Najczęstsze przyczyny chorób ryb akwariowych. Jak im zapobiegać?


Choroby ryb akwariowych to powszechny problem hodowców. Dlaczego? Bo ich przyczyny są naprawdę różne. Najczęściej są wynikiem zaniedbań, ale zdarza się, że schorzenia pojawiają się w wyniku nadgorliwości właściciela, a czasami zaledwie przez drobną nieuwagę. Co najczęściej zagraża rybkom w akwarium? Co robić, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko chorób? Temu właśnie tematowi poświęcamy dzisiejszy artykuł.


Pierwsza i najważniejsza zasada w organizacji i prowadzeniu każdego zbiornika – odpowiedni dobór gatunków ryb i stworzenie środowiska wodnego jak najbardziej naturalnego dla nich, jak najbardziej zbliżonego do miejsca ich naturalnego występowania. Oczywiście stan perfekcyjny nie jest łatwo osiągnąć. Ważne jednak, aby przynajmniej te podstawowe parametry (temperatura, twardość wody, napowietrzenie, pojemność zbiornika) były utrzymywane na odpowiednim poziomie, bo to podstawowy element determinujący dobrą kondycję i samopoczucie ryb. Czasami jednak choroby występują mimo zadbania o to. Pojawia się więc pytanie co jeszcze możesz zrobić? Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.


Jak zapobiegać wystąpieniu chorób ryb akwariowych?

 

  • nie „przerybiaj” akwarium – nie kupuj i nie umieszczaj w zbiorniku większej liczby ryb niż pozwala Ci na to jego objętość. Pamiętaj, że rybki potrzebują przestrzeni, w zależności od konkretnego gatunku mniej lub więcej (tym warto zainteresować się już na etapie planowania zakupu akwarium).

  • karm rozsądnie i umiarkowanie – i nie chodzi tu tylko o ilość, ale i jakość pożywienia. Powszechnie obowiązująca zasada mówi, że lepiej pozostawić rybki odrobinę niedokarmione niż przekarmione. Stworzenia te bowiem nie potrafią odmówić sobie jedzenia i opychają się do momentu, w którym ich organizmy odmawiają posłuszeństwa i stają się podatne na choroby, a drobny głód jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym. W końcu w środowisku naturalnym nie zawsze mają dostęp do pożywienia. Za to jeśli chodzi o jakość pokarmu – zadbaj po prostu o to, by był różnorodny. O tym, jak karmić rybki akwariowe pisaliśmy więcej w tym artykule.

  • kupuj rybki, rośliny i dodatki tylko od sprawdzonych dostawców – okazuje się bowiem, że większość chorób dostarczana jest do akwariów bezpośrednio ze sklepów, za pośrednictwem nowo nabytych gatunków i żywego pokarmu. Korzystaj więc z ofert sprawdzonych sklepów – stacjonarnych i internetowych.

  • stosuj kwarantannę dla nowo nabytych ryb i roślin – to pozwala zawczasu wyłapać i wyeliminować chorobę; chroni cały zbiornik i wszystkie mieszkające w nim stworzenia przed zarażeniem,

  • chroń akwarium przed kontaktem z różnego rodzaju truciznami – mowa tutaj przede wszystkim o środkach chemicznych stosowanych w gospodarstwach domowych. Dlatego pilnuj, by akwarium zawsze było przykryte i nie stosuj w jego pobliżu środków dezynfekujących, różnego rodzaju aerozoli i farb. Nie zaleca się również palenia papierosów w pobliży zbiornika,

  • bacznie obserwuj i szybko działaj – pamiętaj, że nawet mimo największych starań i profilaktyki choroby mogą i zapewne będą się pojawiać. Niezwykle ważne jest więc, aby bacznie obserwować akwarium i wszystkie mieszkające w nim gatunki, a w razie potrzeby szybko działać – oddzielać chore osobniki od reszty w ramach kwarantanny i leczyć z użyciem odpowiednich środków.

 

Jeden z następnych artykułów poświęcimy tematowi najpopularniejszych chorób ryb akwariowych – ich objawom oraz sposobowi leczenia. Jeśli temat ten wydaje Ci się interesujący, zajrzyj do nas za kilka dni. A jeśli chętnie przeczytałbyś na naszym akwa-blogu o czymś innym, koniecznie daj znać w komentarzu. Obiecujemy, że każdą sugestię weźmiemy pod uwagę!