Gupik „pawie oczko” – rybka idealna dla początkujących akwarystów


Kiedy już zgromadzisz odpowiedni sprzęt do swojego pierwszego akwarium i uzdatnisz wodę, pozwalając jej „dojrzeć”, przychodzi ten długo wyczekiwany moment – zakup pierwszych rybek. Dziś opowiemy w kilku słowach o idealnym kandydacie do pierwszego akwarium – gupiku, który potocznie określany jest także jako pawie oczko.


Piękna i niewymagająca


Dlaczego gupik jest tak uwielbiany przez początkujących akwarystów i często polecany przez sprzedawców w sklepach akwarystycznych? Bo jest rybką piękną, a przy tym stosunkowo niezbyt wymagającą. Chętnie się rozmnaża i jest mało kłopotliwa. Dobrze czuje się w wodzie o bardzo szerokim zakresie temperaturowym, od 16 do nawet 35°C, choć z pewnością uwielbia temperaturę 22-26°C. Idealne jest dla niej akwarium o niedużej pojemności – około 50 litrów, czyli takie, na które najczęściej decydują się początkujący hodowcy.

 

Gupik „pawie oczko” to rybka żwawa, dzięki czemu dodaje życia całemu zbiornikowi. Doceniane są przede wszystkim samce – z długim, pięknie ubarwionym, falującym ogonem; które w trakcie miłosnych zalotów wręcz popisują się nim przed samicami. W zbiorniku z dobrym oświetleniem rybki te prezentują się jeszcze lepiej - ich łuski pięknie lśnią.

O czym pamiętać, decydując się na hodowlę gupików?

 

  • wyposaż zbiornik z odpowiedni filtr biologiczny

  • umieść w akwarium liczne rośliny – to świetna kryjówka dla narybku,

  • nie łącz ich z dużymi, agresywnymi rybkami – mogą traktować gupiki jako pokarm lub podgryzać ich piękne ogony.

  • Zadbaj o urozmaiconą dietę