Decyzja zapadła – chcesz założyć akwarium. Nie wiesz jednak co kupić, od czego zacząć i jaką kolejność prac zachować, żeby akwarium okazało się sukcesem, a nie wtopą? Zatem trafił_ś w dobre miejsce! Z tym artykułem dowiesz się dokładnie, jak powinno wyglądać zakładanie akwarium krok po kroku.


* Wiele z tematów związanych z zakładaniem akwarium poruszyliśmy już na naszym blogu, dlatego w niektórych akapitach pozwolimy sobie przedstawić tylko absolutnie najważniejsze informacje i zachęcić Cię do pogłębienia wiedzy poprzez zapoznanie się z innymi naszymi tekstami. To dla Ciebie w porządku? W takim razie czytaj dalej!


Krok 1. Planowanie – gdzie ustawić akwarium?


Miejsce to nie może być przypadkowe. Owszem, akwarium powinno być dobrze widoczne, bo ma być ozdobą mieszkania, ale weź pod uwagę również względy bezpieczeństwa. Zbiornik wypełniony wodą jest naprawdę ciężki (1 litr to 1 kg; dodaj do tego jeszcze sprzęt, podłoże, kamienie itp.). Dlatego powinien stać na przeznaczonej do tego szafce – odpowiednio dużej i solidnej (przeczytaj więcej o wyborze szafki pod akwarium). Ta z kolei musi być usytuowana z dala od okna – po to, by światło słoneczne padające bezpośrednio na zbiornik nie powodowało nadmiernego rozrostu glonów ani niekontrolowanych wahań temperatury. Zadbaj także, by zbiornik znalazł się w wystarczająco dużej odległości od drzwi i w miejscu z niewielkim natężeniem ruchu – to pozwoli uniknąć stresu u ryb i ryzyka ich zwiększonej zachorowalności. Unikaj przestrzeni blisko kaloryferów i miejsc pod półkami. Pierwsze za bardzo podgrzeją wodę w sezonie grzewczym, a drugie to wręcz proszenie się spadnięcie czegoś na akwarium i tym samym katastrofę.


Szczegóły o tym, jak najlepiej ustawić akwarium znajdziesz tutaj.


Krok 2. Wybór akwarium


Kiedy już wiesz, gdzie stanie Twoje akwarium, przyszła pora na wybór pojemności i kształtu zbiornika. W sprzedaży znajdziesz wiele wariantów, od malutkich, 20-litrowych akwariów po bardzo duże, 120-litrowe i większe.


I choć może kusić Cię kupno jak największego modelu, podejdź do tego z chłodną głową. Im większe akwarium, tym droższe. I nie płacisz tylko za samo szkło, ale również większą obsadę, wydajniejszy sprzęt, który poradzi sobie z dużą ilością wody i samą wodę, regularnie wymienianą – ta też nie należy do najtańszych. Ponadto duże akwaria wymagają od hodowcy niemałego doświadczenia. Utrzymanie w nich biologiczno-chemicznej równowagi i tym samym zdrowia ryb oraz roślin jest trudniejsze. Dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką? Rozważ kupno akwarium o pojemności 30-65 litrów. I adekwatnie do tego dobierz obsadę – rybki, które dobrze czują się w zbiornikach o takiej objętości.


Co do kształtu, zdecydowanie odradzamy akwaria-kule. Przede wszystkim dlatego, że nie są dobrym miejscem dla żywych stworzeń. Ryby się w nim męczą, a i Tobie będzie trudno czegokolwiek nauczyć się z takim zbiornikiem i czerpać szczerą satysfakcję z akwarystycznej przygody. Najbezpieczniejszy wybór to akwarium prostokątne, o prostych ścianach lub tylko z delikatnie zaokrąglonym frontem. A, i wybierz akwarium z pokrywą. To ułatwi choćby montaż oświetlenia i zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody.


Krok 3. Wybór ryb, roślin, podłoża i ozdób


To prawdopodobnie najbardziej przyjemny etap urządzania akwarium. :) Jeśli zakładasz swoje pierwsze akwarium, będzie to też nie lada wyzwanie. Możliwości jest bowiem mnóstwo. Ogranicza Cię w zasadzie ilość miejsca, wynikająca z wybranego przez Ciebie akwarium oraz budżet.


➡ Ryby – najważniejsze to dobranie gatunków i rozmiaru obsady do wielkości oraz stylu akwarium, na jaki powstawił_ś. Ryb nie może być za dużo względem przestrzeni, którą im zapewnił_ś. Nie mogą też walczyć między sobą, a wybrane rośliny muszą być dla nich bezpieczne. Najlepiej jest wybierać z puli ryb polecanych początkującym akwarystom (to np. gupik „pawie oczko”, neon czerwony czy molinezja). A może zdecydujesz się też na kilka krewetek? W tym artykule wskazujemy najpopularniejsze gatunki krewetek do akwarium.


➡ Rośliny – tu znów masz do wyboru wiele różnych gatunków. Pamiętaj, by traktować rośliny nie tylko jako ozdobę, ale istotny element całego podwodnego świata, współodpowiedzialny za utrzymanie w nim równowagi. Pewnie znany jest Ci proces fotosyntezy? Dlatego nie oszczędzaj na roślinach. Niech będzie ich wystarczająco dużo. A zasadzaj je zgodnie z zasadą: niskie z przodu, wysokie z tyłu.


➡ Podłoże – to fundament dla roślin, pozwalający na ich rozwój, dodatkowa ochrona przed rozmnożeniem się niechcianych drobnoustrojów i wreszcie jedna z ozdób Twojego akwarium. W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów podłoża. Najpopularniejsze to żwir i piasek o różnej granulacji. Chcesz wybrać jak najlepsze podłoże i uniknąć jednego, kardynalnego błędu początkujących akwarystów w tym temacie? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak dobrać podłoże do akwarium. Znajdziesz w nim wszystko, co najważniejsze.


➡ Ozdoby – choć ryby, rośliny i podłoże same w sobie są nie lada ozdobą zbiornika, w procesie zakładania akwarium krok po kroku możesz uwzględnić również dobór dodatkowych dekoracji. To wszelkiego typu korzenie, kamienie, a także ciekawe tło. Ze wszystkimi elementami, które wymagają zanurzenia w wodzie bądź jednak ostrożn_ Niektóre mogą zmieniać jej parametry, a ostre krawędzie mogą okazać się zabójcze dla ryb.


Krok 4. Kupno filtra, oświetlenia i grzałki


Żadne, nawet najmniejsze akwarium nie poradzi sobie bez filtra, oświetlenia i grzałki. Od początku warto traktować to jako wyposażenie niezbędne, a nie opcjonalne. Poprawna filtracja umożliwia utrzymanie czystego, zdrowego akwarium. Z kolei brak filtra to prosta droga do błyskawicznego i intensywnego rozwoju glonów i pogarszających się parametrów wody. Grzałka pozwala kontrolować temperaturę wody, co ma duże znaczenie w dynamicznie zmieniającej się pogodzie, charakterystycznej dla naszej szerokości geograficznej. A światło jest konieczne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i pełni funkcję dekoracyjną.


➡ Filtr – filtracja wody polega na usuwaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Odbywa się na trzech poziomach: filtracji mechanicznej (usuwającej zabrudzenia widziane gołym okiem), filtracji chemicznej (eliminującej metale ciężkie, chlor, toksyny, głównie za pomocą węgla aktywnego) i filtracji biologicznej (korzystającej z pracy „dobrych” bakterii, uczestniczącej w tzw. cyklu azotowym i usuwające z wody niebezpieczne związki azotowe). Do wyboru masz filtry wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwszy typ cieszy się większą popularnością. Poza oczyszczaniem dba także o napowietrzanie wody. Dobre urządzenie pracuje cicho, wydajnie, a jego obsługa jest łatwa, również w trakcie wymiany wody, która jest regularną czynnością pielęgnacyjną w każdym akwarium (już teraz podpowiemy Ci, że wyłącznie filtra na noc to bardzo zły pomysł; więcej pisaliśmy o tym tutaj).


➡ Oświetlenie – dziś w sprzedaży znajdziesz przede wszystkim świetlówki LED. Energooszczędne, nienagrzewające się, wytrzymałe i bez efektu migotania, ale za to występujące w szerokim zakresie barwowym. W doborze oświetlenia do akwarium kluczowa jest pojemność zbiornika, rodzaj ryb i roślin oraz Twoje oczekiwania dekoracyjne. Szczegóły znajdziesz w tym artykule.


➡ Grzałka – pożądana temperatura wody w akwarium to najczęściej 23-26°C. Nie zawsze utrzymanie takiego poziomu jest możliwe bez dodatkowego wsparcia. Pogoda za oknem przecież regularnie się zmienia, a wraz z porami roku przychodzą mrozy lub upały. Dlatego grzałka w akwarium jest tak ważna. Do wyboru masz grzałki wewnętrzne i zewnętrzne, o różnej mocy i wydajności podawanej w kontekście pojemności akwarium.


Krok 5. Zakładanie akwarium krok po kroku – pora na działanie!


Kiedy już masz niezbędny sprzęt i wybrane gatunki ryb i roślin, pora rozpocząć urządzanie akwarium. Kolejność poszczególnych prac jest bardzo ważna, dlatego ściśle się jej trzymaj – w ten sposób unikniesz marnowania czasu i energii, a także irytacji.

  1. Szafkę pod akwarium ustaw równo, w wybranym wcześniej miejscu. Dla pewności wykorzystaj poziomicę. Wyłóż na szafce matę. Ta oddzielając akwarium od mebla, zapobiegnie zarysowaniom, a nawet pęknięciom szkła. Ułatwi też utrzymanie ciepła wody. Z kolei na macie ustaw akwarium – puste i czyste. *Chcesz założyć tło do swojego akwarium? To dobry moment na to! Przeczytaj, jak przykleić tło do akwarium bez kleju – szybko i czysto.

  2. Pora na podłoże! Dodawaj je do akwarium stopniowo i w takiej ilości, by utworzyć około 4-centrymetrową warstwę. Możesz wysypać materiał na równo lub zaaranżować delikatne wzniesienie z jednej strony – dla efektu głębi.

  3. Ułóż ozdoby – wszelkie korzenie i kamienie. Możesz zrobić to intuicyjnie lub wykorzystać konkretne pomysły na akwarium dostępne w Internecie.

  4. Zasadź rośliny. Najwygodniej jest skorzystać z przeznaczonej do tego pęsety. Przed umieszczeniem rośliny korzeniowej w podłożu dobrze jest nieco to podłoże zmoczyć – to ułatwi pracę. Utrzymaj kolejność sadzenia: od frontu do tyłu. Wybrał_ś mchy? Te możesz rzucić luźno np. na korzenie. Kupił_ś rośliny doniczkowe? Przed zasadzeniem wyciągnij je z koszyczków i oczyść korzenie z waty. Ważne jest, by już na tym etapie usunąć zgniłe lub nadgniłe liście oraz korzenie.

  5. Wlej wodę do akwarium – koniecznie zneutralizowaną przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów, np. Yokuchi Gedoku. Taki produkt usuwa chlor i metale ciężkie obecne w wodzie kranowej. Wodę wlewaj delikatnie, by nie naruszyć podłoża ani nie uszkodzić zasadzonych przed chwilą roślin. Najlepiej jest wlewać wodę po dłoni.

  6. Zainstaluj i uruchom sprzęt – filtr, grzałkę i wszelkie akcesoria, które wybrał_ś do swojego akwarium, a które mają być cały czas zanurzone w wodzie.

  7. Uzbrój się w cierpliwości i pozwól akwarium dojrzeć – każde akwarium musi dojrzeć, zanim umieścisz w nim ryby (przeczytaj więcej o procesie dojrzewania akwarium). Pełny cykl trwa od 4 do 6 tygodni. Tyle czasu potrzeba, by w wodzie pojawiły się „dobre” bakterie, niejako stojące na straży bezpieczeństwa wody w zbiorniku. Etap ten możesz nieco przyspieszyć, korzystając ze starterów bakteryjnych. Dobrze jest też od czasu do czasu sprawdzić parametry wody. W tym celu zastosuj dostępne testy wody.

  8. Wpuść rybki, ale nie wszystkie! – kiedy minie czas potrzebny na ustabilizowanie się akwarium, możesz zacząć wpuszczać swoje ukochane rybki. :) Zaleca się robić to stopniowo i jeśli to możliwe, rozpocząć wpuszczaniem gatunków „sprzątających”.


Ufff! To wszystko! Wiesz już jak założyć akwarium krok po kroku. Widzisz – jest tego naprawdę dużo, ale nie staraj się skracać ani przyspieszać poszczególnych etapów. Potraktuj ten czas jak naukę, bo już sam proces urządzania akwarium uczy cierpliwości, niezbędnej do opieki nad zbiornikiem i rybkami. Któryś z kroków wydał Ci się niezrozumiały? Możesz śmiało do nas napisać! Postaramy się doradzić i pomóc!