Krewetki to bardzo ciekawe stworzenia. Wzbudzają zainteresowanie coraz większego grona akwarystów i tym samym pojawiają się w coraz większej liczbie akwariów. Ale czy możesz śmiało powiedzieć, że wiesz o krewetkach wszystko? :) Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie najlepsze, naszym zdaniem, ciekawostki o krewetkach. Przeczytaj i zweryfikuj swoją wiedzę!


1. Na świecie istnieje ponad 2500 odmian gatunkowych krewetek


Ale są to wyłącznie opisane przez specjalistów gatunki, podzielone na 14-15 nadrodzin. Kto wie, może do odkrycia pozostało jeszcze wiele innych? :)


2. Kilka rodzajów krewetek występuje w Morzu Bałtyckim


Krewetki kojarzymy przede wszystkim jako gatunek egzotyczny, zamieszkujący odległe krainy. Prawdopodobnie wynika to z tego, że największe i tym samym najmocniej zapadające w pamięć krewetki, osiągające 30 cm (!) długości występują w wodach Oceanu Indyjskiego. Skorupiaki te osiedlają się jednak w wodach całego świata, a kilka odmian zamieszkuje także bliskie nam wody Morza Bałtyckiego. To przede wszystkim krewetka nakrapiana, znana też jako krewetka bałtycka, która w 2001 roku została znaleziona również w… Odrze. A dokładnie w jej zachodniej odnodze niedaleko Gryfina.


3. Krewetka średnio żyje od 1 do 1,5 roku


Nie jest więc gatunkiem długowiecznym.


4. Krewetka jednorazowo może złożyć milion jaj!


Niezapłodnione jaja samica przechowuje w tzw. siodełku, które dla naszego oka przypomina żółtą plamkę, zlokalizowanym na grzebiecie krewetki. Po zapłodnieniu krewetka przenosi jaja na odwłok i przez 2-3 tygodnie nosi je na swoich odnóżach pławnych. Po tym czasie przychodzi moment narodzin.


5. Serce krewetki znajduje się w jej… głowie


I nie tylko serce. W głowie, nazywanej także głowotułowiem, krewetka „przechowuje” również mózg, żołądek, wątrobo-trzustkę i gonady, czyli gruczoły rozrodcze i płciowe.


6. Wąsy krewetki mogą być nawet dwa razy dłuższe niż ona sama


To niezły rekord! Ponadto warto wiedzieć, że wąsy (czasami nazywane antenkami) nie są ozdobą krewetki, a jej niezwykle czułym czujnikiem. Za ich pomocą skorupiak bada otoczenie i ma możliwość reagowania na niepokojący ruch w wodzie, w tym przede wszystkim nadciągające zagrożenie.


7. Krewetka ma swoje międzynarodowe święto. Przypada ono 9 maja


8. Krewetka jest aktywnym drapieżnikiem, mimo budowy nieułatwiającej polowań


To prawda, że krewetki chętnie odżywiają się glonami (zwłaszcza krewetki filtrujące, o których już pisaliśmy na naszym blogu). Ale skorupiaki to prawdziwi wszystkożercy! Smakują im roślinne pokarmy, jak liście pokrzywy czy liście bananowca, ale też drobne mięczaki, skorupiaki i wieloszczety. Przykład ciekawego polowania znajdujemy np. u krewetek z rodzaju Alpheus (rodzina Alpheidae), które zaciskają szczypce, tworząc falę uderzeniową i w ten sposób ogłuszają swoją zdobycz.


To co, które z ciekawostek o krewetkach były Ci znane, a które są dla Ciebie nowością? :)