Jednym z rodzajów krewetek odpowiednich do hodowli w akwarium są krewetki filtrujące. Czy warto wprowadzić je do swojego zbiornika ze względu na ich zdolności oczyszczania go z glonów? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.


Krewetka filtrująca – opis i krótka charakterystyka


Krewetki filtrujące (z łac. Atyopsis moluccensis) to jedne z największych skorupiaków w akwarystycznej hodowli, nazywane również krewetkami bambusowymi. Są gatunkiem słodkowodnym i pochodzą z Azji. Dorastają nawet do 10 cm! W naturalnych warunkach mają brązowożółte ubarwienie, podczas gdy gatunki przeznaczone do hodowli są nieco bardziej wyraziste – nabierają niebieskiego, pomarańczowego lub czerwonego koloru. Średnio co 6-8 tygodni zrzucają pancerzyki (to tzw. wylinka). Po tym przez około 48 godzin są wyjątkowo wrażliwe i podatne na zranienie, aż do momentu, w którym nowy pancerz stwardnieje.


Krewetki filtrujące stanowią nie lada ozdobę zbiornika. Fascynuje również praca ich przednich odnóży – niezwykle dynamiczna, która niektórym przypomina działanie wentylatora. :) Akwaryści decydują się jednak na krewetki filtrujące również ze względu na ich pracowitość. Chętnie żywią się glonami i tym samym częściowo zapobiegają ich nadmiarowi w akwarium (dowiedz się, jak powstają glony i jak z nimi walczyć). Dzięki odnóżom gęsto pokrytym rzęskami filtrują przepływającą wodę, odławiając drobnoustroje, resztki roślin, glonów i inne zanieczyszczenia.


Z natury są dość płochliwe i nieśmiałe, dlatego bardzo ważne jest, by kupić ich większą liczbę i hodować je w stadzie. Potrzebują też sporo miejsca, co wynika z ich pokaźnych rozmiarów (na kilka sztuk krewetek potrzebujesz akwarium o pojemności minimum 60l) i porządnie filtrowanej wody o dość wysokiej temperaturze: 22-28°C. Rozmnażanie w warunkach hodowlanych jest niemal niemożliwe.


Krewetki filtrujące – czy warto je kupić?


To zależy od tego, czego oczekujesz od tych skorupiaków. Jeśli po prostu lubisz krewetki i chcesz wzbogacić swoją obsadę o krewetki filtrujące, świetnie – na pewno warto je wybrać. Są jedyne w swoim rodzaju (jedyne tak duże i aż tak pracowite), a obserwowanie ich daje dużo frajdy.


Jeśli jednak sądzisz, że krewetki filtrujące żywią się tylko glonami i pozwolą Ci utrzymać akwarium w czystości przy minimalnym wysiłku – niestety, możesz się zawieść. Wbrew temu, co sądzi wielu akwarystów, krewetki filtrujące nie jedzą wyłącznie glonów. Dlatego wymagają karmienia dodatkowymi pokarmami – np. mrożoną artemią, zooplanktonem czy pokarmem dla narybku. Świetnie sprawdzi się jedzenie opadające na dno. Źle znoszą choćby minimalne pogorszenie stanu wody, dlatego musisz z duża troską o nią dbać. Znane są historie hodowców, którym krewetki zmarły na chwilę po umieszczeniu w akwarium – to prawdopodobnie wina nieodpowiednich parametrów wody.


Oczywiście warto mieć sprzymierzeńców w walce o czyste akwarium, i krewetki filtrujące do tego grona należą (przeczytaj o innych rybach, które pomogą Ci wyczyścić akwarium), ale są też wrażliwym gatunkiem, który potrzebuje Twojej uwagi i troski.


FAQ, czyli odpowiedzi na trzy najczęstsze pytania klientów o krewetki
filtrujące


Krewetka filtrująca – ile sztuk kupić?


Krewetka filtrująca jest dość duża, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Jednocześnie jest gatunkiem, który najlepiej czuje się w stadzie (bez niego krewetki są bardzo płochliwe). To oznacza, że musisz znaleźć balans między rozmiarem stada a pojemnością akwarium. Szacuje się, że w 60-litrowym zbiorniku może być ich maksymalnie kilka.


Krewetki filtrujące – z jakimi rybami je trzymać?


Krewetki filtrujące mogą być w tym samym akwarium, co Twoje ryby, ale pod jednym warunkiem – muszą to być małe i łagodnie usposobione gatunki, które nie będą stanowić zagrożenia dla krewetek. Możesz więc śmiało łączyć je np. z neonkami, kiryskami, bystrzykami. Unikaj drapieżnych pielęgnic.


Krewetka filtrująca wychodzi z akwarium – dlaczego i co z tym zrobić?


Co do przyczyny takiego zachowania, sprawa jest prosta – krewetki źle czują się w Twoim akwarium. Wina leży prawdopodobnie w zbyt małej pojemności zbiornika lub za słabo filtrowanej wodzie. Postaraj się najpierw rozwiązać te problemy, a dopiero później umieścić w zbiorniku stadko krewetek.


Mamy nadzieję, że teraz krewetki filtrujące nie są dla Ciebie tak dużą tajemnicą i potrafisz już ocenić, czy chcesz mieć je w swoim akwarium.