Jak karmić ryby zimą w oczku wodnym?


Z większości oczek wodnych wyławia się ryby jeszcze przed rozpoczęciem zimy i przenosi je do cieplejszego, zastępczego zbiornika. Wyjątek stanowią oczka głębokie na co najmniej 120 cm – w takich ryby mogą spokojnie przezimować. Wtedy pojawia się pytanie, jak karmić ryby zimą w oczku wodnym? Dziś spróbujemy na nie odpowiedzieć.


Karmienie ryb w oczku wodnym – kilka słów wstępu


Po pierwsze należy wspomnieć, że niezależnie od pory, jeśli w oczku wodnym wytworzył się zdrowy ekosystem, ryby mają skąd pobierać pokarm. Są to przede wszystkim wartościowe pod względem odżywczym bezkręgowce i glony. Jeśli więc chodzi o karmienie rybek w oczku wodnym, jest to raczej dokarmianie niż tuczenie.


Rybki dokarmia się do momentu, w którym temperatura wynosi 8-10°C. Jeśli robi się niższa, to wyraźny znak, że zaczyna się zima i z dokarmiania rybek należy zrezygnować.


Co z karmieniem ryb w oczku wodnym podczas łagodnej, ciepłej zimy?


Klimat coraz bardziej się zmienia. Nikogo nie dziwią już zimy pozbawione śniegu, a czasami nawet minimalnego mrozu. Co w takiej sytuacji? Jak karmić ryby zimą w oczku wodnym, kiedy zima podobna jest raczej do jesieni? Wtedy można kontynuować karmienie, ale warto stawiać na bardzo małe ilości, lekkiego, łatwostrawnego pokarmu podawanego raz na kilka dni. W wielu sklepach znajdziesz mieszanki pokarmów określane jako zimowe.


Dlaczego na czas zimy rezygnuje się lub mocno ogranicza karmienie ryb w oczku wodnym? Przede wszystkim dlatego, że znacząco ograniczają one wtedy swoją żywotność, dzięki czemu potrzebują znacznie mniej energii, a więc i pożywienia.


A u Was jak to wygląda? Zima ciepła – bez śniegu i choćby przymrozków? Czy może wręcz odwrotnie? Zostawiliście swoje rybki w oczku wodnym, czy znalazły na tych kilka miesięcy nowy dom? :)