W życiu każdego rodzica nadchodzi moment, w którym dziecko z dużymi oczami i błagalnym tonem pyta, czy może mieć zwierzaka. Najczęściej chodzi o psa lub kota, ale kiedy nie pozwalają na to warunki mieszkalne, mama lub tata proponuje maluchowi rybki i akwarium. Zanim jednak udamy się na zakupy, warto przyswoić odrobinę wiedzy, która sprawi, że wybierzemy dobre akwarium dla dzieci i odpowiednio je wyposażymy – tak, by maluch czerpał z niego frajdę, a rybki ani rośliny nie przechodziły męczarni. I na tym temacie skupiamy się w dzisiejszym artykule.


Akwarium dla dziecka – czy warto?


Posiadanie zwierzaka w domu, w którym jest dziecko, ma wiele zalet. Maluch, musząc rzadziej lub częściej zajmować się żywym stworzeniem, uczy się cierpliwości i opiekuńczości, a także obowiązku. Obserwując zachowania pieska, kota, rybek lub innych zwierzaków, ma szansę lepiej zrozumieć świat, bo z umiejscowieniem w nim nie tylko ludzi, ale i natury. Uczy się również empatii i nabiera świadomości tego, że wszystko – nawet posiadanie ukochanego zwierzaka – ma swoje wady, bo zwierzak nie zawsze zachowuje się tak, jak dziecko tego chce. Dodatkowo posiadanie akwarium z rybkami może przyjąć formę terapii – kolorami i szumem wody wzburzanej przez filtr czy same rybki.


Pierwsze akwarium dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?


Pojemność


Początkującym akwarystom może wydawać się, że im mniejsze akwarium, tym mniej przy nim pracy. To jest jednak złudzenie. W mniejszym zbiorniku wszelkie prace pielęgnacyjne są trudniejsze – konieczne wyposażenie trudniej rozmieścić, a woda szybciej staje się niebezpiecznie zanieczyszczona. Co więcej, w małym akwarium można umieścić zaledwie kilka rybek, a z pewnością większość dzieci chciałoby mieć ich więcej. W dodatku rybki te trzeba jeszcze staranniej do siebie dobrać, by dobrze czuły się w swoim towarzystwie i ciasnej przestrzeni.


Jeśli więc chodzi o akwarium dla dzieci, 50-litrowy zbiornik to minimum. Bo nad takim zdecydowanie łatwiej zapanować.


Kształt


Do tej pory pokutuje przekonanie, że jak akwarium dla dziecka, to konieczne w kształcie kuli. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że w takim zbiorniku rybka bardzo się męczy – nie ma kąta, w którym mogłaby się skryć i odpocząć. Ponadto, akwarium „kula” charakteryzuje się zazwyczaj zdecydowanie za małą pojemnością i trudno ustawić w nim tak podstawowe wyposażenie, jak filtr czy grzałka, przez co niestety wiele osób z tego sprzętu rezygnuje, żywiąc przekonanie, że i bez niego rybki przeżyją.


Warto więc jako akwarium dla dzieci wybrać takie w standardowym kształcie – prostokątnym lub z delikatnie wyprofilowanym, półokrągłym frontem. W nim z pewnością damy radę umieścić niezbędne wyposażenie, a czyszczenie ścianek nie będzie sprawiać dużego problemu. Poradzi sobie z tym nawet dziecko, a przecież o to właśnie chodzi – żeby to maluch zajmował się w miarę możliwości zbiornikiem, nie rodzice.


Jak wyposażyć akwarium dla dziecka?


Czego nie może zabraknąć w akwarium dla dziecka?


Warto skupić się na podstawowym wyposażeniu, czyli filtrze, grzałce i odpowiednim oświetleniu. Filtr oraz grzałka powinny być dopasowane do pojemności akwarium, a oświetlenie najlepiej LED-owe, w standardowym lub nietypowym kolorze (oby tylko odpowiednim dla ryb i roślin). Dzięki tym produktom woda w akwarium będzie czysta, napowietrzona (jeśli kupimy filtr z napowietrzaczem), o odpowiedniej temperaturze, a cały zbiornik będzie oświetlony tak, by mogło zaistnieć w nim życie.


Konieczne jest również odpowiednie podłoże. Dno akwarium najczęściej pokrywa się piaskiem, żwirkiem lub drobnymi kamieniami. Minimalna grubość warstwy to 5-6 centymetrów. Więcej na temat podłoża pisaliśmy w artykule Podłoże do akwarium – podpowiadamy, jak dobrać je prawidłowo. Warto się z nim zapoznać.


Wyposażenie dodatkowe – bez tego akwarium sobie poradzi, ale z tym będzie wyglądać ładniej


Chodzi oczywiście o dekoracje. Małe i duże zamki, domki, kamienie, korzenie. Do wyboru i koloru. W udekorowaniu przydają się także tła do akwarium. Dla dziecka warto kupić standardowe tło, w formie plakatu, który przykleja się do tylnej ściany.


Rybki i rośliny – jakie wybrać do akwarium-prezentu dla dziecka?


Rybki akwariowe w całym przedsięwzięciu cieszą dzieci najbardziej. Jakie gatunki wybrać, żeby podobały się maluchowi, a jednocześnie nie sprawiały zbyt wielu problemów? Przede wszystkim gupiki i neonki, czy kiryski. Jeśli dziecko podczas wizyty w sklepie zakocha się w bojowniku, trzeba pamiętać, że to waleczny gatunek i konieczne jest skompletowanie jednego samca i kilku samic.


Aby akwarium imitowało naturalne środowisko, nie może zabraknąć w nim roślin, chociaż kilku. Warto stawiać na najpopularniejsze gatunki i gatunki dla początkujących, czyli między innymi anubias, wgłębkę pływającą, mech jawajski, moczarkę argentyńską lub kryptokoryny i żabienice.


Informacje, które zebraliśmy w tym tekście to zwarte kompendium, które powinno wystarczyć, by świadomie i rozsądnie kupić pierwsze akwarium dla dziecka.