Kupiłeś, a może już nawet zamontowałeś filtr odwróconej osmozy w swoim akwarium i zastanawiasz się, kiedy konieczna będzie wymiana wkładów? Czytaj dalej.


Wszystkie filtry do oczyszczania wody mają tę cechę, że ich efektywność spada z czasem, a żywotność jest dość mocno ograniczona. Im bardziej zanieczyszczona woda, tym filtry zużywają się szybciej i wcześniej trzeba wymienić ich elementy, odpowiadające za funkcję oczyszczenia wody. A wymienić trzeba, bo filtr z zużytymi wkładami nie wykonuje niemalże żadnej pracy – nie jest bowiem w stanie pochłaniać zanieczyszczeń.


Kilka miesięcy czy kilka lat – ile można korzystać z tych samych wkładów i membrany?


Regularna wymiana wkładów w filtrze RO jest więc konieczna. Co ile miesięcy należy to robić? Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, nie można podać jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość wymiany zależy bowiem od intensywności stosowania filtra – ilości wody, jaka przez niego przepływa w danym odcinku czasu oraz stopnia zanieczyszczenia tej wody. Inna częstotliwość wymiany dotyczy też wkładu mechanicznego i węglowego, a inna membrany.


Szacuje się, że:

  • wkłady mechaniczne powinno się wymieniać po maksymalnie 6 miesiącach;

  • wkłady węglowe najpóźniej po 12 miesiącach;

  • membranę po 3-5 latach.


Skąd tak duża rozpiętość?


Odpowiedź uzyskamy, przypominając sobie rolę, jaką spełnia każdy z wkładów oraz membrana.


Mechaniczny, inaczej sedymentacyjny, jest odpowiedzialny za zatrzymanie zanieczyszczeń o dużych rozmiarach oraz zawiesin. Jego żywotność zależy od jakości wody – mocno zanieczyszczona tę żywotność zmniejsza. Przeciętna wynosi mniej więcej pół roku.


Wkłady węglowe są bardziej wytrzymałe. I dotyczy to każdego typu wkładu węglowego. Ich zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń o mniejszym rozmiarze, głównie chloru i innych niepożądanych związków chemicznych: organicznych i nieorganicznych. Żywotność takich filtrów jest więc większa i wynosi około roku.


Membrana osmotyczna – swoiste serce każdego filtra RO – cechuje się znacznie większą wytrzymałością. Wynika to z faktu, że do niej dociera woda już wstępnie oczyszczona, i to przez co najmniej dwa typy wkładów. Dzięki procesowi crossflow (o którym pisaliśmy więcej tutaj: Odwrócona osmoza – na czym polega i dlaczego powinieneś się nią zainteresować) jest też samoistnie oczyszczana w pewnym stopniu. Nie dziwi więc, że może działać bez żadnych problemów nawet pięć lat.


To co, jesteście już po pierwszej wymianie wkładów w filtrze RO czy to dopiero przed Wami?


Pamiętajcie, że w Akwamarkt czekają na Was różnorodne wkłady i membrany w atrakcyjnych cenach.