Jeśli już zdecydowałeś się na wykorzystanie zjawiska odwróconej osmozy w swoim akwarium, przychodzi pora na zakup filtra RO. Na rynku znajdziesz wiele różnych urządzeń, dlatego aby ułatwić Ci to zadanie, dziś podpowiemy, jak wybrać filtr RO – na jakie rzeczy zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego zakupu.


Poszukując filtra RO do akwarium, trzeba jak najkonkretniej określić swoje potrzeby. Nie ma bowiem urządzenia uniwersalnego, które sprawdzi się w dosłownie każdym zbiorniku. Inny filtr RO stosuje się w akwarystyce morskiej, inny w słodkowodnej. Zupełnie innego modelu wymaga duże akwarium, a innego to, o niewielkich rozmiarach. Trzeba zwrócić uwagę także na potrzeby hodowanych gatunków, zwłaszcza roślin, bo te, jeśli bardzo wrażliwe, mogą potrzebować dobrze przefiltrowanej wody do życia i wzrostu. Znaczenie mają także Twoje indywidualne oczekiwania – to, czy poszukujesz prostego filtra czy może rozbudowanego o dodatkowe elementy i funkcje, jak np. kraniki czy lampę UV.


Tajemnicze oznaczenia w nazwach filtrów RO


Każdy z filtrów RO, który spotkasz ma w nazwie cyfry i litery.

  • Cyfra znajdująca się bezpośrednio po „RO” określa ilość etapów filtracji (np. RO3 to filtr zapewniający filtrację w trzech etapach).

  • Liczba połączona z „GPD” podpowiada jaką maksymalną ilość galonów przefiltrowanej wody można uzyskać z pomocą danego urządzenia w ciągu doby. Galonów, bo skrót GPD pochodzi z angielskiego Gallons Per Day. A galon to około 3,785 litra, więc filtr z 75GPD w nazwie pozwala na przefiltrowanie około 284 litrów na dobę.


Ważne: Wartość GPD podana przez producenta to maksymalny wynik, jaki można uzyskać. Ostateczny zależy od kilku czynników, na przykład ciśnienia i temperatury wody, i może się różnić.


4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając filtr RO


Ilość etapów filtrowania wody


Zgodnie z tym, o czym już wspomnieliśmy, zanim kupisz konkretny filtr odwróconej osmozy, sprawdź, ile etapów filtrowania proponuje. Filtry RO3 są uznawane za te podstawowe i najbardziej uniwersalne. W zupełności wystarczają do przeciętnych celów akwarystycznych – domowego zastosowania i standardowego wyposażenia. Bardziej rozbudowane systemy filtracji zarezerwowane są raczej dla profesjonalistów prowadzących hodowle lub ogromne i wyjątkowe akwaria we własnych domach.


Membrana


To warstwa filtracyjna, która pozwala na zatrzymanie nawet 99% zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Usuwa między innymi metale ciężkie, bakterie i wirusy. Wybierając filtr odwróconej osmozy, zwróć uwagę na wydajność membrany. Ta określana jest właśnie liczbą przed skrótem „GPD”. 75GPD sprawdza się w większości przypadków, ale jeśli potrzebujesz mniejszej ilości przefiltrowanej wody niż około 284 litrów na dobę, z łatwością znajdziesz także membrany 50GPD. Potrzebujesz większej? Zwróć uwagę na membranę 100GPD.


Wkłady mechaniczne i uzdatniające


Poza membraną w oczyszczaniu wody mają swój udział również wkłady tworzące dwa pierwsze etapy filtracji. Pierwszy to filtr mechaniczny, którego zadaniem jest zatrzymanie największych zanieczyszczeń: piasku, mułu, osadów. Drugi to filtr węglowy, mający uzdatnić wodę poprzez usunięcie chloru i innych związków organicznych i nieorganicznych.


Dobrze, jeśli w zakupionym przez Ciebie filtrze RO będzie znajdował się każdy z tych wkładów. Świetnie, jeśli będą to wkłady dobrej jakości. Jeśli oczekujesz jak najdokładniejszego oczyszczenia wody, powinny one cechować się dużą dokładnością filtracji – co najmniej 20 mikronów. W standardowym użyciu wystarczy jednak nawet 5-10 mikronów.


Wkłady mechaniczne i uzdatniające oczywiście wymienia się po pewnym czasie stosowania filtra. I jeśli kupisz urządzenie z wkładami, które nie okażą się wystarczające, też nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić je na lepsze.


Akcesoria i dodatkowe elementy


Kupując filtr odwróconej osmozy, sprawdź, czy w zestawie otrzymasz akcesoria niezbędne do jego zamontowania i uruchomienia. To przede wszystkim przyłącza do odprowadzania wody i wężyki do przyłączenia wszystkich elementów. Jeśli cenisz sobie łatwość i wygodę obsługi filtra, warto skierować wzrok ku temu, wyposażonemu w dodatkowe elementy: przełączniki zapewniające kontrolę nad przepływem wody i kraniki, które ułatwią pozyskanie oczyszczonej wody. Dla lepszej walki z bakteriami przyda się także lampa UV.


Kluczem do dokonania dobrego zakupu jest znalezienie takiego filtra, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby Twojego akwarium, ale nic ponadto. Łatwo bowiem przepłacić za funkcjonalności, których i tak się nie wykorzysta. Gdzie kupić filtr RO? Możesz to zrobić w naszym sklepie. Tym bardziej, że poza samymi filtrami osmotycznymi oferujemy też różnorodne wkłady, membrany i akcesoria do RO.