Hodowla krewetek w akwarium – wszystko, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz


Hodowla krewetek w akwarium jest bardzo popularna. Składa się na to kilka różnych rzeczy – oryginalny wygląd krewetek oraz ciekawy tryb życia, jaki prowadzą oraz łatwość ich hodowli, dzięki niewielkim wymaganiom, jakie mają te stworzonka. Zanim jednak zdecydujesz się na sprawowanie opieki nad krewetkami, powinieneś przyswoić chociaż kilka podstawowych informacji – o samym gatunku i o akwarium, w jakim powinno się je hodować.


Jakie krewetki do akwarium wybrać?


Rozpiętość gatunkowa jest bardzo duża. Jednak na samym początku powinny zainteresować Cię te gatunki, które są łatwe w hodowli. Mowa tutaj przede wszystkim o krewetkach z rodziny Neocaridina i szczególnie popularnych krewetkach Red Cherry. Uważa się je za wyjątkowo odporne na błędy nowicjuszy, a ich rozmnażanie nie sprawia większych problemów, dzięki czemu już na początku swojej akwarystycznej przygody będziesz mógł doświadczyć przyjemności wynikającej z poszerzenia hodowli.


Czy w jednym akwarium można hodować więcej niż jeden gatunek krewetek?


Pewnie! Weź jednak wtedy pod uwagę wymagania każdego z nich i wybierz takie gatunki, które nie będą ze sobą kolidować. Na krewetki mogą zdecydować się również właściciele akwarium z rybkami. Czują się one bowiem bardzo dobrze w swoim towarzystwie, o ile są to rybki małe i, co najważniejsze, roślinożerne.


Jakie akwarium dla krewetek?


Krewetki mają niewielkie wymagania przestrzenne. Dzięki temu ich hodowlę możesz rozpocząć już z zaledwie dziesięcio- lub dwudziestolitrowym akwarium. Jasne, im więcej skorupiaków, tym zbiornik powinien charakteryzować się większą pojemnością. Zakłada się, że przy kilkunastu okazach krewetkarium nie powinno mieć mniej niż 25 litrów.
Akwarium to jedno, jego wyposażenie to drugie…


Samo akwarium oczywiście nie wystarczy. Aby krewetki miały w nim odpowiednie warunki do życia, niezbędnych jest kilka podstawowych urządzeń.

 

  • Filtr – na przykład gąbkowy, co do którego możesz mieć 100-procentową pewność, że nie wciągnie tych małych, delikatnych stworzątek. Jeśli wybierzesz inny, zabezpiecz wlot drobną siateczką. Urządzenie nie powinno być ustawione na maksimum mocy, aby nie generowało silnego strumienia wody, który mógłby powodować dyskomfort krewetek.

  • Grzałka – okazuje się pomocna, jako że większość gatunków preferuje temperaturę wody od 20 do 24°C.

  • Oświetlenie – niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin i utrzymania biologicznego balansu w akwarium. Krewetki jednak nie przepadają za intensywnym światłem, dlatego wystarczy jedna lampa LED. Więcej o oświetleniu ledowym do akwarium pisaliśmy tutaj.

  • Podłoże – w krewetkariach najlepiej sprawdza się podłoże drobnoziarniste (1-3 mm); żwir o gładkiej powierzchni, która umożliwi skorupiakom łatwe i bezpieczne poruszanie się. Podpowiedź - podłoże w ciemnym kolorze zwiększa widoczność krewetek i podkreśla ich walory estetyczne.

  • Roślinność – w jej wyborze w zasadzie nic Cię nie ogranicza, jednak biorąc pod uwagę to, że dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z akwarystyczną hodowlą, postaw na gatunki idealne dla początkujących, niewymagające. Moczarka, mech, gałęzatka, wywłócznik rdzawy – to tylko kilka przykładów.

  • Dekoracje – krewetki uwielbiają wszelkiego rodzaju skrytki, dlatego w trakcie wyposażania akwarium nie zapomnij o dekoracjach. Niech to będą korzenie i kamienie, a z dekoracji handmade skorupy kokosa.


Jaka woda w akwarium dla krewetek?


Wymagania względem wody w akwarium stanowią największe wyzwanie dla początkujących hodowców. Dlaczego? Bo krewetki bardzo źle znoszą gwałtowne zmiany parametrów, a przy tym są wyjątkowo wrażliwe na azotany, fosforany i metale ciężkie. Uwielbiają czystą i dobrze napowietrzoną wodę. To też jest powód, dla którego początkującym poleca się krewetkę Red Cherry – bo jej wymagania względem wody są nieco mniejsze niż reszty.


Co jedzą krewetki?


Podstawą krewetkowej diety są produkty roślinne – suszone liście dębu lub buku, suszona pokrzywa, jarmuż i szpinak. Dodatkowo glony, które najczęściej samoistnie pojawiają się w akwarium.


Aklimatyzacja krewetek – nie zapominaj o tym.


Zanim umieścisz nowo zakupione krewetki w starannie przygotowanym, bogato wyposażonym akwarium, pamiętaj, że zbiornik potrzebuje 3-4 tygodni, by dojrzeć. To czas niezbędny do tego, by zapanowały w nim odpowiednie, biologiczne warunki; by wytworzył się korzystny, podwodny ekosystem.
Kolejna istotna rzecz – aklimatyzuj swoje krewetki. Nie wrzucaj ich bezpośrednio z worka transportowego do akwariowej wody, a zanurz worek na około godzinę, by temperatura w jednym i drugim wyrównała się. Następnie wlej odrobinę wody z akwarium do worka i dopiero po chwili przelej razem z nią skorupiaki.
Pamiętaj, że krewetki są stworzeniami stadnymi. Decydując się na ich hodowlę, kup co najmniej kilka, a najlepiej kilkanaście sztuk.