Podłoże jest jednym z kluczowych elementów całego wyposażenia akwarium, także tego z krewetkami. Jakie podłoże dla krewetek do akwarium wybrać? Masz do podjęcia decyzję między podłożem neutralnym a aktywnym. W tym artykule podpowiadamy, które z nich wybrać w zależności od tego, jakie krewetki masz pod opieką.


O najpopularniejszych gatunkach krewetek do akwarium pisaliśmy w naszym poprzednim tekście. Serdecznie zachęcamy do jego przeczytania. Tu ograniczymy się tylko do wspomnienia, że najchętniej wybieranymi rodzajami krewetek – czy to do akwarium, czy krewetkarium – są niezmiennie krewetki Caridina i Neocaridina. To na nich skupimy się więc w tym tekście. Tym bardziej, że te dwa gatunki diametralnie się między sobą różnią, jeśli chodzi o potrzebne im podłoże i z tego powodu są świetnym „materiałem” do wskazania, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego podłoża dla krewetek.


Krewetki Neocaridina – dla nich podłoże neutralne


Krewetkom z rodziny Neocaridina wystarczy podłoże neutralne, czyli niezmieniające parametrów wody. Zwykle jest to piasek lub żwirek kwarcowy o raczej niedużej granulacji, bo 1-3 mm. Odradza się wykorzystywanie podłoża bazaltowego, dolomitowego, koralowego, bo takie może niekontrolowanie wpłynąć na właściwości wody.


Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, jakie podłoże dla krewetek Red Cherry, masz już odpowiedź – neutralne.


Krewetki Caridina – preferują podłoże aktywne


Z krewetkami Caridina sprawa wygląda inaczej, bo wolą one podłoże aktywne, które dzięki swoim właściwościom umożliwia utrzymanie niskiego, a przede wszystkim stałego pH – w okolicach 6,0.


Co ważne, takiego podłoża nie wolno łączyć z wodą kranową. Wymaga ono wody z filtra RO (odwróconej osmozy) i mineralizatora. Woda kranowa znacząco skraca żywotność takiego podłoża i destabilizuje parametry. Ryzyko wiąże się też z tym, że w zasadzie nigdy nie znamy pełnego składu „kranówki”; łączenie jej z aktywnym podłożem to loteria.


Ważne jest także, by nie umieszczać w akwarium z Caridina i aktywnym podłożem żadnych ozdobnych kamieni, które mogłyby wpłynąć na parametry wody.


O czym pamiętać, wybierając podłoże dla krewetek?

  • Warto wybierać profesjonalne produkty sprawdzonych producentów, bazujące na naturalnych materiałach i bogate w składniki odżywcze.

  • Chcesz wyłożyć akwarium kolorowym podłożem dla krewetek – na przykład czarnym, które spotęguje ich piękne ubarwienie? W takim przypadku jeszcze ważniejsze jest, by pozyskać podłoże ze sprawdzonego źródła.

  • Cenne są podłoża, które nie tylko „pilnują” stabilności parametrów wody, ale też ją dodatkowo poprawiają: klarują i przywracają jej przejrzystość, a także mają właściwości absorpcyjne, czyli wchłaniają zanieczyszczenia z wody, również te najgroźniejsze, jak amoniak.

  • W miarę możliwości przed zakupem zwróć uwagę na to, czy podłoże ma delikatnie porowatą strukturę (lub czy producent wskazuje w opisie na taką właśnie cechę). Taka porowatość sprzyja rozwojowi pożytecznej flory bakteryjnej, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania całego zbiornika, w tym utrzymania krewetek w jak najlepszej kondycji.


Ile podłoża wysypać na dno?


To kolejne pytanie, które rodzi się w kontekście wyboru podłoża dla krewetek. Cóż, grubość dna jest kwestią indywidualną i zależy od upodobań samego hodowcy. Gdybyśmy jednak mieli wskazać na najbardziej uniwersalne i bezpieczne rozwiązanie, radzilibyśmy wysypać raczej cieńszą warstwę podłoża (1-2 cm). W takiej sytuacji spada ryzyko tworzenia się warstw beztlenowych i przypadkowego uwolnienia choćby trującego amoniaku.


Dużo jednak zależy też od rodzaju filtracji obecnej w zbiorniku. Filtry zewnętrzne i gąbkowe będą spełniać swoją rolę nawet przy bardzo cienkim podłożu. Z kolei filtracja podżwirowa narzuca już utworzenie znacznie grubszego dna, nawet 6-centymetrowego.


Każdy gatunek krewetek, także ten teoretycznie najłatwiejszy w hodowli, zawsze będzie podatny na wahania parametrów wody, w tym przede wszystkim pH. Dlatego tak ważne jest, by wyborowi podłoża dla krewetek poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Jeśli chcesz, by Twoje krewetki były piękne, zdrowe, żywotne i skore do rozrodu, postaw na podłoże spełniające nie tylko podstawowe wymagania, ale też posiadające dodatkowe właściwości i pochodzące od profesjonalnego, doświadczonego producenta.