Przycinanie roślin akwariowych – jak robić to prawidłowo?


Przycinanie roślin akwariowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w akwarystyce. Nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczą po prostu nożyczki, odrobina chęci i czasu. Aby zrobić to prawidłowo, musisz uwzględnić rodzaj roślin do przycięcia, wybrać odpowiedni moment ich wzrostu i wiedzieć, które elementy powinny być usunięte, a które lepiej zostawić.


Akwarystyka jest wyjątkową dziedziną zainteresowań. Na początku hodowli marzy się o tym, by cokolwiek zaczęło rosnąć, bo jest to niejako dowodem na prawidłowość parametrów i odpowiednią jakość podwodnego świata, jaki stworzyliśmy. Kiedy dochodzi do momentu aktywnego wzrostu roślin, bardzo się cieszymy, nie wiedząc jeszcze, że kiedy flora wychodzi poza taflę wody, zwiększa to ryzyko jej gnicia i więdnięcia u podstaw. A tego z pewnością nie chcemy.


Po co przycina się rośliny w akwarium?


Powodów jest kilka:

  • aby utrzymać upragniony, harmonijny wygląd zbiornika,

  • aby pobudzić rośliny do dalszego wzrostu - gęstego i zwartego,

  • aby poprawić kształt roślin i nadać im pożądany rozmiar,

  • aby usunąć przegniłe, martwe liście, które pozostawione same sobie, mogą w końcu dotrzeć do filtra, przeciążyć go i wpłynąć bardzo niekorzystne na równowagę w całym akwarium.


Jak przycinać rośliny akwariowe? To zależy od konkretnego typu roślin


Rośliny trawnikowe  
W ich przypadku przycinanie polega na ucinaniu starszych odrostów i wyrównywaniu wysokości tak, by utrzymać upragniony wygląd roślinności. Uznaje się, że najlepsza pora na zabieg to, kiedy wysokość “trawnika” osiąga 2 cm.

Rośliny łodygowe
Bardzo ważne jest, aby ucinać je w miejscach pomiędzy węzełkami. Ucięty fragment możesz wyrzucić lub wykorzystać jako sadzonkę. Korzystając z nożyczek, pamiętaj, by nadać roślinom upragniony kształt, mając cały czas na uwadze, że przycięte będą rosnąć bujniej, szczególnie na boki. Niektóre gatunki zrobią to szybciej - niemalże jak żywopłot, inne wolniej, ale tego efektu możesz być pewien.

Rośliny rozetowe
Po pierwsze, obejrzyj dokładnie roślinę. Po drugie, zabierz się za przycinanie wyłącznie tych liści, które mają widoczne defekty (przebarwienia, dziury, tracą jędrność). Najlepiej, gdyby miejsce ucięcia znajdowało się jak najbliżej podłoża.

Rośliny kłączowe
Tutaj podaje się dwie techniki – przycinanie uszkodzonych liści jak najbliżej podłoża oraz odcinanie niewielkiego fragmentu rośliny, z co najmniej kilkoma liśćmi w celu rozmnożenia gatunku.

Mchy
W ich przypadku nie potrzebna jest subtelność i dokładne wymiary. Mchy możesz ciąć tak, jak czujesz. Pamiętaj, że najlepiej gdybyś od razu wyłapywał przycięte fragmenty, np. zasysając je razem z wodą specjalnym wężykiem. I jeszcze jedno - jeśli nie będziesz często podcinał tego gatunku, istnieje ryzyko, że mech zacznie odczepiać się od podłoża i “podróżować” po akwarium – to przez bardzo słaby system korzeniowy.


Jakie nożyczki do przycinania roślin akwariowych?


Kolejne ważne pytanie. Cóż, na pewno nie takie, którymi wycinasz kartkę lub obcinasz paznokcie. Do celów akwarystycznych wykorzystaj dedykowane temu nożyczki. W ofertach sklepów znajdziesz kilka podstawowych rodzajów: proste (uniwersalne), faliste (głównie do roślin trawnikowych) i zagięte (najlepsze do roślin łodygowych i mchów).


A Ty? Masz swój sprawdzony sposób na przycinanie roślin akwariowych? Korzystasz z uniwersalnych czy specjalnych nożyc?