Masz już swoje wymarzone akwarium, ale nadeszła pora przeprowadzki i myślisz, jak się za to zabrać? Przeprowadzka z akwarium jest możliwa. Klucz do sukcesu to rozpoczęcie przygotowań odpowiednio wcześnie oraz przetransportowanie ryb, roślin, akwarium i dodatków w dedykowany każdemu z nich sposób.


Kiedy decydujemy się na założenie akwarium, zwłaszcza dużego, raczej nie bierzemy pod uwagę przeprowadzki. Życie pisze jednak różne scenariusze, dlatego też może pojawić się konieczność przeprowadzki z akwarium. Jak zrobić to bezpiecznie? Przede wszystkim pomyśleć o wszystkim – nie tylko rybkach i akwarium, ale też roślinach, dekoracjach, dodatkach, w tym sprzęcie, nierzadko drogim. I do każdego z nich dobrać odpowiednią metodę przeprowadzki, z dbałością o te warunki przeniesienia, które są dla niego najważniejsze. Przejdźmy więc do konkretów.


Jak przeprowadzić się z akwarium?


Najważniejsza zasada: akwarium przed przeprowadzką musi zostać opróżnione. Dotyczy to również małych zbiorników. Już cienka warstwa podłoża i kilkanaście litrów wody tworzą duży ciężar, znacznie utrudniający transport. Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, czy przeprowadzamy się z akwarium na własną rękę, powinno ono zostać ułożone na płasko i otulone tworzywem, chroniącym przed uszkodzeniami, na przykład popularną folią bąbelkową, w samych rogach lub – jeśli mamy ku temu warunki – najlepiej w całości i grubą oszczędności na folii.


Jak przetransportować żwir – podłoże z akwarium?


Najgorsze, co możemy zrobić to przepłukanie żwiru z myślą, by w transporcie nie spowodował bałaganu. W podłożu mieszkają bowiem „dobre” bakterie, namnożone w całym długotrwałym procesie dojrzewania akwarium i tworzenia się w nim pożądanej równowagi biologicznej. Po prostu wyciągnijmy żwir (lub inne podłoże) z akwarium i bez czyszczenia umieśćmy w pojemniku, na przykład kanistrze.


Przeprowadzka z rybkami – jak to zrobić?


Transport ryb akwariowych nie jest najłatwiejszy. O tym, jak zrobić to bezpiecznie pisaliśmy w innym artykule – zachęcamy do przeczytania. Tu wspomnimy tylko, że w transporcie ryb najważniejsze są:

  • dobre worki do transportu ryb– solidne i o zaokrąglonym krawędziach;

  • odpowiedni stosunek wody do powietrza w worku transportowym – w połowie wypełnionym wodą, w połowie pusty;

  • niezbyt duża liczba ryb w jednym worku – ta zależy między innymi od rozmiaru rybek i czasu, jaki spędzą w transporcie, ale norma uznawana przez specjalistów to około dwadzieścia rybek wielkości znanego wszystkim neonka na jeden typowy worek transportowy;

  • dobieranie do jednego worka transportowego ryb o podobnym usposobieniu;

  • zwrócenie uwagi na temperaturę otoczenia – im wyższa, tym szybszy metabolizm rybek i tym samym większy stopień zanieczyszczenia wody.


Podpowiedź: przez jeden lub dwa dni przed przeprowadzką warto podawać rybkom mniejszą ilość jedzenia – to także zmniejszy zanieczyszczenie wody w worku.


Transport roślin akwariowych


Małe rośliny możemy przetransportować w workach podobnych do transportu rybek. Pamiętajmy jednak, że rośliny akwariowe przyzwyczajone są do dużej wilgotności, dlatego warto przewozić je w folii spryskanej wcześniej wodą – tym mocniej, im dłuższa czeka je podróż. Jeśli dysponujemy roślinami w doniczkach, warto je otoczyć czymś trwałym, by zmniejszyć ryzyko pęknięcia koszyka, utrzymującego ich system korzeniowy.


Jak przewieźć ozdoby i sprzęt akwarystyczny?


Przede wszystkim każdą rzecz zapakować osobno, by nie ryzykować ocieraniem się ich o siebie i zarysowywaniem. Pozostałe warunki transportu są takie same, jak przy pozostałych elementach akwarium – koniecznie otoczmy każdą ozdobę i sprzęt folią bąbelkową lub innym materiałem o podobnych właściwościach.


Co wybrać – samodzielną przeprowadzkę z akwarium czy firmę przeprowadzkową?


To zależy przede wszystkim do tego, jak duże jest nasze akwarium, jak długa czeka nas podróż oraz jakim budżetem dysponujemy. Wynajem ekipy przeprowadzkowej nie jest bowiem tanią usługą, ale miejmy na uwadze, że ewentualne niepowodzenie w samodzielnym transporcie to uszkodzone akwarium, a nawet rybki pozbawione życia. Firmy wyspecjalizowane w przeprowadzkach – ale tylko takie, które mogą pochwalić się również doświadczeniem w transporcie akwariów – mają wprawę i wiedzę, które pozwalają na bezpieczne i sprawne przeniesienie naszego akwarystycznego dobytku i wymagających podopiecznych.


W przypadku długich i wymagających przeprowadzek z rozbudowanym akwarium warto więc sięgnąć po pomoc specjalistów. Z kolei przy przeprowadzce na mniejszą skalę, z mniejszym zbiornikiem samodzielne zrealizowanie całego przedsięwzięcia może być w naszym zasięgu. Czego nie wybierzemy, przygotowanie akwarium i wszystkiego, co w nim i tak należy do naszych obowiązków, i warto zadbać o to tak dobrze, jak to tylko możliwe.