Oczka wodne są świetną ozdobą i urozmaiceniem estetyki każdego ogrodu i całej posesji. Mają jedną zasadniczą wadę – stanowią idealne środowisko dla komarów. Można stosować środki je odstraszające, ale lepszym rozwiązaniem wydaje się pokonanie problemu u źródła. Tym bardziej, jeśli liczba komarów w okolicy jest duża i zdaje się rosnąć. W dzisiejszym artykule mamy dla Was kilka sprawdzonych sposobów na to, jak poradzić sobie w oczku wodnym z komarami – jak ich uniknąć lub znacząco ograniczyć ich liczebność.


Jak ograniczyć liczbę komarów w ogrodzie z oczkiem wodnym? 4 sprawdzone sposoby


Ogranicz zastoiska wody


Najlepsze dla rozwoju komarów są zastoiska w wodzie, gdzie wymiana wody nie zachodzi w ogóle lub jest niewielka. Dlatego przede wszystkim warto stworzyć oczko wodne w taki sposób, by woda miała szansę falować, chociaż delikatnie. Taki efekt można uzyskać sztucznie – wyposażając zbiornik w fontannę. Zaleca się także stworzenie kanału odpływowego i dopływowego o odpowiednio dużym nachyleniu, czyli dość stromych brzegach, przede wszystkim pod lustrem wody.


Postaw na naturalnych wrogów komarów


Jedną z najskuteczniejszych metod w walce z komarami w oczku wodnym jest umieszczenie w zbiorniku naturalnych wrogów komarów, a więc gatunków, które się nimi pożywiają. Wszelkiego rodzaju żaby, niektóre ryby, a także rośliny, które będą przyciągać owady, zjadające komary – to niezwykle cenna broń w starciu z „krwiopijcami”.


Wybierz odpowiednią ilość i gatunki roślin


Z roślinami trzeba jednak uważać, bo pod liśćmi tych pływających komary znajdują sobie świetne schronienie. Zatem jak zawsze chodzi o zachowanie równowagi – odpowiednia ilość i przemyślany dobór roślin do oczka wodnego może pomóc, ale za dużo lub nieodpowiednie ich gatunki zaszkodzą. W okolice dobrze sprawdzą się także aromatyczne rośliny, takie jak lawenda, kocimiętka czy komarzyca oraz bazylia i mięta. Ich intensywny zapach odstrasza komary.


Nie zanieczyszczaj oczka wodnego


Komary potrafią dostosowywać się do zastanych warunków. Na przykład plastikowa butelka z odrobiną wody pływająca po powierzchni oczka wodnego to idealne miejsce do ich wylęgu. Dlatego pilnuj czystości i porządku w swoim zbiorniku; nie pozwalaj na to, by pływały po nim śmieci.


Komary potrafią być prawdziwym utrapieniem i nawet odbierać radość z posiadania pięknego oczka wodnego. Dlatego rozpoczęcie działań przeciwdziałających ich rozwojowi jest ważne i warto ruszyć z nimi już od pierwszych chwil po stworzeniu zbiornika. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Was pomocne i dzięki nim będziecie mogli cieszyć się idealnym spokojem w swoim ogrodzie. :)