Który akwarysta nie marzy o zbiorniku pełnym bujnej, pięknej roślinności? Niestety stworzenie, a następnie utrzymanie takiego zbiornika pochłania sporo czasu i pieniędzy. Alternatywą dla tego okazują się akwaria typu low-tech. Dziś krótko wyjaśniamy co to właściwie znaczy, a następnie przedstawiamy pięć roślin, które najlepiej sprawdzają się w tego rodzaju zbiornikach.


Akwarium typu low-tech – co to znaczy?


Klasyczne akwarium to szereg zaawansowanych urządzeń oraz mnóstwo pracy związanej z kontrolą parametrów i ich sztucznym regulowaniem. Intensywna filtracja, dawkowanie dwutlenku węgla, nawożenie roślin, manipulowanie sztucznym oświetleniem – temu wszystkiemu postanowili się sprzeciwić niektórzy akwaryści; twórcy low-tech. Głównym założeniem tej idei jest rezygnacja z kosztownej i czasochłonnej suplementacji oraz inwestycji w nowoczesne urządzenia. Wszystko to na rzecz naturalnych rozwiązań – stworzenia w pełni naturalnego środowiska, w którym ekosystem wszystko reguluje samodzielnie. Opieka nad akwarium typu low-tech ogranicza się więc do zapewniania żyznego podłoża i utrzymania odpowiedniej temperatury i proporcji między florą i fauną.


Jakie rośliny warto wybrać do akwarium typu low-tech?


Jaka jest najważniejsza różnica między roślinnością w klasycznym akwarium a w akwarium low-tech? W pierwszym reguluje się parametry pod kątem flory, a w drugim odwrotnie – rośliny dobiera się do warunków, jakie panują w zbiorniku. Dlatego w akwarium low-tech świetnie sprawdzają się te gatunki, które rosną szybko i bujnie, o niedużych wymaganiach. Czy to jednak oznacza, że wybierając low-tech, nie masz szansy na hodowlę wymagających, okazałych gatunków? Oczywiście, że masz. Wszystko zależy od pojedynczego ekosystemu. Sprawdzaj to, umieszczając co jakiś czas nowy gatunek w akwarium i obserwując jak się tam „czuje”.
Ale przejdźmy do konkretów. Oto 5 najlepszych roślin do akwarium typu low-tech:


1. Zwartka Becketta (Cryptocoryne Beckettii)


Łatwa w hodowli, świetnie się rozwija przy standardowym świetle i zarówno w miękkiej, jak i średnio twardej wodzie, przy temperaturze o szerokim zakresie – od 20 do 28 stopni. Rośnie bujnie, nawet do 20 centymetrów wzwyż, z czerwonobrązowymi liśćmi o lekkim, ładnym pofałdowaniu na brzegach i zaostrzonymi końcami. Najlepiej sadzić ją na przodzie zbiornika.


2. Nurzaniec śrubowy (Vallisneria Spiralis)


Szybko rosnący, o wysokiej tolerancji (również na niższe temperatury i braki w oświetleniu) i zdolności do wiązania zanieczyszczeń. Jasnozielone, wstęgowate liście, które w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć długość nawet 60 centymetrów. Idealny na ostatni plan akwarium.


3. Nadwódka trójkwiatowa (Hygrophila Difformis)


Naprzeciwległe, zielone i pierzaste liście ułożone w piętrach, przesuniętych względem siebie i około 90° - to cecha charakterystyczna nadwódki. W dobrych warunkach roślina bardzo szybko się rozrasta, łącznie z rozbudowanym systemem korzeniowym. Naturalnie występuje w bajorach i stawach Azji południowo-wschodniej. Regularna wymiana wody i unikanie gwałtownych zmian temperatury to dwie najważniejsze rzeczy, których roślina wymaga od hodowcy. Prezentuje się doskonale zarówno w środkowej, jak i tylnej części akwarium. Można sadzić ją grupowo, ale nie trzeba – pojedynczy egzemplarz i tak szybko się rozrośnie.


4. Ludwigia płożąca (Ludwigia Repens)


Niezwykle dekoracyjna, pochodząca z południa Stanów, Środkowej Ameryki i Wysp Karaibskich. Jest gatunkiem bardzo zróżnicowanym, ze skłonnością do genetycznego mieszania się z innymi roślinami. Przy intensywnym oświetleniu jej liście zyskują piękny, czerwony kolor. Zazwyczaj mają rozmiar 3-4 centymetrów, kształt eliptyczny i rosną naprzemiennie lub przeciwlegle. Najlepiej wygląda przy bocznych ścianach i z tyłu akwarium.


5. Wywłócznik brazylijski (Myriophyllum Aquaticum)


Naturalnie rośnie na bagnistych nabrzeżach, mokradłach, w stawach i jeziorach. Jest więc rośliną wodno-lądową. Charakteryzuje się mocną i dość długą łodygą, z której wyrastają pierzaste liście, układające się w swego rodzaju piętra. Początkowo jasnozielone, jednak przy intensywnym oświetleniu wykazują skłonność do przebarwienia na czerwono lub pomarańczowo. Co ciekawe, wywłócznik można zasadzić w podłożu lub zostawić wolno – jako roślinę pływającą, aż do momentu, kiedy wytworzy korzenie. Gatunek przeznaczony przede wszystkim do środkowej i tylnej części zbiornika. Zbyt ciasno osadzony może gubić swoje wyjątkowe liście.