Bakterie do oczka wodnego – ekologiczne oczyszczanie


Biologiczne metody utrzymania oczka wodnego w dobrym stanie są jednymi z najbardziej docenianych. Dlaczego? Bo są stosunkowo tanie, a przy tym skuteczne i ekologiczne. Rynek wręcz pęka w szwach od specjalistycznych preparatów – bakterii do oczka wodnego, które mają zagwarantować stabilność parametrów i idealne warunki dla ryb oraz roślin. Czy wiesz jednak, jak one działają? Dlaczego jedne bakterie są lepsze od drugich? I na co zwracać uwagę, kupując bakterie do oczka wodnego?


Bakterie do oczka wodnego – jak działają?


Kilka słów wstępu poświęćmy na krótkie wyjaśnienie, jaką rolę odgrywają bakterie w oczku wodnym, szczególnie te na start, czyli do zastosowania w momencie tworzenia zbiornika. Otóż, preparaty te, określane mianem ekologicznych, przyspieszają proces rozkładu – to pozwala zredukować nieczystości i zmniejszyć warstwę osadów na dnie zbiornika. Przekształcają dwie trujące substancje: amon i amoniak w azotyny, a następnie azotany w ramach procesu nazywanego nitryfikacją. Poprawiają proces przemiany materii w oczku wodnym, dzięki czemu nie następuje jego mętnienie czy eutrofizacja (zakwit glonów), a woda jest czysta i przejrzysta.


Jest to idealnym dowodem na to, że walka o piękną wodę w oczku wodnym nie musi być agresywna, czasochłonna i wymagająca. Kluczem do sukcesu jest zawsze poznanie własnego zbiornika i działanie w odpowiedzi na to, co się w nim dzieje – pod kątem biologicznym i chemicznym. Bo w takim środowisku nic nie dzieje się bez przyczyny.


Bakterie osiedlają się najczęściej na porowatych materiałach filtrów biologicznych. Tam namnażają się i z czasem rozpoczynają swoją pracę – rozkładu substancji, także tych groźnych. Podczas wykorzystywania preparatów bakteryjnych należy pamiętać, że organizmy te w procesie oczyszczania zbiornika zużywają bardzo duże ilości tlenu. Konieczne jest więc stałe kontrolowanie napowietrzenia wody.


Czym kierować się przy wyborze bakterii do oczka wodnego?


Przede wszystkim prostotą ich zastosowania, wydajnością oraz bezpieczeństwem dla ryb i innych organizmów zamieszkujących oczko wodne. Bardzo dobrze, jeśli preparat jest biodegradowalny i posiada odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jego jakość.


Bakterie do oczka wodnego – co to właściwie takiego?


To zbiór wysoko skoncentrowanych szczepów bakterii, wolnych od groźnych patogenów. Dzięki najczęściej wybieranej, suchej formie liofilizowanej (uśpionej) bakterie mogą przebywać w opakowaniu, i to nawet otwartym przez długi czas bez ryzyka utraty ich jakości. Bardzo dobre bakterie do oczka wodnego szybko się namnażają i tym samym mocno przyspieszają proces przygotowania zbiornika do nowego sezonu.


Jak stosuje się bakterie do oczka wodnego?


Najczęściej cały zabieg jest szybki i łatwy – należy rozsypać preparat na powierzchni wody i czekać na efekty. Równie często bakterie aplikuje się do komory filtra, zawsze zalanej wodą, po wcześniejszym wyłączeniu pompy oraz lampy UV. Bardzo ważne jest, by w tym czasie kontrolować, poza poziomem napowietrzenia, także temperaturę, bo bakterie są bardzo na nią wrażliwe – przy zbyt niskiej przestają pracować, a po czasie zaczynają zanikać.