Podmiana wody w akwarium to bardzo ważne zagadnienie, które powinieneś/powinnaś jak najszybciej opanować. Najlepiej jeszcze przed uruchomieniem zbiornika, a najpóźniej do kilku dni po jego dojrzeniu. Jest to bowiem podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Bez niego akwarium szybko zarośnie glonami, a niedługo po tym stanie się niezdatne do życia. Jak przygotować wodę do podmiany? Jak często podmieniać wodę w akwarium? I jak w ogóle się za to zabrać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!


Dlaczego wymiana wody w akwarium jest potrzebna?


Akwarium to – w przeciwieństwie do rzek czy mórz – zamknięty ekosystem. Dojrzały i obsadzony roślinnością oraz rybami gromadzi produkty przemiany materii – i to jest całkowicie normalne. Kiedy jednak ta materia zaczyna się rozkładać i dochodzą do tego odchody zwierząt, a czasami też nawozy, znacząco rośnie ryzyko kumulacji szkodliwych substancji – niebezpiecznych zarówno dla ryb, jak i roślin. Wtedy szybko pojawiają się glony, woda staje się mętna, a życie w zbiorniku słabnie. W skrajnych przypadkach wszystko może po prostu wymrzeć, zamieniając Twoją przygodę z akwarystyką w koszmar. Z tych powodów regularna podmiana wody w akwarium to po prostu konieczność!


W jaki sposób zauważysz, że coś niedobrego dzieje się w akwarium?


W pierwszej kolejności właśnie po kolorze wody, coraz obfitszej zieleni glonów, mniejszej żywotności ryb, a przede wszystkim po parametrach wody w akwarium – odbiegających od normy (przeczytaj więcej o parametrach wody w akwarium, które warto znać i sprawdzać). Kiedy coś takiego się dzieje, to zdecydowanie pora na wymianę wody w akwarium!


Podmiana wody w akwarium – co ile?


To zależy – od gęstości obsady, wielkości zbiornika i tego, jakie gatunki ryb wybrał_ś (niektóre są wyjątkowo „brudzące”, jak np. welonki czy zbrojniki). Ale najlepiej jest podmieniać wodę w akwarium raz na tydzień.


Kiedy pierwsza podmiana wody w akwarium?


W pierwszym tygodniu od uruchomienia akwarium potrzebne są przynajmniej dwie podmiany po 50% całej objętości wody w zbiorniku. Jeśli jednak zdecydowałeś się na zastosowanie podłoża aktywnego, podmiana wody potrzebna jest każdego dnia przez pierwszych siedem dni, i również w ilości około 50%; w drugim tygodniu wystarczą 2-3 podmiany 40% wody.


Podmiana wody w akwarium – ile jej wymieniać?


W akwarium ze standardowym podłożem i już po okresie jego dojrzewania zaleca się wymieniać 20-40% objętości całej wody w zbiorniku.


➡ Kiedy borykasz się z problemem rozrostu glonów, wymieniaj jej więcej.


➡ Z kolei gdy nic złego się nie dzieje, możesz wysysać jej mniej.


➡ Jeśli trzymasz w akwarium delikatne ryby, lepiej podmieniać nieco mniej wody, ale za to częściej – wtedy zabieg nie będzie dla nich tak dużym szokiem.


➡ Ostateczna objętość różni się też w zależności od wielkości zbiornika. Podmiana wody w dużym akwarium może być większa i gwałtowniejsza, ale w małym lepiej usuwać za jednym razem raczej 20-30% całej objętości.


Jak przygotować wodę do podmiany w akwarium?


Pewnie się domyślasz, że w grę nie wchodzi wlewanie wody zaczerpniętej prosto z kranu (o tym, dlaczego to zły pomysł pisaliśmy w tym artykule: Czy do akwarium można wlać wodę z kranu?). Niezbędne jest jej uzdatnienie – przy pomocy przeznaczonego do tego uzdatniacza, który zneutralizuje metale ciężkie, chlor i amoniak. Zaleca się także wykorzystanie kultur bakterii, aby woda zyskała niezbędne właściwości biologiczno-chemiczne. To nie zajmie dużo czasu, a może uchronić Cię np. przed problemem mlecznej wody w akwarium po podmianie czy wręcz zaburzeniem całej równowagi ekosystemu!


Jak podmieniać wodę w akwarium? Instrukcja krok po kroku


Teraz zobaczysz, że nie istnieje coś takiego, jak wymiana wody w akwarium bez pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. :) Dlatego, że moment jej usunięcia jest najlepszy na wszelkie czyszczenie, sprzątanie i przycinanie.


1. Wyłącz grzałkę i oświetlenie, ale nie wyłączaj filtra! Bo już po 15 minutach zebrane w nim „dobre” bakterie obumierają.


2. Przytnij rośliny – podmienianie wody w akwarium to dobry czas na zabiegi pielęgnacyjne wśród roślin: przycinanie i odławianie uciętych lub podgniłych części. Więcej o tym, jak to zrobić, by nie zaszkodzić roślinom przeczytasz w tym artykule.


3. Wyczyść szyby – użyj skrobaka do szyb, by usunąć z nich przede wszystkim glony, ale też osad wapniowo-magnezowy (czyli tzw. kamień), który mógł się wytrącić przy parowaniu wody ze zbiornika. Staraj się, by zanieczyszczenia trafiły przez wężyk poza akwarium.


4. Oczyść podłoże i odmul dno – możesz być zdziwiony tym, ile zabrudzeń gromadzi się w podłożu i na dnie akwarium. Dopiero po wzruszeniu żwir i piasek uwalnia dużą ilość schowanych tam odchodów i szczątek roślin. Na oczyszczenie tego poświęć odpowiednio dużo czasu. Wykorzystaj przeznaczony do tego odmulacz, a na pewno pójdzie sprawnie! Staraj się od razu zasysać te zabrudzenia i kierować je do zewnętrznego pojemnika lub prosto do toalety. Zwróć też uwagę, by wąż do podmiany wody w akwarium nie był zbyt duży i nie wysysał podłoża.


5. Wprowadź czystą wodę – uzdatnioną, z bakteriami i odstaną. Rób to delikatnie, by nie uszkodzić ryb, roślin i nie wzburzyć zbyt mocno podłoża. W tym celu możesz wlewać wodę po ściance akwarium albo po dłoni (ale tylko czystej!).


To już wszystko, co chcieliśmy przekazać Ci w tym artykule. Mamy nadzieję, że znalazł_ś w nim informacje, których potrzebował_ś. Teraz tylko wiadro, wąż i skrobak w dłoń i do pracy! :)