Kamienie do akwarium – jakie wybrać i jak je przygotować?


Kamienie to jedne z najbardziej naturalnych ozdób, jakie można umieścić w akwarium. Są doceniane przez wszystkich akwarystów – początkujących i doświadczonych; uwielbiających dekoracje maksymalnie zbliżone do naturalnych zbiorników wodnych: rzek i oceanów oraz osoby, preferujące kolorowe, mieniące się wieloma barwami zbiorniki. Także kamienie do akwarium zdecydowanie warto mieć. Pojawia się tylko pytanie jakie kamienie do akwarium wybrać i jak je przygotować przed umieszczeniem w zbiorniku?


Jakie kamienie można znaleźć w sklepach akwarystycznych?


Sklepy akwarystyczne bardzo często oferują różnorodny asortyment kamieni do akwarium. Można znaleźć w nich kamienie pochodzące z różnych rejonów świata. Egzotyczne cieszą się największą popularnością, ponieważ wielu osobom wydają się po prostu ciekawsze, dzięki swojemu niestandardowemu kolorowi. Pozwalają także na tworzenie niebanalnych kompozycji. Jeśli jednak jesteś akwarystą, stawiającym na naturalnie wyglądający zbiornik, kamienie pochodzące z rodzimych regionów powinny być podstawą wyposażenia.


Spośród kamieni do akwarium dostępnych w sklepach akwarystycznych można wyróżnić te najpopularniejsze. To przydatne dla tych osób, które jeszcze ani trochę nie interesowały się tym tematem i potrzebują chociaż wskazówki, na co warto zwrócić uwagę. Największą popularnością cieszą się więc:


Dragon Stone – naturalna skała, pochodząca z Dalekiego Wschodu. Charakterystyczne są w niej strzeliste, kanciaste kształty oraz zagłębienia, przypominające na pierwszy rzut oka kratery albo... łuski smoka, z czego prawdopodobnie wynika jej nazwa. Występują w żółtych, brązowych, pomarańczowych i oliwkowych odcieniach. Nie zmieniają parametrów wody.


Grey Mountain – najczęściej jasnoszare lub grafitowe kamienie do akwarium, o nieregularnych pęknięciach i raczej zaokrąglonych brzegach. Przypominają skały górskie. Idealne do akwariów stylizowanych w nurcie “nature”.


Samurai Stone – skały niezwykle wyjątkowe, dzięki swojemu rdzawemu, czerwonemu zabarwieniu. Kolor ten stanowi świetny kontrast dla ciemnego podłoża i zieleni roślin. Kamienie te od razu przyciągają wzrok i decydują o oryginalności zbiornika. Nie zmieniają znacząco parametrów wody.


Turtle Fossil Stone – skały, które swoją strukturą przypominają... pancerz żółwia. Z pewnością jedne z najbardziej oryginalnych okazów, które dodadzą każdemu zbiornikowi niepowtarzalnego charakteru.


Red Slate Stone – to łupki, które cechują strzeliste kształty i bardzo ładna, delikatna, różowa barwa. Łupki idealnie pasują do aranżacji w stylu “iwagumi”, biotopów malawi i tanganika. Sprawdzają się w tworzeniu grot oraz kryjówek dla ryb. Wyłożone na tylnej ścianie mogą również współtworzyć tło. Łupki z kategorii Slate Stone dostępne są również w innych kolorach.


Hole Stone Multi – to wielootworowe kamienie, które dzięki dużej ilości małych otworów są świetną kryjówką dla małych ryb i narybku. Polecane do biotopów malawi i tanganika. Występują przede wszystkim w kolorze beżowym i białym. Mogą wpływać w znaczący sposób na parametry wody.


Brilliant Stone – kamienie o wyglądzie, przypominającym brylanty, nie tylko ze względu na niebiesko-zieloną kolorystykę, ale też dość dużą transparentność i ostrość krawędzi. Nie zmieniają parametrów wody.


Lawa wulkaniczna – choć dostępne są różne kolory tych kamieni, od pomarańczowego do ciemnobrązowego, to najczęściej można spotkać właśnie odmiany brązu oraz czerni. Lekkie kamienie o delikatnie porowatej strukturze. Dostępne w różnorodnej gradacji. Stanowią świetne podłoże dla mchów i epfitów. Nie zmieniają znacząco parametrów wody.


Otoczaki – najbardziej popularne kamienie do akwarium, charakteryzujące się owalnym kształtem i dostępne zarówno w śnieżnobiałym, jak i bordowym kolorze. Nie wpływają w znaczący sposób na parametry wody.


Wybór kamieni do akwarium – zwróć uwagę na coś więcej niż tylko ich wygląd


To kilka z najpopularniejszych i najpiękniejszych kamieni do akwarium. To, które wybierzesz nie powinno być jednak uzależnione wyłącznie od estetyki skał. Bardzo ważna jest informacja, czy dana skała wpływa na parametry wody – jej odczyn i twardość, a jeśli tak, to w jaki sposób. Trzeba to przestudiować przed umieszczeniem dekoracji w zbiorniku, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Należy również zwrócić uwagę na kanciastość i ostrość krawędzi kamieni. Te mogą bowiem stanowić duże zagrożenie dla ryb, więc przed umieszczeniem ostrych skał zaleca się je stępić i zaokrąglić.


Jak przygotować kamienie do akwarium?


Wypłucz i wyczyść – pod żadnym pozorem nie wrzucaj do akwarium świeżo zakupionego, w żaden sposób nieoczyszczonego kamienia. Wtedy ponosisz bardzo duże ryzyko przetransportowania ślimaków lub groźnych pasożytów do swojego zbiornika. Na szczęście wystarczy zalanie kamieni wrzątkiem.


Jeszcze jedna ważna rzecz


Kamienie do akwarium kupuj tylko ze sprawdzonych źródeł – sklepów internetowych z doświadczeniem i rozbudowanym asortymentem. W Internecie można natknąć się na kamienie sprzedawane przez osoby indywidualne, ale przy takich transakcjach musisz liczyć się z niewiadomym pochodzeniem kupowanych skał i być może ich nieodpowiednim składowaniem przed umieszczeniem ogłoszenia bądź aukcji.


Na dziś to tyle, jeśli chodzi o kamienie do akwarium. Tworząc dekorację, pamiętaj, żeby nie przesadzić. Wiele skał wygląda przepięknie i przykuwa uwagę, ale niezbyt dobrym pomysłem może okazać się umieszczenie wszystkich w zbiorniku, zwłaszcza, jeśli są to kamienie o kontrastowym barwach i całkowicie innej strukturze. Miej na uwadze to, że akwarium ma stanowić jak najlepsze odwzorowanie naturalnego środowiska ryb i roślin. Zalecamy więc wybieranie jednego rodzaju kamienia do danej aranżacji.