O podmianie wody w oczku wodnym


Jeśli chodzi o podmianę wody w oczku wodnym, zdania są tutaj bardzo podzielone. Można spotkać zwolenników tego, by pod żadnym pozorem się na to nie decydować, nawet jeśli zbiornik nie prezentuje się zbyt dobrze i zdaje się prosić o wsparcie. Po drugiej stronie znajdują się entuzjaści podmian wody w oczkach, którzy uważają, że nie ma sensu utrzymywać brzydkiego zbiornika, pełnego osadów i zgniłych liści - że lepiej napełnić go kranówką, którą w następnej kolejności się odpowiednio uzdatni. Gdzie leży prawda? Jak zawsze, gdzieś pośrodku.


Kiedy warto podmienić wodę w oczku wodnym?


Kiedy zaczyna się wiosna, a oczka wodne powracają do życia, u wielu hodowców pojawia się zmartwienie. Po kilku miesiącach zimy i bezczynności zbiornik może bowiem nie wyglądać jak z bajki. Często woda jest w złym stanie, na dnie zalegają grube warstwy starych liści i gnijących roślin, rozpoczyna się ekspansja glonów, a ryby ewidentnie nie czują się za dobrze w tych warunkach - są osowiałe i często wychylają się nad powierzchnię, by zaczerpnąć cennego tlenu, którego w wodzie, najczęściej przez glony, jest za mało.


W tak ekstremalnej sytuacji nie licz na zbawienie. Zdecyduj się na podmianę wody w oczku wodnym. Tę możesz zaczerpnąć z wodociągu lub studni. Najważniejsze jest to, by na ten czas przenieść ryby i rośliny do innego, bezpiecznego miejsca oraz to, by wodę odpowiednio uzdatnić z pomocą dedykowanych temu preparatów i kultur bakterii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule o tym, jak przygotować oczko wodne na wiosnę.


Zanim jednak podejmiesz decyzję o podmianie miej świadomość kilku rzeczy:


Wymiana wody niszczy cenne mikroorganizmy


W Twoim oczku wodnym żyje więcej organizmów niż mógłbyś przypuszczać. Wiele z nich nie jest widocznych gołym okiem (np. dobre bakterie), a inne – a jakże - są (skorupiaki, larwy owadów, owady). Organizmy te mają duży udział w utrzymywaniu biologicznej i chemicznej równowagi Twojego zbiornika. Uczestniczą w procesie filtracji i niejako trzymają w ryzach glony – jednego z największych wrogów każdego oczka wodnego. Wiedz zatem, że podmiana wody może zaburzyć ten podwodny świat. Minie trochę czasu (2-4 tygodnie) zanim świeża woda zyska ten sam status.


Glony wiosną to normalna rzecz – to dotyka większość oczek wodnych


Delikatne zazielenienie to nie powód do tego, by rozpoczynać tak duże i kosztowne przedsięwzięcie, jakim jest podmiana wody w oczku wodnym. To całkowicie normalne, że wiosną w Twoim zbiorniku pojawiają się glony. Po to w sprzedaży dostępne są preparaty przeciw glonom, by z nich korzystać i możliwie jak najdelikatniej przywrócić wodzie w oczku dawną nieskazitelność.


Niepokojące zachowanie ryb może oznaczać zaburzenie ważnych parametrów wody  


Spróbuj je uregulować zanim zdecydujesz się na wymianę płynu w całym zbiorniku. Do tego służy szereg parametrów uzdatniających wodę, których użycie jest łatwe, bo wszystkie wskazówki znajdziesz chociażby w instrukcji użycia. Zwróć uwagę na parametr pH, zawartość fosforanów, amoniaku i metali ciężkich.