Jakie rybki do oczka wodnego wybrać? 6 propozycji gatunków


Już jakiś czas temu stworzyłeś swoje wymarzone oczko wodne albo właśnie planujesz to zrobić - w każdej z tych sytuacji prędzej czy później przychodzi czas, w którym trzeba podjąć decyzję, jakie rybki do oczka wodnego wybrać. Aby Ci to odrobinę ułatwić, wybieramy i krótko omawiamy 6 gatunków, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.


1. Karasie


W tym przede wszystkim karasie chińskie, potocznie nazywane złotymi rybkami lub welonkami. Gatunek, który wręcz zdominował polskie, hodowlane zbiorniki wodne. Rybki te czują się dobrze w oczkach każdej wielkości - i to jest ich największą zaletą, bo pośrednio decyduje o łatwości hodowli. Ich intensywne, złocistożółte lub ciemnoczerwone ubarwienie i błyszczące łuski są dobrze widoczne i dzięki temu cieszą oko hodowcy. Tym bardziej, że karasie poruszają się wolno i dostojnie. Osiągają długość do 30 cm i są gatunkiem stadnym, dlatego przygotuj się na zakup co najmniej kilku sztuk.


2. Karpie Koi


Występują w wielu wersjach kolorystycznych, ale najbardziej popularne są te biało-czarno-czerwone oraz białe z czerwoną łatką na głowie. Uznawane przez wielu hodowców za najładniejsze, jednak ze względu na dość duże rozmiary (ok. 80 cm) na ich sukcesywną hodowlę mogą pozwolić sobie wyłącznie właściciele większych oczek wodnych. Gatunek potrzebuje czystej, dobrze utlenionej wody oraz piaszczystego podłoża, a podawany mu pokarm powinien być bogaty w białko. Warto zaznaczyć, że karpie koi są długowieczne - mogą dożyć nawet 20 lat.


3. Złota orfa


Kandydat nr 3, o charakterystycznym, podłużnym ciele i pomarańczowym kolorze łusek. Rybki te mogą osiągnąć 50-100 cm długości, więc - podobnie jak karpie koi - dedykowane są oczkom o dużych rozmiarach. Jako że złota orfa pływa blisko powierzchni wody, z łatwością można ją obserwować. Dzięki temu, że żywi się owadami i jest gatunkiem stadnym, dodaje zbiornikowi żywotności.


4. Lin


Dedykowany w szczególności początkującym hodowcom, ponieważ jest gatunkiem niezbyt wymagającym - wszystkożerny, odporny na niedobory tlenu, wytrzymały i spokojny. Charakteryzuje się lekko wydłużonym i spłaszczonym ciałem o żółtym zabarwieniu. Małe wąsiki przy otworze gębowym z pewnością dodają mu uroku i charakteru. Ryba osiąga długość do 50 cm (w oczkach wodnych najczęściej ok. 30 cm).


5. Jesiotr


W Polsce hoduje się przede wszystkim jesiotra rosyjskiego, syberyjskiego oraz różnego rodzaju krzyżówki międzygatunkowe. Do oczka wodnego polecany jest przede wszystkim sterlet – do zakupu w gospodarstwach rybnych oraz sklepach akwarystycznych i zoologicznych. Aby hodowla jesiotra przebiegała pomyślnie, potrzebujesz zbiornika o dość dużych rozmiarach (ryba osiąga nawet 150 cm długości i wagę 20 kg). Jesiotr prowadzi denny tryb życia, dlatego do karmienia przydadzą się wszelkiego rodzaju opadające granulaty.


6. Słonecznica


Bardzo żywotny gatunek. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie srebrzystemu kolorowi łusek, który czasami wręcz odbija promienie słoneczne. Uwielbia miejsca gęsto obsadzone roślinnością, także blisko linii brzegowej. Porusza się w górnych warstwach wody, ponieważ zjada cząstki glonów oraz małe, żywe zwierzątka wodne - larwy, owady. Podobnie jak Różanka, najlepiej czuje się w ławicy, dlatego niezbędny jest zakup większej ilości rybek.


Oto 6 prawdopodobnie najpopularniejszych gatunków ryb do oczek wodnych. Które z nich wybierzesz? To powinno zależeć przede wszystkim od rozmiaru Twojego zbiornika wodnego, Twojego doświadczenia i umiejętności jako hodowcy oraz Twojego gustu. Mniejsze i bardziej żywotne, a może większe i pływające wolniej oraz dostojniej? Jest naprawdę w czym przebierać, nie przywołując już różnorodności kolorystycznej. A może masz już w swoim oczku wodnym któryś z wymienionych gatunków? Komentarze mile widziane. :)