Marzą Ci się krewetki w akwarium? Zanim ruszysz do sklepu i kupisz pierwsze okazy, poświęć chwilę na zdobycie podstawowej wiedzy. Czytaj dalej i sprawdź, jakie gatunki krewetek do akwarium warto wybrać. Poznaj najważniejsze informacje potrzebne do ich hodowli.


W pierwszych latach od pojawienia się krewetek w sklepach zoologicznych i akwarystycznych stworzenia te pełniły raczej funkcję czegoś na wzór służby porządkowej – sprzątającej zbiorniki z glonów. Ewentualnie ozdoby, ale i tak drugoplanowej względem ryb.


Z upływem czasu ta sytuacja uległa zmianie. Na rynku zaczęły występować nowe, liczne gatunki krewetek o coraz bardziej atrakcyjnym ubarwieniu. Łatwiej dostępna stała się też wiedza, wskazująca na wyjątkowość tych podwodnych stworzeń. To wszystko zachęciło hodowców do zakładania zbiorników dedykowanych wyłącznie krewetkom.


W efekcie tego, kiedy dziś stajemy przed wyborem krewetek do akwarium, czujemy, że nie jest to łatwe zadanie. Gatunków jest bowiem dużo i są one na tyle różne, że bez podstawowej wiedzy nie sposób dokonać świadomego – i tym samym dobrego – wyboru. Chcemy pomóc akwarystom zainteresowanym hodowlą krewetek, dlatego postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje o najpopularniejszych gatunkach krewetek do akwarium.


Neocaridina – krewetki dla początkujących


A właściwie Neocaridina davidi – jedna z pierwszych krewetek karłowatych, która trafiła do akwarystycznej hodowli. Gatunek pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji, gdzie jej naturalnym środowiskiem są rzeki i strumienie Chin i Wietnamu.


Pierwotnie występowała wyłącznie w szarobrunatnej barwie, która miała zapewnić krewetce kamuflaż. Tylko czasami zdarzały się jednostki o innym, intensywniejszym ubarwieniu. W drodze selekcji hodowcom udało się wyodrębnić z gatunku Neocaridina davidi barwne, ciekawsze estetycznie odmiany. I tak obecnie w sklepach najczęściej spotykane „rasy” krewetek z grupy Neocaridina davidi to:

  • Red Cherry (Sakura, Fire Red, Painted Red, Bloody Mary);

  • Yellow (Yellow Fire, Yellow Neon, Yellow Rili);

  • Blue (Blue Jelly, Blue Fairy, Blue Dream, Blue Velvet, Blue Carbon Rili, Blue Rili, Blue Diamond);

  • Orange (Orange Fire, Sakura Orange, Pumpkin, Orange Rili);

  • Green (Green Jade).


Ważne: Trzeba jeszcze zaznaczyć, że wyróżnia się różne stopnie gradacji i klasy krewetek w zależności od intensywności ich ubarwienia. Oczywiście najbardziej pożądane są wysokie gradacje, świadczące o większym walorze estetycznym danej odmiany.


I tak na przykład u krewetek koloru czerwonego krewetka Red Cherry ma odrobinę przezroczyste, czerwone ubarwienie i miejsca pozbawione pigmentu, a krewetka Bloody Mary – znajdująca się na drugim końcu klasyfikacji – charakteryzuje się niezwykle intensywnym ubarwieniem, bardzo mocnym zwłaszcza u samców.


Jakie parametry wody dla krewetek Neocaridina davidi?


Nie bez powodu wskazaliśmy krewetki Neocaridina davidi jako idealne dla początkujących. Gatunek ten jest bowiem łatwy w hodowli, szybko się aklimatyzuje i wybacza wiele błędów początkującego akwarysty. Nie wymaga wody demineralizowanej (inaczej wody RO) ani aktywnego podłoża i rozwija się w parametrach wody o szerokim zakresie. Te krewetki najlepiej czują się jednak w wodzie o taki cechach:

  • pH wody: 7-7,5;

  • temperatura: 20-25°C;

  • twardość ogólna: 10-12°n (ale dopuszczalne jest 5-20°n);

  • twardość węglanowa: 6-8°n (ale dopuszcza się zakres 3-12°n).


Jak wyposażyć i zaaranżować akwarium dla krewetek Neocaridina davidi?


Krewetki te najlepiej hodować w małym akwarium, o pojemności 20-30 litrów (na przykład takim), z dużą ilością mchów, kawałków drewna i kamieni. Takie rośliny i elementy dekoracyjne nie tylko są naturalnymi kryjówkami dla tych krewetek, ale też porastają glonami i drobnymi, żywymi organizmami, będącymi pokarmem dla Neocaridina davidi. Ważna jest efektywna filtracja i napowietrzanie wody, dlatego zadbaj o dobrej jakości filtr w akwarium. Najlepsze podłoże dla tych krewetek to piasek i żwirek kwarcowy o drobnej gradacji, ale możesz też wybrać podłoże aktywne. Nasza wskazówka – jeśli chcesz jeszcze lepiej wydobyć piękny kolor Neocaridina davidi, postaw na podłoże w ciemnym kolorze.


Czym karmić krewetki?


Wszystkiego dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu. Tutaj zaznaczymy tylko, że warto serwować im pokarm naturalny: spirulinę, dynię, szpinak.


Caridina – krewetki dla nieco bardziej doświadczonych


Naturalnie występujące w tropikalnych i subtropikalnych wodach wschodniej Azji. To druga pod względem popularności i jednocześnie najliczniejsza grupa krewetek. Do tej pory opisano aż 250 gatunków! Ale dla Ciebie najistotniejsze są dwie z nich: Crystal/Bee (nazywane także „tajwanami”) i Tiger.


Do Crystal Black zalicza się:

  • Panda, Blue Bolt, Snow White, King Kong, Blue Panda.


A do Crystal Red:

  • Red Ruby, Mosura, Skeleton, Super Crystal, Golden, Red Wine, Deep Red, Red Bolt.


Z kolei w grupie Tiger znajdziesz:

  • Black Tiger, Red Tiger, Super Tiger, Blue Tiger – wszystkie w różnych gradacjach, a Blue Tiger dodatkowo także w odmianie Golden Eye.


Czy wiesz, że...? Występuje też trzecia grupa, Tibee, będąca połączeniem Crystal i Tiger. Takie „mieszanki” są niezwykle ciekawe z tego powodu, że charakteryzują się unikalnym ubarwieniem i wzorem, ale przeznaczone są raczej dla specjalistów, potrafiących panować nad mieszaniem się populacji.


Gradacje i klasy krewetek Caridina

Krewetki Crystal Red i Crystal Black

Klasa D – K0

Niskie nasycenie koloru i niewielkie ilości jasnej barwy.

Klasa C – K2

Szerokie, kolorowe pasy oddzielone od pozostałych przezroczystymi pasami; brak białego koloru lub jego niewielkie ilości.

Klasa B – K4

Szerokie, kolorowe pasy oddzielone od pozostałych białymi pasami o wyraźnym pigmencie; dopuszczalne występowanie przezroczystych fragmentów pozbawionych białego barwnika.

Klasa A – K6

Kontrastowy pigment; możliwe występowanie drobnych, przezroczystych plamek w białym pigmencie Three Bands Four Bands.

Klasa S – K8

Wyraźne kontrasty w stosunku do bieli; występowanie przezroczystych plamek; niedopuszczalne Three Bands Four Bands V-Band Tiger Tooth.

Klasa SS – K10

Jeden kolorowy pas; pozostałe w zaniku w formie plam grzbietowych; druga plama zlokalizowana bliżej końca odwłoka.

Klasa SSS – K12

Jednolicie białe ciało; jeden pas zlokalizowany w okolicy głowotułowia.

Klasa SSSS – K14

Jednolicie białe ciało; doskonała jakość pigmentu; śladowy pas w przedniej części tułowia składający się z kilku plamek barwnych.

Krewetki Black Tiger

Klasa BT5

Najniższa klasa krewetek; na odwłoku szerokie czarne pasy.

Klasa BT4

Czarne ciało z licznymi transparentnymi plamami transparentne kończyny; wachlarz ogonowy i rostrum.

Klasa BT3

Krewetki jednolicie czarne; transparentne jedynie kończyny; wachlarz ogonowy i rostrum.

Klasa BT2

Możliwe transparentne partie brzuszne i na końcu wachlarza ogonowego; kończyny czarne z możliwymi jaśniejszymi przebarwieniami.

Klasa BT1

Krewetka jednolicie czarna wraz z kończynami; czarne rostrum i wachlarz ogonowy.

Klasa BT0

Smoliście czarne ubarwienie z niebieskawym połyskiem; żółte lub pomarańczowe oczy.


Jakie parametry wody dla krewetek Caridina?


Aby krewetki czuły się dobrze w akwarium i mogły się rozwijać, niezwykle ważne jest odrobinę niższe pH i twardość ogólna oraz węglanowa wody. Niezbędna jest też woda osmotyczna z dodatkiem odpowiednich minerałów. Wymagane parametry wody to:

  • pH wody: 5,8-6,8 dla Crystal/Bee i 6-7 dla Tiger;

  • temperatura: 20-25°C;

  • twardość ogólna: 4-6°n dla Crystal/Bee i : 4-8°n dla Tiger;

  • twardość węglanowa: 0-1°n dla Crystal/Bee i : 2-6°n dla Tiger;


Jak wyposażyć i zaaranżować akwarium dla krewetek Caridina?


Kluczowe jest utrzymanie parametrów wody na stałym poziomie. Do tego wykorzystaj filtr odwróconej osmozy i specjalne mineralizatory. Aby utrzymać pH na pożądanym poziomie, wybierz aktywne podłoże, najlepiej to stworzone z myślą o krewetkach. Aranżacja zbiornika nie różni się od tej, opisanej wyżej, dla poprzedniego gatunku. Jedyne, co chcemy w tym miejscu zaznaczyć to fakt, że w akwariach dla Caridina trzeba unikać umieszczania skał i muszli, które mogłyby podnieść pH wody.


Czym karmić krewetki?


Do standardowego, naturalnego pokarmu dla krewetek warto dodać suplementację, która poprawi ubarwienie krewetek.


Sulawesi – krewetki o wyjątkowym ubarwieniu


Nazwa pochodzi od Sulawesi, miejsca, w którym występują jeziora Poso i Malili – naturalne środowiska tych krewetek słodkowodnych z rodzaju Caridina. W zdecydowanej większości są to gatunki endemiczne, czyli występujące wyłącznie na jednym, ściśle określonym terenie. Dotychczas opisano dwadzieścia gatunków. Najpopularniejsze z nich to:

  • Caridina dennerli „Cardinal”,

  • Caridina woltereckae „Harlequin”,

  • Caridina caerulea „Blue Leg Poso”,

  • Caridina glaubrechti „Red Orchid”,

  • Caridina sp. „White Orchid”,

  • Caridina spinata „Red Goldflake”.


Skala ubarwienia tych krewetek także jest bardzo szeroka, od intensywnego, bordowego koloru po jaśniejsze jego odcienie. Charakterystyczną cechą Sulawesi są białe, niewielkie kropeczki rozmieszczone na całym pancerzu oraz pierwsze dwie pary odnóży ze szczypcami przyjmujące białą barwę.


Jakie parametry wody dla krewetek Sulawesi?


Woda dla Sulawesi musi mieć wyższe pH, być cieplejsza, filtrowana filtrem RO i mineralizowana.

  • pH wody: 7,5-8,5;

  • temperatura: 26-29°C;

  • twardość ogólna: 4-6°n;

  • twardość węglanowa: 2-4°n.


Jak wyposażyć i zaaranżować akwarium dla krewetek Sulawesi?


Ze względu na konieczność występowania wyższego pH wody w akwarium dla Sulawesi zaleca się wzbogacenie zbiornika wapieniami koralowymi. Takie wapienie – poza podniesieniem pH – będą też dobrą kryjówką dla krewetek i dodadzą waloru estetycznego. Na podłoże warto wybrać drobny piasek koralowy lub kwarcowy. Takie środowisko niezbyt sprzyja rozwojowi roślin, dlatego już od początku zalecamy postawić na gatunki niewymagające, takie jak rzęsa wodna czy mech jawajski. Oświetlenie nie musi być intensywne, ale świetnie sprawdzi się takie, które podkreśli wyjątkowe ubarwienie krewetek Sulawesi.


Czym karmić krewetki Sulawesi?


Wystarczy standardowy pokarm dla krewetek, ewentualnie wzbogacony o suplementy, mające poprawić witalność i ubarwienie podopiecznych.


Ufff! Informacji sporo, ale jesteśmy pewni, że po ich przeczytaniu dysponujesz już podstawową i najważniejszą wiedzą na temat najpopularniejszych gatunków krewetek do akwarium. Teraz możesz śmiało udać się na zakupy. Pamiętaj, że na naszym blogu znajdziesz też inne artykuły – o krewetkach i nie tylko. Serdecznie zachęcamy do ich przeczytania.