Oświetlenie LED do akwarium – 4 zalety, dzięki którym wypróbujesz je również w swoim zbiorniku


Światło to życie. Zasada ta tyczy się również hodowli ryb akwariowych. Dlatego w procesie przygotowania akwarium dla swoich przyszłych podopiecznych nie zapomnij o dobraniu odpowiedniego oświetlenia. Od wielu lat prym w tym względzie wiedzie oświetlenie LED. Dlaczego? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu, w którym wymieniamy i omawiamy cztery jego największe zalety.


1. Oświetlenie LED nie nagrzewa się tak, jak tradycyjne świetlówki

Temperatura jest jednym z najważniejszych parametrów w hodowli ryb akwariowych. Ma ogromny wpływ na rozwój zarówno flory, jak i fauny. Tradycyjne świetlówki charakteryzowały się tym, że bardzo szybko i bardzo mocno się nagrzewały, zaburzając równowagę w zbiorniku. W oświetleniu LED ten problem nie występuje. Lampa jest zawsze chłodna, co poprawia także komfort wymiany wody w akwarium – spada ryzyko poparzenia przez przypadkowe dotknięcie źródła światła w trakcie podnoszenia pokrywy.

 

2. LED-y służą przez dłuższy czas

Taśmy LED-owe charakteryzują się korzystniejszą żywotnością, co oznacza, że raz zakupione i zamontowane, a przede wszystkim prawidłowo użytkowane, mogą służyć nawet przez kilka lat. Wiąże się z tym inna zaleta – lampy LED nie wygasają nagle i bez zapowiedzi, a po prostu powoli tracą moc. Świecą słabiej, ale nadal. Nie „stawiają” akwarysty w podbramkowej sytuacji, w której na gwałt musi szukać nowej świetlówki, aby utrzymać zdrowie i komfort ryb oraz roślin.

 

3. Oświetlenie LED zużywa mniej energii elektrycznej

Jeśli masz małe akwarium, ilość wykorzystanej energii elektrycznej pewnie nie zaprząta Twojej głowy. Jeśli jednak posiadasz zbiornik o pojemności 100 litrów wzwyż, i jest on profesjonalnie wyposażony – nie tylko w oświetlenie, ale i wysokiej klasy filtry i podgrzewacze, może odcisnąć znaczący ślad na rachunkach za prąd. Wybierając oświetlenie LED, stawiasz na mniejsze koszty energii elektrycznej. Warto, mimo że lampy LED są droższe od tradycyjnych świetlówek. Dają jednak oszczędność w dłuższej perspektywie.

 

4. LED-y potęgują piękno całego akwarium

Oświetlenie LED podarowuje piękne efekty wizualne. Tym bardziej, że do dyspozycji akwarystów producenci oddają coraz to doskonalsze lampy – w różnych odcieniach, od błękitu po zieleń, z możliwością łatwej regulacji natężenia, które można w pełni dopasować zarówno do pojemności zbiornika, jak i ubarwienia ryb czy wymogów roślin.

 

Czy oświetlenie LED można kupić w sklepie internetowym?

Oświetlenie LED, któremu poświęciliśmy dzisiejszy artykuł znajdziesz również w asortymencie Akwamarkt.pl Dostępne w wielu różnych rozmiarach, abyś mógł z łatwością dopasować je do swojego akwarium. Po prostu wybierz model, zamów i w ciągu kilku dni roboczych spodziewaj się produktu u siebie. Gotowego do zamontowania.