Jak utrzymać odpowiednią temperaturę w akwarium?


Temperatura wody jest jednym z najistotniejszych parametrów, jeśli chodzi o prawidłowe prowadzenie akwarium. Wartość ta okazuje się istotna w kontekście ryb oraz roślin. Gatunki dzieli się bowiem na zimnolubne i tropikalne – lubiące wyższą temperaturę wody. I oczywiście bardzo ważne jest, by dopasowywać tę wartość do potrzeb flory i fauny. Ale jak to właściwie zrobić? W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak utrzymać odpowiednią temperaturę w akwarium.


Jaka temperatura powinna być w Twoim akwarium?


W zależności od tego, jakie ryby wybrałeś – ciepło- czy zimnolubne – woda w Twoim akwarium powinna mieć inną temperaturę. Dla tropikalnych gatunków najbardziej naturalny jest przedział 22-28°C, choć warto zaznaczyć, że zdarzają się gatunki typowo tropikalne, dla których granica normy przesuwa się nawet do 30°C. Z kolei ryby chłodnowodne, a więc te, na które hodowcy decydują się w większości przypadków, najlepiej czują się w wodzie o temperaturze 18-22°C.


Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura wody w akwarium – skutki


Co, jeśli z jakiegoś powodu w Twoim akwarium będzie panować zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura? Z czasem zwiększy się podatność ryb na choroby, a w efekcie znacząco wzrośnie ryzyko ich śmierci. Niektórzy “podopieczni” mogą bardzo szybko stracić swoje ubarwienie i mniej żwawo poruszać się po zbiorniku, co ma ten plus, że dzięki temu zauważysz, że coś jest nie tak i zaczniesz szukać rozwiązania problemu.


Znasz jednak to powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Temu właśnie służą akcesoria do utrzymania odpowiedniej temperatury w akwarium – grzałki. Bardzo przydatne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura powietrza jest bardzo niska i chłodzi wodę w akwarium. Oczywiście małe spadki, od 2 do 4°C nie są groźne dla ryb. Wręcz dobrze odzwierciedlają naturalne warunki, w jakich żyją – ich zmienność wraz z nadejściem nowej pory roku oraz nocy. Problem zaczyna się wtedy, kiedy temperatura w większym stopniu odbiega od normy i utrzymuje się.


Grzałki do akwarium – perfekcyjnie ogrzewają wodę. Jak wybrać te odpowiednie?


Pojemność akwarium
Akcesoria do ogrzewania wody w akwarium należy dobierać przede wszystkim ze względu na rozmiar zbiornika. Można założyć, że na każdy litr wody powinno przypadać 0,5-1 W mocy grzałki. Z takich wyliczeń łatwo więc o wniosek, że na przykład małe akwarium o pojemności 25 litrów warto wyposażyć w grzałkę o mocy około 25 W.


Obecność termostatu
Termostat jest bardzo ważnym elementem grzałki do akwarium, bo “pilnuje” odpowiedniej temperatury. Kiedy spadnie ona poniżej założonego poziomu, grzałka uruchomi się i dogrzeje wodę. Natomiast jeśli już będzie już wystarczająco ciepła, grzałka wyłączy się i nie będzie dalej, niepotrzebnie ogrzewać wody, generując dodatkowe zużycie energii i zagrożenie dla ryb.


Design
To, jaki kolor i kształt charakteryzują daną grzałkę, ma wyłącznie estetyczne znaczenie – czy akcesorium będzie maksymalnie dopasowane do wyglądu akwarium, czy nie. To kwestia całkowicie indywidualna i zależy całkowicie od Ciebie.


Zewnętrzne czy wewnętrzne?
W ofercie sklepów akwarystycznych znajdziesz zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne grzałki. Pierwszy rodzaj urządzenia jest doceniany przez hodowców, których akwaria są już zapełnione i umieszczenie w nich kolejnego elementu mogłoby zaburzyć funkcjonalność oraz estetykę zbiornika. Grzałki wewnętrzne są bardziej standardowe i częściej stosowane.


Utrzymanie odpowiedniej temperatury w akwarium latem – chłodziarki


Jesienią i zima właściciele akwariów robią wszystko, by temperatura w zbiornikach była odpowiednio wysoka. Natomiast latem, zwłaszcza obecnie, kiedy w wakacyjne miesiące temperatura powietrza potrafi sięgać nawet 35°C, bardzo ważne jest regularne chłodzenie akwarium. Służą do tego urządzenia nazywane chłodziarkami.  


Kryteria wyboru najlepszego modelu są w zasadzie bardzo podobne do tych, wymienionych i opisanych powyżej, w przypadku grzałek, dlatego nie będziemy ich ponownie rozpisywać. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku pojawia się coraz więcej energooszczędnych chłodziarek, które pobierają znacznie mniej energii elektrycznej i generują mniejsze opłaty – zdecydowanie opłaca się wziąć je pod uwagę.


Temperatura wody stale pod kontrolą – termometry


Razem z zakupem grzałki i/lub chłodziarki należy zdecydować się na zakup termometru. To małe, niepozorne akcesorium jest bowiem konieczne do określenia, czy woda w Twoim akwarium w ogóle potrzebuje ogrzania czy ochłodzenia. Z termometrem nie działasz po omacku. Jesteś w stanie na bieżąco kontrolować temperaturę wody i reagować na wszelkie odchylenia – dla większej satysfakcji z hobby i oczywiście dla dobra ryb oraz roślin.


Jak podmieniać wodę w akwarium, by zachować jej odpowiednią temperaturę?


W tym przypadku trzeba pamiętać tylko o tym, by świeża woda – zanim trafi do akwarium – odstała co najmniej kilkanaście godzin. Dzięki temu ciecz nabierze temperatury pokojowej, co nie wywoła u ryb szoku termicznego.


Uważamy, że wiedza na temat temperatury w akwarium – tego, jak ją odczytywać oraz jak ją kontrolować – jest niezbędna do tego, by prawidłowo prowadzić zbiornik i zapewnić mieszkającym w nim gatunkom środowisko sprzyjające życiu i rozwojowi. A to tylko jedno z zagadnień, dlatego serdecznie zachęcamy do regularnego zaglądania na naszego bloga akwarystycznego, gdzie raz w tygodniu publikujemy nowy artykuł. W tekstach tylko konkretna, przydatna dla każdego akwarysty wiedza. :)