Wybór akwarium i niezbędnego wyposażenia – to pierwsze zadanie, które czeka na wszystkie osoby rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką. Zaliczają się do tego także akcesoria do akwarium. Jakie wybrać, by wygodnie zaopiekować się zbiornikiem i rybkami? Na tym skupimy się w dzisiejszym artykule!


To ważne! Do akcesoriów nie zaliczamy filtra, grzałki, żwirku, pokrywy ani oświetlenia. Dlaczego? Z prostego powodu – to jest niezbędne wyposażenie, bez którego uruchomienie akwarium jest wręcz niemożliwe. Akcesoria są dodatkami, bez których, owszem, poradzisz sobie, ale praca ze zbiornikiem będzie znacznie trudniejsza i bardziej czasochłonna, a przez to mniej przyjemna. Skupimy się więc na małych, ale – jak szybko zauważysz – potrzebnych rzeczach.


1. Czyściki i skrobaki


Zanieczyszczenia w akwarium to normalna sprawa. Póki są regularnie i starannie usuwane, pozostają pod kontrolą, a akwarium nie jest narażone na niebezpieczeństwo. Sprawa robi się znacznie trudniejsza, gdy pozwolisz na rozrost glonów (dowiedz się, jak powstają glony i jak z nimi walczyć). Choć standardowa prewencja, do której zalicza się m.in. regularna wymiana wody i rozsądne karmienie jest bardzo ważna, to jednego nie unikniesz – szyby akwarium trzeba czyścić. A jest to bardzo trudne bez dedykowanego czyścika. Dlatego jednym z najważniejszych akcesoriów do akwarium jest właśnie czyścik (i skrobak, który czasami znajdziesz w jednym zestawie w formie produktu 2 w 1).


W sprzedaży dostępne są przede wszystkim magnetyczne czyściki, złożone z dwóch elementów – po każdym dla każdej ze stron szyby. Dzięki starannie opracowanej powierzchni skutecznie usuwają zanieczyszczenia ze szkła, nie rysując go. Z kolei duży, ergonomiczny uchwyt i mocny magnes zapewniają wygodne stosowanie.


2. Siatki


Tylko umiejętne odławianie ryb przy pomocy przeznaczonych do tego akcesoriów daje gwarancję bezpieczeństwa. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie akcesoria do akwarium wybrać, masz kolejną podpowiedź – siatki. Te występują w wielu rozmiarach. Dobrze jest mieć pod ręką dwie – na wypadek gdyby jedna zawiodła, a rybka nadal wymagała odłowienia. Wykonane z delikatnego materiału siatki nie uszkadzają delikatnego ciała ryb, a ich prostokątny kształt pozwala na chwytanie ryb nawet w kątach i w labiryncie dekoracji.


3. Termometr


Temperatura wody jest jednym z kluczowych parametrów, które trzeba mieć stale pod kontrolą (przeczytaj o pozostałych parametrach wody w akwarium, które warto znać i sprawdzać). Do tego potrzebujesz termometru. Ten tani i niepozorny dodatek do akwarium „podpowie” Ci, czy woda wymaga schłodzenia czy podgrzania, co jest ważne zwłaszcza przy trudnych dla akwarysty porach roku: latem i zimą, ale nie tylko! Z termometrem nie działasz po omacku. Jesteś w stanie na bieżąco kontrolować temperaturę wody i reagować na wszelkie odchylenia, które mogą zaburzyć delikatną równowagę w Twoim zbiorniku.


4. Odmulacze


O tym, że porządek i czystość w akwarium jest bardzo ważna, wspomnieliśmy już przy okazji czyścików. Z tego samego powodu do grona akcesoriów akwariowych warto dołączyć odmulacz. Z nim podmiana wody i czyszczenie dna zbiornika staje się znacznie łatwiejsze. Odmulacz skutecznie zasysa resztki jedzenia, odchody i gnijące części roślin, a nawet ślimaki i kieruje je prosto do wiadra, które podstawiasz do zebrania brudnej wody. Chroni więc zarówno przed zmętnieniem i zazielenieniem wody i tym samym utratą jej klarowności, jak i wzrostem stężenia niebezpiecznych związków chemicznych, zdolnych doprowadzić do chorób, a nawet śmierci ryb.


5. Mata pod akwarium


Wydaje się zbędna? Błąd! Tworzywo oddzielające akwarium od mebla, na którym stoi jest niezbędne. Chroni bowiem zbiornik przed zarysowaniem, a nawet pęknięciem i nie tylko śmiercią wielu ryb i roślin, ale też zalaniem mieszkania i ogromnymi stratami finansowymi. Rybki z kolei lepiej czują się w akwarium, które dzięki macie jest odporne na drgania wywołane np. chodzeniem po pokoju, zamykaniem drzwi i przeciągiem. Mniej się stresują i są zdrowsze. Mata jest tym ważniejsza w przypadku dużych akwariów. Tworzywa znajdziesz w wielu rozmiarach, więc z łatwością dopasujesz je do swojego zbiornika.


6. Karmniki automatyczne


Zaplanowałbyś wyjazd, ale jedno Cię powstrzymuje – kto będzie karmił rybki? I o takich sytuacjach pomyśleli producenci akcesoriów do akwarium. Włączyli do swojej oferty automatyczne karmniki. Te po ustawieniu dawek pokarmu i częstotliwości oraz okresu ich podawania będą karmić rybki podczas Twojej nieobecności. Wiele modeli posiada wystarczająco duży pojemnik na jedzenie, byś mógł wyjechać na kilka dni, mając pewność, że rybki są odpowiednio karmione. Urządzenia pozwalają na dozowanie pokarmu granulowanego i w płatkach.


Wszystkie produkty znajdziesz w sklepie Akwamarkt!


To wszystkie najważniejsze akcesoria do akwarium, które warto mieć pod ręką. Korzystasz z nich czy może potrafisz się obejść bez któregoś? :)