Po kilkunastu minutach oglądania swojego akwarium czujesz większy spokój? To możliwe. Naukowcy udowodnili, że regularne przyglądanie się rybkom akwariowym wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak i psychikę człowieka.


Natura uzdrawia?


Słyszymy często o tym, że kontakt z naturą uzdrawia. W tym kontekście mówi się najczęściej o leśnych spacerach. Okazuje się jednak, że odrobina specjalnie zaaranżowanej natury we własnym domu też działa cuda. Zespół z National Marine Aquarium i dwóch uniwersytetów postanowił to sprawdzić.


Lepszy nastrój i spadek ciśnienia oraz tętna dzięki rybkom akwariowym


Skupili się przede wszystkim na ocenieniu reakcji fizjologicznych i psychologicznych zachodzących u osób oglądających akwarium o pojemności 550 tys. litrów. Najpierw ten zbiornik opróżniono, a następnie od nowa stworzono scenografię – z rafami koralowymi i algami do złudzenia przypominającymi te prawdziwe. Przez trzy tygodnie w akwarium nie było nic więcej. Dopiero z czasem wpuszczano tam rybki, ale też nie wszystkie na raz, a stopniowo. Dzięki temu naukowcy mogli zaobserwować, jak ważna w kontekście uspokajających właściwości środowiska wodnego jest sama woda, a na ile to zasługa rybek.


Wyniki eksperymentu były zaskakujące. Rzeczywiście okazało się, że kiedy w zbiorniku pojawiły się ryby, oglądający zatrzymywali się przy nim na znacznie dłużej niż przy zbiorniku z samą wodą. Po takiej sesji obserwowano u nich spadek ciśnienia krwi i tętna, a lepszy nastrój utrzymywał się przez około godzinę od zakończonej sesji. Efekt był tym korzystniejszy, im więcej gatunków ryb można było podziwiać.


Oglądanie akwarium obniża lęk u pacjentów


Potwierdza to inny test, przeprowadzony na grupie ludzi, czekających na operację chirurgiczną. Spędzili oni pół godziny przed zabiegiem, wpatrując się w duże szpitalne akwarium. Co zaobserwowano? Obniżony poziom lęków u pacjentów, biorących udział w badaniu. Nic więc dziwnego, że w coraz większej liczbie poczekalni lekarskich znajduje się telewizor, a na nim emitowane są sceny z natury, z podwodnego świata także.


Inny eksperyment – akwaria zamontowane w domach siedmiu starszych osób. U każdej z nich po pewnym czasie stwierdzono zauważalną i zadeklarowaną poprawę nastroju oraz obniżone ciśnienie krwi.


Okazuje się więc, że powszechnie dostępne, duże akwaria mają nie tylko walor edukacyjny, ale też prozdrowotny, a akwaria w naszych domach mogą stanowić świetne antidotum na stres w stale biegnącym przed siebie świecie. Zresztą, sądzimy, że nikogo, kto zajmuje się akwarystyką nie trzeba do tego przekonywać, opowiadając o eksperymentach naukowców. :)