Nawożenie akwarium


Decydując się na zakup akwarium chcemy, aby jego kondycja była nienaganna przez cały czas. W związku z tym, warto zadbać o jego prawidłowy rozwój. Niezbędne w dbałości o odpowiedni stan akwarium, jest jego nawożenie. To właśnie dzięki temu, Twoje rośliny będą rosły bujnie, a przede wszystkim zdrowo. Jakie nawożenie akwarium jest więc najlepsze?

Od czego zacząć?


Temat nawożenia akwarium jest jednym z częściej poruszanych przez osoby, które marzą o pięknym akwarium. Metod skutecznego nawożenia jest kilka, dlatego zanim przystąpimy do tej czynności, warto zacząć od uzyskania podstawowych informacji. Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że każde akwarium jest inne, dlatego też metoda nawożenia może nieznacznie różnić się w zależności od przypadku.

 

Istotne jest podłoże


Bardzo istotną kwestią w procesie nawożenia jest wybór odpowiedniego podłoża, które będzie jednocześnie dopasowane do rodzaju zakładanego akwarium.  Na rynku, dostępnych jest kilka rodzajów, niemniej jednak każdy z nich jest po to, aby wspomóc rośliny w ich odpowiednim wzroście i prawidłowym rozwoju. Większość specjalistycznych podłoży do akwarium, bogatych jest w składniki makro i mikroelementy, które pomagają roślinom podczas zakorzeniania oraz dostarczają im odpowiednich składników w pierwszej fazie wzrostu. Na przykład w przypadku akwarium roślinnego, najlepszym podłożem jest podłoże aktywne - organiczne.

 
Zadbaj o stabilność


Najlepsza dla odpowiedniego wzrostu roślin jest stabilność. Oczywiście, większość z nas cieszy się z każdego, nowo powstałego pędu w akwarium, niemniej jednak warto mieć się na baczności. Szybki wzrost nie jest tak dobry, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Te najszybciej rosnące rośliny powinniśmy systematycznie przycinać, ewentualnie zmienić na takie, które rosną wolniej. Najważniejsze w uzyskaniu stabilności w zbiorniku jest stopniowe wprowadzanie ewentualnych zmian, nigdy nie robimy tego w drastyczny sposób np: zmieniając nawożenie róbmy delikatną korektę co tydzień a nie wlewajmy na raz całej butelki nawozu.  Warto również pamiętać że im więcej roślin w akwarium roślinnym tym bardziej stabilniejszy będzie ekosystem akwarium.

 

Czas na nawożenie


Podczas swojej pierwszej przygody z akwarium musisz wiedzieć, że nawożenie roślin można rozpocząć nawet od pierwszego dnia, wszystko zależy od tego jaki rodzaj akwarium posiadamy. W zbiornikach typu Low Tech (akwarium z żyznym podłożem, słabym oświetleniem oraz brakiem Co2) nawożenie możemy rozpocząć od 5-8 tygodnia natomiast w akwarium typu High Tech (akwarium z żyznym podłożem, mocnym oświetleniem oraz dozowanym Co2) nawożenie należy rozpocząć już pierwszego dnia dozując na początku tylko potas oraz bakterie. Rośliny muszą mieć czas na to, aby w pełni się zakorzenić i zacząć funkcjonować prawidłowo, dlatego nie powinniśmy przesadzać roślin zbyt często.
Pamiętaj, aby robić regularne testy wody, które pokażą ilość azotanów (NO3), fosforanów (PO4) oraz trujących azotynów (NO2). Ponadto, bacznie obserwuj wzrost posiadanych roślin. W przypadku pojawienia się ewentualnych niedoborów reaguj dostarczając odpowiednie składniki.

 

PMDD i EI- co to takiego?


PMDD i EI, to metody nawożenia roślin, które pozwalają na uzyskanie zdrowych roślin oraz stabilności akwarium. Metoda PMDD, polega na nawożeniu akwarium w odpowiednie składniki odżywcze, ze szczególnym ograniczeniem fosforanów, w skrócie dostarczamy wszystkie składniki oprócz fosforanów (PO4). Metodę PMDD polecamy do akwariów bez CO2. Drugą z metod jest EI, czyli Estimative Index, która obejmuje dozowanie składników odżywczych, także fosforanów, bez konieczności ich kontrolowania, w skrócie dostarczamy do akwarium wszystkie składniki w nadmiarze. W metodzie Estimative Index najważniejszym czynnikiem gwarantującym sukces jest stały i wysoki poziom rozpuszczonego Co2 w wodzie, oraz regularne cotygodniowe duże (50%) podmiany wody. Takie postępowanie pozwala uniknąć przedawkowania nawozów.


Podsumowując, dbałość o doskonały wygląd akwarium wymaga odpowiedniej ilości czasu. Kiedy rośliny uzyskają już prawidłowe ukorzenienie i rozpoczniemy pełne nawożenie, to wtedy akwarium będzie już wolne od glonów, a co za tym idzie dojrzałe i w pełni stabilne. Zadbane rośliny wybaczą nam nawet późniejsze, ewentualne niedopatrzenia związane chociażby z kilkudniowym brakiem nawożenia, czy też brakiem regularnej podmiany wody.