Materiały filtracyjne stosowane w oczkach wodnych – rodzaje i charakterystyka


Filtracja w oczku wodnym jest bardzo ważna. Pozwala utrzymać zbiornik w dobrej kondycji i czyni z niego środowisko dobre do życia. Dzięki filtrom nie jest ono błotnistą kałużą, a pięknym, podwodnym światem, idealnym dla ryb i roślin. To nie jest jednak tak, że dla oczka wodnego przeznaczony jest jeden rodzaj filtrów.Urządzenia różnią się między sobą, w tym głównie wykorzystywanymi materiałami filtracyjnymi. Jakie rodzaje znajdziesz w sklepach? W tym artykule robimy krótki przegląd i charakteryzujemy najpopularniejsze materiały w filtrach wodnych.


Media filtracyjne – najpopularniejsze materiały do zwalczania zanieczyszczeń w oczku wodnym


Niektórzy twierdzą, że o skuteczności oczyszczania decyduje nie tyle moc i wydajność pompy z filtrem, co właśnie materiał znajdujący się wewnątrz. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom.


Gąbka filtracyjna


Wkłady gąbkowe wykonuje się ze specjalnej, pozbawionej toksyn, bezfenolowej gąbki, która w pierwszej kolejności ogranicza przepływ zanieczyszczeń (np. resztek roślin), zatrzymując je na sobie, a w drugiej, po jakimś czasie od umieszczenia w wodzie, zamienia się w siedlisko dobrych bakterii. W ten sposób staje się urządzeniem uniwersalnym – zapewnia zarówno filtrację mechaniczną, jak i biologiczną.


Wata polipropylenowa (włóknina)


Jedno z najbardziej uniwersalnych i powszechnych rozwiązań. Sprawdza się w zarówno w zewnętrznym, jak i wewnętrznym filtrze. Świetnie wyłapuje zabrudzenia, mniejsze i większe, co świadczy o tym, że jest materiałem filtracji mechanicznej. Jednym z największych plusów waty jest fakt, że można z łatwością dopasować ją do rozmiarów i kształtów filtrów, nawet tych najbardziej niestandardowych.


Mata absorbująca


Równie praktyczna i bardzo skuteczna. Przyczynia się do stworzenia bardzo dobrych warunków dla ryb i roślin, ponieważ w większości przypadków usuwa z wody szkodliwy amoniak. Ogranicza więc ryzyko wykwitu glonów oraz poważnych chorób flory i fauny. Odpowiednia struktura i skład sprzyjają rozwojowi dobrych bakterii. Dodatkowo, tak, jak dwa poprzednie materiały filtracyjne, ogranicza ilość zanieczyszczeń mechanicznych. Matę można dowolnie przycinać – po to, by dopasować ją do rozmiaru i kształtu filtra.


Ceramika


Jedna z najskuteczniejszych form oczyszczania wody z niebezpiecznych związków azotowych. Materiał ceramiczny stanowi bowiem świetne podłoże dla rozwoju szczepów pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych Nitrosomonas i Nitrospira. Drobnoustroje te wykorzystują wspomniane związki azotowe do życia, eliminując je, a w zamian produkują azotany – dużo bezpieczniejsze dla ryb i roślin. Poza tym materiał niweluje nieprzyjemne zapachy.
Ceramika bardzo często przyjmuje formę ładnych, drobnych kulek, pierścieni lub walców, tak, jak np. Aquael Bioceramax Pro 600. Zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że raz zakupiony wkład może być stosowany przez długi czas, bez jakichkolwiek dodatkowych czynności.

 

Zeolit


Bardzo przydatne medium filtracyjne, ponieważ usuwa nadmiar szkodliwego azotu i fosforu. Poza tym stabilizuje parametry wody, wiąże metale ciężkie i klaruje wodę, dzięki czemu oczko wodne doskonale się prezentuje.

 

Węgiel aktywny


Najczęściej dostępny w formie granulatu. Chroni wodę przed mętnieniem i żółknięciem. Nie utrudnia przepływu wody, a dzięki lekko porowatej strukturze świetnie zatrzymuje zanieczyszczenia, dokonując filtracji mechanicznej. Oczyszczanie chemiczna dokonywane przez węgiel aktywny możliwe jest dzięki drobnym pęknięciom w szczelinach materiału, które umożliwiają likwidację metali, jonów, związków azotowych.


Pod względem filtracji oczka wodne i akwaria są bardzo podobne. Jedno i drugie potrzebuje oczyszczania mechanicznego oraz biologicznego, czasami wspomaganego także przez filtrację chemiczną. Tylko w taki sposób może stanowić dobre środowisko do życia i zamiast irytować i zawodzić, podarowywać hodowcy satysfakcję i przyjemność. Każdy z wymienionych rodzajów materiałów filtracyjnych znajdziesz w naszym sklepie.