Jak dobrać oświetlenie LED do akwarium?


Proces przygotowania akwarium obejmuje także wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia. Już od wielu lat prym w tym względzie wiedzie oświetlenie LED. Dlaczego? Zalety tego rozwiązania opisywaliśmy w naszym poprzednim artykule. Dziś za to doradzimy jak dobrać oświetlenie LED do akwarium – jakie produkty masz do wyboru i na co zwrócić uwagę, aby zaaranżować możliwie jak najlepiej oświetlony zbiornik.

 

Dobór oświetlenia LED do akwarium – na co zwrócić uwagę?


W zasadzie istnieje kilka podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybierzesz. Jest to:
pojemność akwarium – najbardziej logiczny aspekt, polegający przede wszystkim na tym, że im większe akwarium, tym mocniejszego oświetlenia potrzebujesz.

wysokość akwarium – rośliny wodne nie różnią się w zasadzie niczym pod względem roślin lądowych, jeśli chodzi o potrzeby świetlne. Dzięki niemu się rozwijają i wzbogacają akwarium o życiodajny tlen. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby światło docierało do samego podłoża, szczególnie jeśli dysponujesz roślinami usadowionymi w dnie.

rodzaj roślin i ryb – niektóre gatunki flory i fauny wymagają oświetlenia o słabszym lub mocniejszym natężeniu, a nawet konkretnym balansie bieli, dlatego zanim kupisz oświetlenie LED, zapoznaj się z preferencjami roślin i rybek, które umieścisz w swoim akwarium.

oczekiwania dekoracyjne – oświetlenie ma spełniać także funkcję estetyczną, podkreślać walory kolorystyczne ryb, roślin i dekoracji, dlatego przy wyborze oświetlenia LED warto zwrócić uwagę również na jego barwę i to, jak może ona komponować się z całym wyposażeniem akwarium. Na przykład niebieskie światło doda zbiornikowi morskiego klimatu i pięknie uwypukli walory kolorystyczne wody.

 

Podstawowe zasady korzystania z oświetlenia LED w akwarium


1. Uchroń diody przed wilgocią – wilgoć bowiem w znaczący sposób skraca żywotność oświetlenia. Ale jak zabezpieczyć przed wilgocią oświetlenie, które ma tak bliski kontakt z wodą? To proste. Zainwestuj w diody o korzystnym parametrze szczelności (IP65 lub więcej).

2. Zapewnij diodom odpowiednie odprowadzanie ciepła – zachowując między diodą a obudową choćby minimalną przestrzeń, a najlepiej inwestując w pokrywę z otworami wentylacyjnymi, która w naturalny sposób poprawi cyrkulację powietrza pod obudową i uchroni przed niebezpiecznym nagrzaniem.

Oświetlenie LED do akwarium – rodzaje


Świetlówki LED

Najpopularniejszy rodzaj oświetlenia ledowego, który niejako jest następcą stosowanych w przeszłości świetlówek gazowych. Energooszczędne, wytrzymałe, pozbawione niekorzystnego efektu migotania i z zintegrowanym zasilaniem świetlówki sprawdzają się świetnie w zasadzie w każdym akwarium. Producenci oddają do dyspozycji przede wszystkim świetlówki LED T5 – najbardziej uniwersalne i świetlówki LED T8 – ich bardziej energooszczędną, ekonomicznie przyjazną wersję.

Moduły LED i RGB

Coś dla bardziej wymagających akwarystów. Tutaj wybór jest zdecydowanie większy, bo moduły LED dostępne są nie tylko w różnych rozmiarach, ale także kształtach (prostokątne, kwadratowe itp.) i różnych barwach emitowanego światła (ciepła, naturalna, zimna/pomarańczowa, niebieska, zielona, czerwona itp.). Co więcej, istnieją także moduły z opcją dynamicznej zmiany koloru światła, z pomocą których możesz tworzyć cudowne iluminacje świetlne. Pamiętaj jednak, że zbyt częsta i gwałtowna zmiana świecenia może stresować ryby.

Odmiany diod w lampach LED


To, jakim kolorem charakteryzuje się dana lampa LED zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju diody w niej wykorzystano. I w tej kwestii obowiązuje podział na wiele kategorii, jednak poniżej skupimy się na diodach występujących w oświetleniu akwariowym:

dioda MONO – emituje światło o stałej, stabilnej barwie,
dioda RGB LED – dioda generująca światło w trzech podstawowych kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym,
dioda RGBA LED – taka jak powyżej tyle że wzbogacona o barwę bursztynową,
dioda RGWB LED – dioda RGB, której działanie rozszerzone jest o emitowanie ciepłej, białej barwy (z angielskiego warm white).

W opisach producenckich lamp LED-owych często można spotkać się z wartościami wyrażonymi w tysiącach. To są wartości temperatur barwowych, podane w stopniach Kalvina (K). Poniżej znajdziesz krótką ściągę dotyczącą tego, jak dana wartość przekłada się na kolor światła emitowanego przez daną lampę:

  • 2000 K - barwa światła emitowane przez zapaloną świeczkę,
  • 2800 K - barwa światła emitowane przez żarówkę,
  • 3000 K - wschód i zachód Słońca – barwa biała ciepła,
  • 3200 K - barwa światła emitowane przez żarowe lampy studyjne,
  • 4500 K - barwa biała neutralna,
  • 5000 K - barwa światła przepuszczona przez bryłę lodową,
  • 5500 K - barwa światła dziennego,
  • 6000 K - barwa biała zimna,
  • 10000-15000 K - barwa czystego, błękitnego nieba,
  • 28000-30000 K - barwa światła błyskawicy.