Stworzenie oczka wodnego to dopiero początek. Aby utrzymało swój idealny stan – czystość i przejrzystość – przez jak najdłuższy czas, będąc najlepszą ozdobą ogrodu i źródłem radości, musisz je pielęgnować, a nawet upiększać. A do tego przydadzą się niektóre akcesoria do oczka wodnego. Jakie naprawdę warto kupić? O tym piszemy w dzisiejszym artykule.


Zanim przejdziemy do propozycji i charakteryzowania konkretnych produktów, jedna rzecz: akcesoria to nie wyposażenie podstawowe. Akcesoria to pewne dodatki, które mają albo ułatwić prace pielęgnacyjne przy oczku wodnym albo je po prostu upiększyć. O wyposażeniu, bez którego trudno wyobrazić sobie posiadanie i utrzymywanie oczka, pisaliśmy tutaj: https://akwamarkt.pl/blog/blog-akwamarkt/wyposazenie-oczka-wodnego-czego-tak-naprawde-potrzebujesz. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad tym, dlaczego filtr i pompa w takim zbiorniku to konieczność, koniecznie zajrzyj do tego artykułu.


Akcesoria do oczka wodnego – jakie warto mieć?


Akcesoria dla większej funkcjonalności


Napowietrzacze i kamienie napowietrzające


Napowietrzacze to urządzenia wyposażone w pompkę tłoczącą powietrze. Składają się z wylotu – części zewnętrznej, która łączy się cienkim wężykiem z kamieniem napowietrzającym, znajdującym się pod wodą. Kamień ten rozbija powietrze na małe pęcherzyki.


Dlaczego napowietrzacz jest ważny? Bo natlenia wodę, a poprzez bąbelki wprawia ją dodatkowo w ruch, dzięki czemu natlenia nawet dalsze, trudno dostępne jej partie. Napowietrzacze przydają się przede wszystkim zimą, bo utrzymują odpowiednią cyrkulację życiodajnego tlenu oraz wymianę gazową. Bez tego nie sposób przezimować ryb w oczku wodnym. Nie myśl jednak, że wiosną i latem to już rzecz zbędna. Przy wysokiej temperaturze powietrza i silnym nasłonecznieniu woda traci bowiem rozpuszczony w sobie tlen i wtedy napowietrzacz jest jak zbawienie.


W to akcesorium powinni zainwestować zwłaszcza właściciele oczek z dużą obsadą ryb, zmagający się z pokaźnymi zanieczyszczeniami przy dnie oraz wszystkie osoby, które chcą uniknąć niebezpiecznego zakwitu wody.


Karmniki do oczka wodnego


Wyjeżdżasz na urlop i nie masz nikogo, kogo mógłbyś poprosić o sprawowanie tymczasowej opieki nad oczkiem wodnym i przebywającymi w nim rybami? Mając do dyspozycji automatyczne karmniki, nie musisz się tym martwić. W zależności od konkretnego produktu karma może być wyrzucana nawet sześć razy dziennie, w regularnych odstępach czasowych. Coraz więcej karmników wyposaża się w pojemne baterie, dzięki czemu znika troska o to, czy urządzenie wytrzyma przez cały urlop i nie dezaktywuje się w trakcie..


Siatki


Każdy prędzej czy później musi zabrać się za wyławianie ryb. Albo to kwestia wyciągnięcia chorych osobników albo przenoszenia wszystkich z powodu nadchodzącej zimy lub remontu zbiornika. Nie da się tego zrobić bez dobrej siatki, dlatego taką warto kupić już na samym początku. Należy zwrócić uwagę na maksymalną długość oraz obciążenie, a także średnicę siatki – by nie okazała się za mała w stosunku do rozmiarów posiadanych gatunków ryb.


Skimmery


To małe gadżety, pływające po powierzchni wody. Przydatne aż na czterech płaszczyznach. Przede wszystkim skutecznie oczyszczają staw z liści i innych zanieczyszczeń gromadzących się na wierzchu. Po drugie, też napowietrzają wodę, przyspieszając procesy biologiczne. Po trzecie, wyrównują temperaturę wody. Po czwarte, zimą, poruszając się na powierzchni, ograniczają ryzyko zamarznięcia oczka lub stawu. To akcesoria bardzo łatwe w aplikacji – już na chwilę po zakupie są gotowe do użycia. Pasują do zbiornika o każdej wielkości.


Akcesoria dla piękniejszego oczka wodnego


Zestaw fontannowy


Takie zestawy bazują na pompach o różnej wydajności, a więc też wysokości, na jaką zdołają podnieść wodę. Dostępne także w naszym sklepie internetowym dysze fontannowe mogą kierować strumień wody na bok lub do góry. Można podpiąć do nich też figurkę, jeśli sam ruch wody daje za mały efekt. :) Jedno nie ulega wątpliwościom – fontanna w oczku wodnym dodaje piękna i ekskluzywności. Poza walorami estetycznymi fontanny są też funkcjonalne – wprawiają wodę w ruch, a to, jak staraliśmy się podkreślić już wcześniej, zawsze mile widziane w oczku wodnym.


Oświetlenie


Oświetlenie dodaje każdemu zbiornikowi niewątpliwego uroku. W zależności od własnego gustu, a także stylu, w jakim urządzone jest Twoje oczko wodne lub staw, postaw na białe lub kolorowe lampy, mniej lub więcej sztuk, mając na uwadze to, że kiedy światła jest za dużo lub jest ono nierównomiernie rozłożone, efekt nie jest tak spektakularny. Oświetlenie do oczka wodnego i stawu znajdziesz także w naszym sklepie. Warto wybrać wysokiej jakości, wodoodporną instalację, by służyła jak najdłużej i mogła być wyłożona zarówno w wodzie, jak i na brzegu, jeśli kiedyś zechcesz zmienić rozkład lamp.


Zamgławiacz – generator mgły


Generator mgły doskonale łączy się z zestawem fontannowym oraz wszelkiego rodzaju dekoracjami, które spowite w delikatnej mgiełce wyglądają jeszcze lepiej. Akcesoria te wykorzystują ultradźwiękowe generatory pary wodnej. Niektóre wyposażone są w lampy LED, które dodatkowo nadają mgle niebanalnego koloru. Ale nawet zwykła, delikatnie biała, sunąca po powierzchni wody wygląda rewelacyjnie. Zwłaszcza o poranku i wieczorem.


To wszystkie propozycje akcesoriów do oczka wodnego, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Teraz Twoja kolej – daj znać, czy któreś z nich masz w swoim stawie lub oczku i czy jesteś z nich zadowolony. A może niektóre dopiero planujesz wykorzystać?