Jak przygotować oczko wodne na wiosnę? 6 kroków do perfekcyjnie zadbanego oczka wodnego


Okres późnej jesieni i zimy nie jest dla oczka wodnego najłatwiejszy. Przez opadające liście i spływającą wodę powierzchniową dostają się do niego duże ilości związków organicznych, a woda jest rozcieńczana i traci swoją twardość węglanową. W takich warunkach z łatwością powstają glony, a on nich już tylko krok do zaburzenia całego ekosystemu. Wiosną Twój zbiornik potrzebuje wsparcia w warstwie biologicznej oraz fizycznej – czyszczenia, poprawy podłoża, przeglądu roślin. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować oczko wodne na wiosnę - w prostych krokach, po kolei.


1. Przegląd wyposażenia


Wszystkie urządzenia mają określoną żywotność, dlatego wiosenne porządki warto rozpocząć od ich przeglądu. Zerknij na pompę wody, filtr, lampy UV oraz wszystkie elementy zasilające i połączenia elektryczne. Choć zimą prace wokół oczka wodnego ustają, życie nie – zawsze istnieje szansa, że jakiś niesforny gryzoń uszkodził izolację przewodu elektrycznego lub sam przewód. A to stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo.


2. Usunięcie nadmiaru mułu i osadów dennych – oczyszczenie zbiornika


Po zimie wzrasta ilość mułu i osadów gromadzących się na dnie. Możesz zredukować go w tradycyjny sposób - ręcznie. Jednak z tak dużą dostępnością nowoczesnych rozwiązaniach, jaką mamy obecnie, możesz wykorzystać specjalny preparat bakteryjny, który usunie niechciane osady za Ciebie.


Konieczne jest również jak najdokładniejsze usunięcie resztek pokarmu, liści, przycięcie zeschniętych pędów traw i trzcin. Wiosną przychodzi bowiem duże ocieplenie powietrza, a przez to, że drzewa nie wytworzyły jeszcze bujnego listowia, promienie słoneczne docierają bezpośrednio do tafli wody i sprzyjają rozwojowi glonów. Chcąc się przed nimi skutecznie uchronić - a jest to prawdopodobnie największe, wiosenne wyzwanie stojące przed hodowcą - wyposaż się w preparaty na glony. Te często zwalczają niechcianą zieleń przy pomocy starannie wyselekcjonowanych enzymów i bakterii.


3. Badanie biologiczne – pH, twardości węglanowej, azotynów


Aby walka z glonami nie przeciągała się w nieskończoność, a ryby i rośliny czuły się jak najlepiej i mogły się rozwijać, niezbędne jest określenie parametrów pH, twardości węglanowej wody i azotynów. W tym celu wykorzystaj powszechnie dostępne testy.

  • parametr pH powinien mieścić się w zakresie 7,4-8,4,

  • parametr KH (twardość węglanowa) powinien wynosić więcej niż 5,5,

  • zawartość azotynów nie powinna przekraczać 0,3 mg/l

Co, jeśli parametry przekraczają podane wartości?

  • zastosuj preparaty zakwaszające lub zasadowe, aby zmienić pH odpowiednio do przedziału 7,4-8,4,

  • zastosuj preparaty stabilizujące do utrzymania odpowiedniej wartości KH,

  • jeśli zawartość azotynów przekracza 0,3 mg/l, podmień 30% wody w oczku wodnym, a jeśli 0,7 mg/l odpowiednio 60% wody, wykorzystując wyłącznie wodę wodociągową i uzdatnioną; przy zawartości azotynów przekraczającej 1 mg/l zaleca się całkowitą wymianę wody w zbiorniku

 
4. Redukcja fosforanów, amoniaku i metali ciężkich


Czysta woda to postawa każdego oczka wodnego. Aby ją utrzymać, niezbędne jest zastosowanie środków absorbujących fosforany, amoniak i metale ciężkie - związki, które dostają się do zbiornika m.in. z gromadzących się odchodów ryb, szczątków zgniłych roślin czy liści. Azotany i fosforany sprzyjają rozwojowi glonów, a amoniak poważnie uszkadza błonę śluzową ryb, doprowadzając nawet do ich śmierci.


5. Odbudowa flory bakteryjnej


Podobnie jak w organizmie człowieka, tak i w ekosystemie oczka wodnego obecne są “dobre” bakterie, które pozwalają utrzymać równowagę biologiczną i zdrowie. Kultury bakterii biorą czynny udział w procesie samooczyszczania się zbiornika. W normalnych warunkach kultury wytwarzają się po 6-8 tygodniach od uruchomienia oczka. Możesz skrócić ten czas nawet do 1 tygodnia, jeśli zastosujesz starter bakteryjny.


Ważna informacja - odbudowę flory bakteryjnej można rozpocząć, kiedy temperatura wody przekroczy 8°C. Przed aplikacją startera konieczne jest wyłącznie lampy UV na 48 godzin.

6. Przegląd i pielęgnacja roślin


Na końcu zajmij się roślinami, zarówno tymi, które zimowały w oczku wodnym, jak i tymi, które na zimne miesiące były przeniesione do piwnicy lub innego cieplejszego miejsca.
Najczęściej konieczne jest ich przerzedzenie i podzielenie, jeśli korzenie są zbyt mocno ściśnięte. To tak, jak w ogrodnictwie - jeśli korzenie wychodzą mocno poza pojemnik, to znak, że niezbędne jest przesadzenie lub przykrócenie. Uzyskane fragmenty roślin przesadź do osobnych koszyczków wypełnionych wilgotnym podłożem, o tak dużym rozmiarze, by zachować kilka centymetrów odstępu między bryłą korzeniową a brzegiem koszyka. Wierzch warto usypać kamykami lub grysem.


Wiosna to czas porządków nie tylko w mieszkaniu – kuchni czy garderobie. To również czas na porządne sprzątanie w oczku wodnym. Zastosuj każdy z powyższych kroków, a możesz mieć pewność, że Twoje rybki i rośliny przywitają ten rok zdrowe i radosne, a woda będzie czysta – wolna od uciążliwych glonów i groźnych związków chemicznych. Tak zadbane oczko wodne to sama przyjemność dla właściciela!