Jak przygotować oczko wodne na zimę?


Jesień to czas ostatnich prac ogrodowych i przygotowania przydomowego terenu do nadchodzącej zimy. Dotyczy to także oczka wodnego, które o tej porze nie może być pozostawione samo sobie. Wymaga kilku podstawowych zabiegów, by wiosną znów spełniało swoją rolę, a więc było sztandarową ozdobą posesji i/lub miejscem, w którym możesz realizować swoją pasję hodowli ryb oraz wodnych roślin. Zatem jak przygotować oczko wodne na zimę?


Pielęgnacja oczka wodnego jesienią – to też przygotowanie do zimy


Usuwaj liście z powierzchni oczka wodnego


Zasad pielęgnacji oczka wodnego w tym czasie jest kilka. Po pierwsze, na bieżąco usuwaj liście z powierzchni wody, bo kiedy te gniją, woda ulega nadmiernemu zakwaszeniu. Z tego samego powodu należy wyeliminować martwe części roślin wodnych. Codziennie usuwanie liści z oczka wodnego nie brzmi zbyt zachęcająco? Pomyśl więc o zakupie specjalnej siatki ochronnej, którą jednym ruchem ściągniesz, a z nią wszystkie niechciane opady.


Popraw zadrzewienie przy linii brzegowej


Profilaktycznym zabiegiem jest także przeanalizowanie zadrzewienia terenu wokół oczka wodnego. Wykorzystaj jesienny czas porządków w ogrodzie, by może zrezygnować z pewnych drzew i krzewów, a nowe zasadzić w większej odległości od brzegu – tak, byś w przyszłym roku nie musiał borykać się z tak samo dużym lub większym problemem opadających liści.


Skontroluj i popraw parametry wody


Co, jeśli parametry wody w oczku wodnym uległy niechcianej zmianie? Może woda się niepokojąco zazieleniła? W takiej sytuacji na ratunek przychodzą preparaty chemiczne – czyszczące, usuwające glony, do korekty pH i twardości. Pamiętaj jednak, by nie aplikować ich kierując się intuicją, a każdorazowo dokładnie określić parametry wody, korzystając z przeznaczonych do tego testerów.


Skromniej rzucaj pokarm


Spadek temperatury powietrza i tym samym wody w oczku wodnym skutkuje zmniejszoną aktywnością ryb. W takiej sytuacji warto pamiętać, by podawać “podopiecznym” mniejszą ilość pokarmu. Więcej i tak nie zjedzą, a niezjedzone reszty osiądą na dnie i w niedługim czasie pogorszą jakość wody w zbiorniku.


Przygotowanie oczka wodnego na zimę – lista zadań do odhaczenia


Zadania w ramach przygotowania oczka wodnego na zimę różnią się w zależności od rozmiarów danego zbiornika oraz tego, czy zdecydujesz się zostawić rybki w nim czy może zechcesz przenieść je na okres zimy do innego miejsca.


Usunięcie wody i opieka nad rybkami

 

  • · kiedy usuwasz wodę i rybki z oczka wodnego


Małe oczka wodne często wymagają całkowitej likwidacji na okres zimnych miesięcy – przeniesienia ryb oraz roślin do zamkniętego pomieszczenia i usunięcia całej wody z oczka. Spuścić warto ją zwłaszcza, jeśli zbiornik jest wystawiony na wiatr – znajduje się na odsłoniętym terenie. Przestrzeń pozostałą po usunięciu wody warto wypełnić słomą, co zabezpieczy ściany oczka przed pękaniem.

 

  • · kiedy zostawiasz wodę i rybki w oczku wodnym


W oczkach o głębokości około 1,5 metra można już zdecydować się na pozostawienie rybek w wodzie. Woda nie zamarza przecież na całej głębokości – przy dnie Twoi “podopieczni” będą bezpieczni. W takiej sytuacji miej jednak na uwadze kilka rzeczy.

 

  • · jesienią karm je specjalną, wysokoenergetyczną i lekkostrawną karmą, która pozwoli rybkom zebrać potrzebną energię i wzmocni ich układ odpornościowy;

 

  • · zapewnij rybkom odpowiednio dużo przestrzeni w zimowych zbiorniku, by rozkładające się resztki pozostałego jedzenia nie utworzyły zabójczych warunków; może więc okazać się, że niektóre z rybek i tak będziesz musiał przenieść w inne miejsce.


Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie w oczku wodnym również filtra, ustaw go nie głębiej niż 20 cm od powierzchni – wtedy wydłuży on czas bez zamarzniętej tafli.


Opieka nad roślinami


Bardzo ważne – egzotyczne gatunki roślin koniecznie przenieś w inne miejsce na czas zimy, ponieważ już podczas pierwszych przymrozków przemarzną, obumrą i opadną na dno, gnijąc i psując parametry wody. Różnego rodzaju pałki i tataraki możesz oczywiście zostawić, ale przenieś je na dno i odpowiednio okryj. Co z delikatniejszymi gatunkami, określanymi mianem zimozielonych? Umieść je w plastikowych pojemnikach lub akwarium i przetransportuj do zamkniętego pomieszczenia, w którym temperatura powietrza będzie utrzymywać się w przedziale 5–10°C.


Czyszczenie


Z dnia zbiornika należy usunąć zalegający muł i odpadki. Jest to łatwiejsze już po spuszczeniu wody. Jeśli jednak zdecydujesz się ją zostawić lub usunąć tylko jej część, skorzystaj np. z odkurzacza do oczka wodnego. Możesz też wykorzystać specjalny pakiet bakterii, ale wtedy miej na uwadze, że zadziałają one tylko wtedy, kiedy temperatura wody będzie wynosić maksymalnie 8°C – nie rób więc tego za szybko. To scenariusz, w którym chcesz przenieść rybki do innego miejsca na czas zimnych miesięcy. Co, jeśli chcesz je zostawić? Wtedy pozostaw też na dnie zbiornika odrobinę mułu, by miały szansę w nim przezimować.


Demontaż sprzętu


Pompy wodne, fontanny i wodotryski należy usunąć z oczka wodnego już w momencie, w którym coraz częściej utrzymuje się temperatura powietrza na poziomie mniejszym niż 12°C.


Widzisz więc, że przygotowanie oczka wodnego na zimę warto rozpocząć na długo przed początkiem właściwej zimy. Dlaczego? Bo zadań do wykonania jest sporo i są one dość czasochłonne. Koniecznie dajcie znać, czy rozpoczęliście już jesienną pielęgnację swojego oczka wodnego. Jak idą przygotowania do kolejnego okresu snu natury?