Masz akwarium z rybami w roli głównej i planujesz dołączyć do obsady kilka krewetek? W takim razie prawdopodobnie chcesz się upewnić, jakie ryby z krewetkami stworzą najlepszy zespół i czy w ogóle takie połączenie to dobry pomysł. Czytaj dalej i sprawdź!


Krewetki w akwarium z rybami – czy to proszenie się o kłopoty?


Aranżacja akwarium to zadanie trudne i wymaga sporej dawki wiedzy. Chodzi bowiem nie tylko o wypełnienie go najpiękniejszymi roślinami i ozdobami, ale przede wszystkim o dobranie gatunków w taki sposób, by ich wymagania względem wody i towarzystwa pokrywały się.


Ruchliwe i agresywne ryby nigdy nie będą tworzyć dobrego zespołu ze spokojnie usposobionymi, łagodnymi rybami. I odwrotnie. Dotyczy to także krewetek, które niestety są gatunkiem dość łatwym do zdominowania ze względu na niewielkie rozmiary (no może oprócz krewetek filtrujących, które potrafią osiągać długość nawet 10 cm!) i wrodzoną łagodność. Musisz mieć to cały czas na uwadze.


Czy zatem połączenie krewetki z rybami w jednym akwarium jest w ogóle możliwe? Jest. Pod warunkiem, że cała obsada będzie składać się raczej z małych, a na pewno spokojnych gatunków, nieskorych do agresji.


Miej jednak cały czas na uwadze to, że:

  • młode, dopiero co urodzone krewetki najprawdopodobniej zostaną zjedzone nawet przez niewielkie i spokojne ryby – rozmnażanie krewetek w takim zbiorniku może być więc co najmniej bardzo trudne;

  • zwłaszcza w małym akwarium krewetki mogą nie czuć się komfortowo z rybami, nawet tymi starannie dobranymi i niestety w takim środowisku prawdopodobnie nie okażą całego swojego uroku i dostojeństwa w przeciwieństwie do krewetkarium zarezerwowanego wyłącznie dla nich.


Krewetki – z jakimi rybami w akwarium? Propozycje 5 konkretnych gatunków


Kiedy już podejmiesz decyzję, że chcesz spróbować i połączyć krewetki akwariowe z rybami, wybierz spośród gatunków, które mają szansę się „dogadać”.


Neon czerwony


Ryba, którą zna każdy akwarysta, nawet początkujący. Neonki są na tyle malutkie, że nie powinny interesować się równie małymi lub większymi krewetkami.


Gupik „pawie oczko”


Piękny, wielobarwny, uwielbiany przez akwarystów. Jest duża szansa, że zachowa się dobrze w akwarium z krewetkami, ale musisz go obserwować – gupik jest bowiem żwawą rybką, lubiącą zaczepiać innych mieszkańców zbiornika. Wystarczy, że trafisz na nieco bardziej złośliwego osobnika, a mogą pojawić się kłopoty.


Kirysek


Nieco bardziej pewne od gupików. Kiryski z reguły najbardziej zajęte są swoimi zadaniami, głównie przeszukiwaniem podłoża w poszukiwaniu jedzenia i nie zwracają uwagi na pozostałe osobniki.


Drobnoustek obrzeżony


Mała, bardzo łagodna, wręcz nieśmiała rybka, która najlepiej czuje się w towarzystwie innych drobnoustków. Prawidłowo karmiona nie zainteresuje się krewetkami.


Razbora borneańska


Malutka ryba, która osiąga około 2 centymetry długości. Choć czerwone ubarwienie mogłoby sugerować waleczność, to gatunek niezwykle spokojny, wręcz płochliwy i nieśmiały w stosunku do pozostałych mieszkańców akwarium. Razbory nie interesują inne ryby, krewetki więc też nie będą.


Krewetki z rybami w jednym akwarium – pamiętaj o zapewnieniu kryjówek!


Nawet jeśli zaprojektujesz dobrą obsadę – taką, w której nie dojdzie do agresji, i tak zadbaj o to, by w akwarium pojawiło się sporo kryjówek dla małych krewetek. Umieść w zbiorniku kępki mchu i przynajmniej w jednym miejscu zasadź gęstą roślinność. Przydadzą się także korzenie.


Pamiętaj też, by akwarium było odpowiednio duże do liczby ryb i krewetek, jakie chcesz w nim umieścić. Zbyt ciasny zbiornik to droga do kłopotów. Miej pod kontrolą także parametry wody, jako że krewetki są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek niedopatrzenia w tym aspekcie i nawet na niewielkie wahania temperatury będą reagować dużym osłabieniem.