mogą się wydostać. Rano wystarczy wyjąć przynętę i pozbyć się skorupiaków. Pułapki można oczywiście wyregulować w taki sposób, by wyeliminować ryzyko złapania innych stworzeń, np. małych krewetek.

3. Ryby żywiące się ślimakami

Skuteczną bronią na ślimaki są ich naturalni przeciwnicy. Wprowadź do akwarium te gatunki, które rozsmakowują się w skorupiakach, np. bocję wspaniałą, której skuteczność bojowa polega przede wszystkim na tym, że przeszukuje ona także dno. Jest to jednak rybka, która najlepiej czuje się w średnich i dużych zbiornikach; w małym może niezbyt dobrze się rozwijać. Jeśli więc nie możesz zdecydować się na bocję, spróbuj z brzankami, Pielęgniczkami Ramireza lub Giętkoząbem czarnobrzuchym.

4. Preparaty zwalczające ślimaki

W sklepach akwarystycznych, w tym również w naszym, możesz łatwo i szybko kupić preparaty zwalczające ślimaki. Pamiętaj jednak, że warto stosować je na świeżą wodę, bo wtedy spada szansa na to, że preparat zacznie współdziałać z innym i straci swoją skuteczność. Oczywiście takie mieszanki są w zupełności bezpieczne dla ryb i roślin.

5. Mniejsza ilość pokarmu

Ogranicz ilość pokarmu wrzucaną do akwarium. Głodując ślimaki, zwalczasz je. Proste.I pamiętaj, zapobiegać jest znacznie łatwiej niż zwalczać, dlatego po każdych akwarystycznych zakupach zachowaj wskazane przez nas środki ostrożności. Wtedy wolność od plagi ślimaków masz jak w banku.