Podłoże do akwarium – podpowiadamy, jak dobrać je prawidłowo


Dobór podłoża do akwarium to sprawa bardzo istotna, nie tylko ze względów estetycznych. Prawidłowo wybrane stanowi świetny fundament dla roślin i sprzyja ich rozwojowi. Bierze udział w tworzeniu równowagi biochemicznej i chroni przed rozmnożeniem się groźnych drobnoustrojów. Zanim więc zdecydujesz się na zakupy, koniecznie zapoznaj się z informacjami, które zebraliśmy w tym artykule. Opowiadamy bowiem o najpopularniejszych rodzajach podłoża akwarystycznego – podkreślamy ich wady oraz zalety. Dodatkowo mówimy, czego za wszelką cenę należy unikać.


Podłoże akwarystyczne – podział


W sklepach można spotkać podłoża akwarystyczne różniące się między sobą barwą i granulacją. I takiego podziału się trzymajmy.


Żwir


Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj podłoża, stosowany zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów. Stanowi bardzo dobry grunt pod rośliny, umożliwiający ich łatwe ukorzenienie oraz rozwój – szczególnie w wersji drobnoziarnistej (1-3 mm). Występuje jeszcze bowiem druga wersja żwiru – o ziarnach wielkości zbliżonej do ziaren grochu (3-10 mm), która choć utrudnia zakorzenienie roślin, to jest bezpieczniejsza dla przydennych ryb (dzięki gładszym krawędziom).


Do najczęstszych rodzajów żwiru dostępnego w sklepach akwarystycznych należy:

  • żwir kwarcowy – jasny, najczęściej o odcieniach bieli i szarości. Charakteryzuje się gładkimi krawędziami, sprawiającymi wrażenie lekko oszlifowanych. Dzięki temu jest piękny oraz całkowicie bezpieczny dla ryb przydennych.
  • żwir bazaltowy – o głębokim, czarnym kolorze. Idealny do wszystkich akwariów słodkowodnych. Prezentuje się szczególnie pięknie w połączeniu z rybami o intensywnym ubarwieniu.
  • żwir rzeczny – o ciekawych kolorach, łączących odcienie szarości, zieleni i czerwieni. Akwaryści cenią go za bardzo naturalny wygląd, pozwalający stworzyć środowisko jak najbardziej przyjazne rybom (zbliżone do miejsca ich naturalnego występowania). Różnorodna granulacja, od 1 mm do nawet 30 mm, umożliwia łatwe dopasowanie podłoża do specyfiki zbiornika oraz znajdującej się w niej flory i fauny.


Piasek


Przez długi czas powszechne było przekonanie, że piasek to nie najlepsze podłoże do akwarium. Zrzucano na nie winę za utrudniony dopływu tlenu do korzeni roślin (tworzenie się stref beztlenowych), a więc ich gnicie. Obecnie jednak wielu akwarystów ceni specyfikę piasku – jego bardzo drobną granulację i fakt, że wiele gatunków ryb lubi tworzyć w nim kryjówki.


Najpopularniejszą odmianą piasku akwarystycznego jest:


piasek kwarcowy – jasny typ podłoża, wpływający bardzo korzystnie na estetykę całego zbiornika. Piasek tego typu rozjaśnia akwarium i optycznie je powiększa. Świetnie łączy się z oświetleniem i w ten sposób podkreśla ubarwienie ryb poprzez dodanie mu ładnego połysku.


Podłoże wulkaniczne


To pewnego rodzaju nowość na rynku akwarystycznym. Podłoże wulkaniczne jest wyjątkowe nie tylko ze względu na ciekawą kolorystykę, ale również dodatkowe funkcje, jakie spełnia w zbiorniku. Bogate w mikro- i makroelementy wpływa bardzo korzystnie na rozwój roślin. Pełni także rolę filtra biologicznego – wspomaga utrzymanie czystości w akwarium.


Ta wyjątkowość pociąga za sobą jednak pewne konsekwencje. Podłoże wulkaniczne może zmieniać parametry wody, a ze względu na porowatą strukturę stanowi niejako zagrożenie dla ryb przydennych. Ale właśnie ta porowata powierzchnia sprawia, że na kamyczkach mogą gromadzić się pożyteczne bakterie, wspomagające biologiczną równowagę zbiornika.


Kiedy mówimy o podłożu wulkanicznym, mamy przede wszystkim na myśli:


lawę wulkaniczną – dostępną w różnych odcieniach czerwieni, brązu i czerni. Prezentuje się bardzo naturalne i w zależności od regionu, z jakiego została pozyskana cechuje się trochę innym składem oraz właściwościami. Dlatego w przypadku lawy wulkanicznej niezwykle ważne jest, aby podłoże kupować wyłącznie ze sprawdzonego źródła.


Czy sam żwirek, piasek lub lawa wystarczy? O jałowości podłoża akwarystycznego.


Początkowi hodowcy bardzo często popełniają ten błąd – wypełniają swoje akwaria wyłącznie jednym z podanych rodzajów podłoża, sądząc, że to w zupełności wystarczy, by zbiornik stanowił dobre środowisko dla ryb i roślin. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Takie samodzielne podłoże jest bowiem bardzo ubogie w składniki mineralne (jałowe), przez co, owszem, rośliny mogą się dobrze ukorzenić, ale grozi im szybkie obumarcie lub, w najlepszym wypadku, po prostu niezbyt zadowalający wygląd.


Z tego właśnie powodu zaleca się wzbogacenie każdego typu podłoża akwarystycznego specjalistycznym nawozem.


Substraty nawozowe wykłada się pod warstwę podłoża – tak, by substancje w nich zawarte nie przedostawały się bezpośrednio do wody, ale wspomogły znajdujące się powyżej korzenie roślin. Preparaty stopniowo uwalniają cenne mikro- i makroelementy, skutecznie wspomagając rozwój flory. Na rynku dostępne są substraty, które poza podstawowymi funkcjami odżywczymi wykazują zdolność do wiązania nadmiaru składników oraz zapobiegania rozrostowi glonów.


A jeśli nie chcesz bawić się w osobny zakup podłoża oraz substratów, może zainteresuje Cię podłoże specjalistyczne. Takim terminem określa się gotowe granulaty i jednocześnie kompletne podłoża, dedykowane przede wszystkim akwariom roślinnym. Produkty te charakteryzują się odpowiednią granulacją, umożliwiającą dobre ukorzenienie flory i dużą zawartością cennych substancji odżywczych. Ponadto stabilizują pH wody i zmiękczają ją.


Przykładem podłoża specjalistycznego, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym jest:


Yokuchi Jiban Soil – kompletne, aktywne podłoże do roślinnych akwariów słodkowodnych. Stworzone przez grono specjalistów z zakresu chemii, biologii i inżynierii środowiska. Dedykowane akwariom roślinnym typu high-tech, wyposażonym w intensywne oświetlenie oraz instalację dwutlenku węgla.


Yokuchi Ganban Power Base – podłoże o starannie wyselekcjonowanej mieszance materiałów pochodzenia wulkanicznego i organicznego. Naturalne podłoże dla wymagających użytkowników. Charakterystyczne dla tego produktu jest wysokie nasycenie porów, które wspomaga rozmnażanie się pożytecznych mikroorganizmów, odpowiedzialnych za oczyszczanie wody ze szkodliwych, zbędnych produktów przemiany materii.


Podłoże akwarystyczne – czego powinieneś za wszelką cenę unikać?


Rynek produktów akwarystycznych jest rozbudowany i stale się rozrasta. Dlatego na akwarystów, w szczególności początkujących, czyha szereg zagrożeń. Widoczne jest to przede wszystkim w ofertach podłoża akwarystycznego. Dlatego w tym akapicie podpowiadamy, czego powinieneś za wszelką cenę unikać.

 

  • piasek morski – niebezpieczny przede wszystkim ze względu na częstą obecność pokruszonych fragmentów muszli o dużej zawartości związków wapnia,
  • kamienie ze śladami obecności metali,
  • kolorowe, sztuczne podłoże – wręcz szkodliwe dla ryb i roślin.