Dla wielu osób piękny wystrój akwarium to taki, który jak najdokładniej imituje naturalny, podwodny świat – naturalne środowisko ryb i roślin. A jednym z elementów koniecznych w akwarium urządzonym w takim właśnie stylu, jest korzeń. I jak każda dekoracja, tak też korzeń musi zostać odpowiednio przygotowany przed umieszczeniem w zbiorniku. Jak przygotować korzeń do akwarium? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.


Korzenie w akwarium – skąd pochodzą?


Korzenie wykorzystywane w akwarystyce pochodzą przede wszystkim z gałęzi i pni drzew. Najczęściej z gatunków obecnych na torfowiskach, w lasach, zanurzonych w rzekach.


Jakie korzenie do akwarium wybierać, a jakich unikać?


Ta informacja może już delikatnie podpowiadać, że nie każdy korzeń nadaje się do wykorzystania w akwarystycznej aranżacji. Chodzi przede wszystkim o zdrowie ryb oraz roślin, a dopiero w następnej kolejności o ładny wygląd zbiornika, dlatego zaleca się, by korzenie do akwarium wybierać spośród drzew liściastych, nigdy iglastych – żywica w nich obecna to źródło substancji szkodliwych dla ryb. Co więcej, korzeń powinien pochodzić z drzewa, które jest martwe od co najmniej 6 miesięcy, a przy tym niespróchniałe ani tym bardziej niespleśniałe.


Wybór korzenia z odpowiedniego drzewa to jednak nie wszystko. Jako że wiele dekoracji – w sklepach akwarystycznych i zoologicznych – jest importowanych z krajów tropikalnych, a więc z daleka i ze źródeł, których jakość bardzo trudno jest ocenić klientowi–akwaryście, zanim korzeń trafi do wody w akwarium, powinien zostać odpowiednio spreparowany.


Korzenie do akwarium – jak je spreparować, by uniknąć tragedii w akwarium? Instrukcja krok po kroku


Zanim nowo zakupiony korzeń umieścisz w akwarium, przygotuj go, wykonując wszystkie poniższe kroki.

  • Przy pomocy szczoteczki z w miarę możliwości twardym włosiem dokładnie oczyść korzeń z zanieczyszczeń powierzchniowych.

  • Przygotuj garnek z wodą z solą (proporcja 10 łyżek soli na 1 litr wody) i gotuj w niej korzeń przez 3-5 godzin w zależności od jego wielkości. W trakcie gotowania dobrze jest przynajmniej raz wymienić wodę.

  • Wypłucz korzeń z soli pod bieżącą wodą.

  • Poczekaj aż wystygnie i gotowe! Umieść korzeń w akwarium.


Co z korzeniem znalezionym? Czy można go wykorzystać w akwarium?


Podczas leśnych czy nadmorskich wędrówek często można natknąć się na pokaźne, ładne korzenie. Wtedy aż kusi, by zabrać taką dekorację ze sobą i wykorzystać w posiadanym akwarium. Czy można? Można, ale trzeba wykazać się sporą dozą ostrożności.


Na pewno warto dysponować wiedzą, która pozwoli ocenić, jaki to gatunek korzenia, a także uważnością, by ocenić, czy korzeń nie jest spróchniały ani spleśniały. W przypadku znalezionych korzeni jeszcze ważniejsze jest odpowiednie spreparowanie. I poza tym, co umieściliśmy w instrukcji powyżej, na samym początku należy usunąć z korzenia całą korę. I na pewno z większą dokładnością i ostrożnością wykonać kolejne kroki, a także bacznie obserwować, jak korzeń i woda w akwarium „zachowuje się” po umieszczeniu dekoracji w zbiorniku.


Korzenie to wyjątkowe dekoracje – mogą zmieniać zabarwienie i parametry wody


Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak przygotujesz korzeń, po umieszczeniu w akwarium może on zabarwić wodę na brązową – i nie pomogą w tym żadne zabiegi pielęgnacyjne. Dotyczy to zwłaszcza korzeni z krajów tropikalnych. Korzenie wydzielają również garbiki, które zakwaszają wodę. Z tego powodu trzeba obserwować, kontrolować, a w razie niebezpieczeństwa reagować.


W sklepach akwarystycznych, w tym także naszym, znajdziesz korzenie, które zostały już profesjonalnie przygotowane. Mimo to zaleca się, by i tak oczyścić je samodzielnie, w domu.


Korzenie to naprawdę piękne i wyjątkowe dekoracje, które każdemu zbiornikowi potrafią dodać dużego uroku. Dlatego warto się nimi zainteresować i spróbować wykorzystać je w swojej akwarystycznej aranżacji. W rozbudowanych ofertach sklepów można znaleźć różne korzenie – mniejsze i większe, lżejsze i cięższe, o mniej i bardziej standardowych kształtach. Wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś, co go zauroczy od pierwszego wejrzenia.