Rozmnażanie ryb w akwarium to marzenie wielu hodowców. Jest to niezwykle satysfakcjonujący moment, bo stanowi dowód na to, że stworzone przez nas środowisko wodne odpowiada rybkom i zaspokaja każdą ich potrzebę. Jest też świetną okazją do obserwowania rybek w kolejnych etapie ich cyklu życiowego. Odpowiedzmy więc na pytanie o to, co warto wiedzieć o rozmnażaniu ryb akwariowych i u których gatunków najłatwiej o potomstwo.


Nie każda rybka rodzi potomstwo w taki sam sposób, czyli jak rozmnażają się rybki akwariowe?


Zdecydowana większość ryb składa i zapładnia ikrę poza ciałem – zakopując ją w podłożu, składając na jakiejś płaszczyźnie (korzeniu, kamieniu, liściu, muszli, w jaskini lub w samodzielnie stworzonych gnieździe), luźno ją rozrzucając lub magazynując w pysku. To tak zwane gatunki jajorodne. Druga grupa to gatunki żyworodne. U nich do zapłodnienia oraz rozwoju potomstwa dochodzi w ciele samicy.


Jakie rybki są najłatwiejsze do rozmnożenia?


I to właśnie ryby żyworodne są łatwiejsze w rozmnożeniu. To przede wszystkim molinezje, gupiki i mieczyki, będące też gatunkami świetnymi dla początkujących akwarystów. Wymienić można też kilka gatunków jajorodnych, które są łatwe w rozmnażaniu: brzanki, danio, gurami dwuplamiste, kiryski i bojowniki.


Dlaczego u tych ryb najłatwiej o potomstwo? Bo ciąża nie trwa ani zbyt długo, ani zbyt krótko: od czterech do sześciu tygodni. Temperatura, jakiej potrzebują jest łatwa w utrzymaniu – to około 22°C. Dobrze też znoszą twardą wodę, a do takiej mamy dostęp z kranu.


O co zadbać, żeby stworzyć środowisko sprzyjające rozmnażaniu?


Aby rybki zechciały zrodzić potomstwo, akwarium musi zawierać dużą ilość roślin i różnego rodzaju kryjówek. Woda musi mieć odpowiednie parametry – być bogata w potrzebne pierwiastki, nie być ani zbyt ciepła, ani zbyt zimna, o pH preferowanym przez dany gatunek. Akwarium nie może być zatłoczone. Zestresowane rybki nie będą chciały się rozmnożyć, dlatego zadbajmy o to, by w pomieszczeniu, w którym stoi akwarium nie panował nadmierny hałas; czas remontu czy tym bardziej przeprowadzki nie jest najlepszym okresem na rozmnażanie rybek. W tym czasie nie warto też dokonywać zmian w obsadzie. Jednym słowem, zrezygnujmy ze wszystkiego, co może wywołać stres u rybek.


Jak zwiększyć szansę przeżycia narybku?


Niestety nawet jeśli dojdzie do tarła, a później porodu, nie mamy jeszcze pewności, że młode przeżyją. Ryby żyworodne mają bowiem skłonność do zjadania potomstwa (przykładem jest żałobniczka czarna); na narybek czyhają też inne gatunki obecne w akwarium.


Dlatego jeśli chcemy rozpocząć rozmnażanie ryb w akwarium, warto zapamiętać te rzeczy:

  • Przed koceniem samice przenosimy do osobnego zbiornika.

  • Nie mamy drugiego akwarium? Wybierzmy kotniki, czyli kojce, mające chronić młode, które dopiero co przyszły na świat.

  • Jeśli mamy do czynienia z gatunkiem o skłonności do kanibalizmu, zaraz po porodzie oddzielmy samice od potomstwa.

  • Narybek potrzebuje pełnowartościowego pokarmu, żeby przeżyć i móc się rozwijać. O tym, jak prawidłowo karmić narybek napisaliśmy cały artykuł-poradnik.


Oto garść podstawowych informacji na temat rozmnażania ryb w akwarium, która przyda się każdemu początkującemu hodowcy. Podkreślamy to, bo wiemy, że na temat rozmnażania rybek akwariowych powstają książki i artykuł o takiej objętości niekoniecznie do nich przystaje.