Marzysz o bujnych, zdrowych roślinach w swoim akwarium? To łatwiejsze, niż myślisz! Pielęgnacja roślin akwariowych sprowadza się w zasadzie do trzech najważniejszych rzeczy: zapewnienia dobrego oświetlenia, nawożenia oraz utrzymania parametrów wody na odpowiednim poziomie. Do tego dochodzi przycinanie.


Niezależnie od tego, czy prowadzisz akwarium roślinne czy klasyczne – z rybkami, ale roślinnością jako nieodzownym dodatkiem, pielęgnacja roślin akwariowych to zagadnienie, które powinieneś opanować. Nawet jeśli początkowo wszystko idzie zgodnie z Twoją myślą i nie dochodzi do brązowienia, żółknięcia czy obumierania zieleni, nie wprowadzając podstawowych zasad dbałości o rośliny w akwarium, możesz mieć pewność, że prędzej czy później problem wystąpi. A poradzenie sobie z nim jest zawsze znacznie trudniejsze niż zapobieganie. Dlatego – bez zbędnego przedłużania – przechodzimy do rzeczy!


Jak pielęgnować rośliny akwariowe? 3 kroki do pięknych i zdrowych roślin


1. ➡ Nawożenie


Woda wodociągowa, wykorzystywana przez większość z nas w celach akwarystycznych, nie zawiera wszystkich składników potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju. W dodatku najpewniej użyłeś sterylnego podłoża pozbawionego jakichkolwiek dodatkowych składników odżywczych. Dlatego właśnie nawożenie roślin akwariowych jest niezbędne.


Nawozy dzielimy ze względu na to, jakie makro- i mikroelementy zawierają. Najważniejszy z nich jest węgiel (C) – stanowiący ponad 40% suchej masy roślin i uczestniczący w procesie fotosyntezy. Inne ważne pierwiastki, które warto suplementować w akwarium to: azot (N), fosfor (P), magnez (Mg), żelazo (Fe), potas (K) i wapń (Ca). Jeśli dopiero planujesz założyć akwarium, rozważ użycie podłoża aktywnego. Jako początkujący akwarysta z pewnością docenisz nawóz ogólny – złożony z wielu kluczowych pierwiastków. A z czasem możesz zdecydować się na trudniejszą, ale wyspecjalizowaną suplementację preparatów z konkretnymi, pojedynczymi makro- lub mikroelementami.


Psst... Więcej o nawożeniu napiszemy już niedługo na naszym blogu! ;)


2. ➡ Oświetlenie


Światło to jeden z kluczowych elementów procesu fotosyntezy, w którym rośliny wytwarzają niezbędne dla siebie składniki odżywcze, a akwarium zostaje wyposażone w życiodajny tlen. Zastanawiasz się, jak dbać o rośliny w akwarium? Przede wszystkim dostarczając im światło przez 10-12 godzin każdego dnia. Bo tak właśnie działa to w przyrodzie. Jak mocne powinno to być światło? Nie sposób wskazać jednej uniwersalnej wartości, bo w grę wchodzą, po pierwsze, preferencje poszczególnych gatunków, a po drugie – lepsze lub gorsze przenikanie światła przez słup wody. Uznaje się jednak, że niezbędne jest przynajmniej 0,3 W/l dla roślin mało wymagających, minimum 0,5 W/l dla roślin średnio wymagających i 0,7 W/l lub więcej dla roślin o dużych wymaganiach w tym względzie. Więcej o doborze oświetlenia LED przeczytasz w tym artykule: Jak dobrać oświetlenie LED do akwarium?


3. ➡ Parametry wody


Dwutlenek węgla, fosforany, azotany i azotyny – to składniki wody akwariowej bardzo ważne w kontekście pielęgnacji roślin akwariowych. Jak to często z parametrami bywa, zbyt wysoka i zbyt niska wartość ogranicza rozwój organizmów żywych, a ta optymalna – którą tak trudno utrzymać – sprzyja ich rozrostowi i pięknemu wyglądowi.

  • Dwutlenek węgla to towarzysz wszystkich akwarystów, którym zależy na bujnym rozwoju roślin. Przyjmuje się, że dla zrównoważonego rozwoju organizmy wodne potrzebują 5-15 mg CO2 na litr wody akwariowej. Jeśli go brakuje, skorzystaj z preparatu w płynie lub kompletnego zestawu do nawożenia CO2 . Przeczytaj również nasz inny artykuł – z garścią przydatnych informacji o dwutlenku węgla w akwarium.

  • Fosforany występują w każdym akwarium. Po prostu w optymalnej ilości nie ujawniają się. Wielu akwarystów zauważa je dopiero, gdy składnika jest zbyt dużo lub zbyt mało. Choć niepozorny, odgrywa kluczową rolę w rozwoju roślin (i ryb). Jest częścią DNA organizmów żywych i magazynem energii. Za bezpieczną wartość uznaje się: 0,05 ppm lub mniej na jeden litr wody w akwarium bez dwutlenku węgla oraz około 0,5ppm-1,5ppm w akwarium, w którym dozuje się dwutlenek węgla.

  • Azotyny i azotany – pierwsze z nich (NO2) to silnie toksyczne związki chemiczne, powstające w wyniku nasilonego rozkładania się odchodów i resztek organicznych. Już odrobina wystarczy, by zaburzyć równowagę biologiczno-chemiczną i doprowadzić do chorób, a nawet śmierci roślin i ryb. Rozwiązaniem takiego problemu jest tylko całkowita podmiana wody w akwarium. Z kolei azotany (NO3) mogą występować w zbiorniku w ilości 5–25 mg/l. Spadek ogranicza rozrost roślin, a wzrost – podobnie jak w przypadku azotynów – stwarza ryzyko zatrucia.


O pozostałych, bardzo ważnych parametrach wody, które warto znać i regularnie testować pisaliśmy tutaj. Sprawdź koniecznie!


Pielęgnacja roślin akwariowych – nie zapomnij o regularnym przycinaniu!


Utrzymanie porządków w akwarium, stymulowanie roślin do gęstego i równomiernego rozrostu czy nadanie im pożądanego kształtu lub wysokości – to kluczowe powody, dla których do zabiegów dbałości o rośliny akwariowe należy dołączać przycinanie. Warto wykonywać to regularnie, najlepiej przy większych porządkach w akwarium lub w momencie, kiedy zauważasz, że w zbiorniku zaczyna być chaotycznie. I koniecznie przycinaj rośliny z pomocą przeznaczonych do tego nożyczek, które nadmiernie nie uszkodzą łodyżek. Jak dokładnie? To zależy od typu rośliny. Instrukcje znajdziesz w naszym innym artykule.


I pamiętaj, rośliny akwariowe kupuj w sprawdzonych punktach, najlepiej sklepach akwarystycznych. Gatunki z niesprawdzonych źródeł mogą nie tylko nie przyjąć się w taki sposób, jak tego oczekujesz, ale nawet sprowadzić do Twojego zbiornika bakterie lub pasożyty, stanowiące realne zagrożenie dla całego podwodnego świata. Decydując się na dobry sklep, możesz także liczyć na profesjonalne i przyjazne doradztwo, jak w naszym sklepie internetowym Akwamarkt. :)